MAKETAS22

Daugybė netvarkomų, neprižiūrimų, apgriautų bei likimo valiai paliktų pastatų įvairiose Kėdainių miesto ir rajono vietose liudija apie netvarką, darko miesto veidą bei kelia pavojų gyventojų saugumui.  

Saulius Grinkevičius (dešinėje) neabejingas aplinkai, kuri jį supa. 2010 metų pabaigoje Daumantų pagardų gamintojai pasirūpino, kad šalia jų įmonės esantis nenaudojamas vandens bokštas būtų nugriautas bei sutvarkyti keturi neeksploatuojami statiniai.

Saulius Grinkevičius (dešinėje) neabejingas aplinkai, kuri jį supa. 2010 metų pabaigoje Daumantų pagardų gamintojai pasirūpino, kad šalia jų įmonės esantis nenaudojamas vandens bokštas būtų nugriautas bei sutvarkyti keturi neeksploatuojami statiniai.

Problemos neišspręs
Didžiosios rinkos aikštėje tik prieš rinkimus suskubta rekonstruoti reprezentacinį senamiesčio vaizdą negailestingai beveik du dešimtmečius gadinusį buvusį parduotuvės „Saulutė“ pastatą. Jo prikėlimo antram gyvenimui kaina dabar maždaug aštuoni milijonai litų. Prieš tai dar teko jį atpirkti iš apsileidusio savininko – koncerno „Vikonda“. Kad Šviesiajai gimnazijai atitekęs dar vienas niekam nebetinkamas ir tam pačiam savininkui įgrisęs pastatas Didžiojoje gatvėje būtų sulygintas su žeme ir taptų visaverčiu mokslo įstaigos korpusu prireiks bemaž devynių milijonų litų investicijų. Taigi vos dviejų apleistų pastatų sutvarkymui rajono vadovai atriekė septyniolika milijonų litų, dalis jų – visų mokesčių mokėtojų pinigai. Toks nešeimininkiškas požiūris neišspręs įsisenėjusios problemos. Dešimtmečiais griūvantys, tušti ir niekam nereikalingi arba neprižiūrėti pastatai visame rajone yra ne tik netvarkingos, bet ir labai pavojingos vietos praeiviams, gyventojams, ypač vaikams.

Meras gali pakeisti situaciją
Iki šiol prisimename, kokia baisi tragedija prieš kelerius metus nutiko netoli Labūnavos, kai nuo lietaus apleistoje daržinėje pasislėpę užsienio turistai buvo sunkiai sužaloti, o vėliau ligoninėje ir mirė. Krašto šeimininką toks įvykis būtų paskatinęs imtis visų priemonių, kad apleisti pastatai pagaliau būtų sutvarkyti. Deja, rūpestis, kaip dažniausiai, ir liko tik vadovų žodžiuose. Dar prieš keletą metų bešeimininkiais pastatais visame rajone buvo pripažinta apie pusantro šimto statinių. Kai turtas tampa bešeimininkiu, už jį atsako ir juo rūpinasi savivaldybė, bet per visą tą laiką nugriauta apytikriai tik pusė iš visų pavojingų bešeimininkių statinių. Savivaldybė, perėmusi į savo globą nuostabų Apytalaukio dvarą, juo taip pat nesugebėjo pasirūpinti, o šį kultūros paveldo objektą pasmerkė pražūčiai. Manau, kad apleistų ir neprižiūrimų pastatų likimą reikia spręsti greitai ir nelaukiant dar vienos nelaimės. Savivaldybės meras turi svertų pakeisti situaciją.

Reikia prisiimti atsakomybę
Neprižiūrimų pastatų savininkai gali būti apmokestinami didesniais nekilnojamojo turto bei žemės mokesčio tarifais už nenaudojamus žemės sklypus ir, vadovaujantis Administracinių teisės pažeidimų kodeksu, baudžiami nemenkomis baudomis. Rajone gausu tokių apleistų, neprižiūrėtų, nebaigtų statyti pastatų, kurie turi šeimininkus. Tačiau kiek pastaraisiais metais buvo nubausta netvarkingų pastatų šeimininkų? Jeigu ryžtingai inicijuotume pokyčius, kad nesilaikantiesiems statinių priežiūros taisyklių tektų prisiimti atsakomybę ir gerai pakratyti kišenę už pastatų nepriežiūrą, papildytume rajono biudžetą ne viena dešimtimi tūkstančių eurų. Jeigu tikrai rūpi aplinka, kurioje gyvename, ir žmonių saugumas, galime rasti būdų, kaip keisti situaciją.

Kandidatas į merus
Saulius Grinkevičius

Užs. Nr. 12

Politinė reklama bus apmokėta iš Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) politinės kampanijos sąskaitos. 

 

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.