Į šalies gydymo įstaigas jau pradėjo plūsti pirmieji gripu susirgę pacientai – išaugęs sergamumas šia infekcine liga pastebimas ir Kėdainiuose. 

Kėdainių PSPC šeimos gydytoja M. Ramanauskienė teigia, kad susirgus gripu derėtų nerizikuoti savo sveikata ir kreiptis į gydytojus.

Kėdainių PSPC šeimos gydytoja M. Ramanauskienė teigia, kad susirgus gripu derėtų nerizikuoti savo sveikata ir kreiptis į gydytojus.

Tad kaip sau padėti? Kada prašyti darbdavių kelių laisvų dienų ir gydytis namuose? Ar visada susirgęs asmuo bus priimtas gydytojų dar tą pačią dieną? Apie šiuos ir kitus, dažnam kraštiečiui iškylančius klausimus kalbame su VšĮ. Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Monika Ramanauskiene.

Kaip atskirti patį paprasčiausią peršalimą nuo gripo?
Gripas yra virusinė kvėpavimo takų liga, kuria užsikrečiama oro lašeliniu būdu. Pacientai, susirgę gripu, atėję pas gydytojus sako, kad buvo darbe ir staiga pasidarė negera, silpna, pasimatavus temperatūrą ji buvo aukšta. Sergantysis visada išskiria, kad gripo simptomai atsirado staiga. O peršalimo atveju simptomai atsiranda palaipsniui – pradeda skaudėti galvą, atsiranda kosulys. Dažniausiai temperatūra būna nedidelė – iki 38 laipsnių Celsijaus.

Ar įmanoma gripą įveikti nesigydant?
Pagrindinė žmonių, sergančių gripu, klaida yra ta, kad karščiuojantis (o temperatūra aukštesnė nei 38 laipsniai) ilgiau nei tris paras asmuo nesikreipia į šeimos gydytojus. Tokiu atveju liga gali greitai komplikuotis, o esant ligos komplikacijoms, tokioms kaip pneumonija, širdies audinio pažeidimai ir kiti, gali tekti netgi gultis į ligoninę. Pacientams rekomenduoju – jei karščiuojate ilgiau nei tris paras, o būklė negerėja, nerizikuokite savo sveikata ir kreipkitės į šeimos gydytoją.

Ar gydomas gripas antibiotikais?
Ne, gripas nėra bakterinė infekcija, gripas – virusinė infekcija. Žmonės neteisingai galvoja, kad virusus reikia gydyti antibiotikais. Jais gydomos tik bakterinės infekcijos. Labai dažnai kėdainiečiai vartoja turguose įsigytus antibiotikus. Geriau nepirkite vaistų iš ten.

gripas-ar-persalimas-69491784Kokia būtų pirmoji pagalba sau, tik pajutus pirmuosius gripo simptomus?
Pirmiausiai tai būtų simptomų gydymas. Svarbiausia – vartoti daug šiltų skysčių. Jei karščiuojate, o temperatūra siekia daugiau nei 38 laipsnius, reikia vartoti vaistus, mažinančius temperatūrą (žemesnės temperatūros „mušti“ nepatarčiau), jei skauda gerklę – gerti vaistus, mažinančius skausmą. Gydome tai, kas negerai. Bet jei atsiranda dusulys, stipriai karščiuojate, būtina kreiptis į medikus.

Kiek gripuojantis žmogus pavojingas šeimos nariams, bendradarbiams?
Gripo virusas yra labai lakus ir jis labai greitai plinta, pavyzdžiui, vos nusičiaudėjus. Gripo simptomai gali pasirodyti ne iš karto – nuo paros iki keturių galime neįtarti, kad esame užsikrėtę, žmogus gali jaustis gerai ir darbingai. Pajutus pirmuosius simptomus, pavyzdžiui, pakilusią temperatūrą, rekomenduočiau iš darbo atsiprašyti, pailsėti namuose, kad neužkrėstume viso kolektyvo. Likusius bendradarbius raginčiau naudoti dezinfekcines servetėles, dažnai plauti rankas. Namuose, žinoma, vienas nuo kito nepabėgsite, bet imunitetas skirtingų žmonių vis kitoks – vienų stipresnis, kitų silpnesnis. Ir nebūtinai visi namiškiai gali susirgti. Svarbu dažnai plauti rankas, vengti masinių žmonių susibūrimų vietų. Tačiau bene geriausia prevencinė priemonė nuo gripo – skiepai.

Ar dabar imunitetą sustiprinti dar galima?
Galima natūraliomis priemonėmis, pavyzdžiui, vitaminu C, kurio daug yra daržovėse, raugintuose produktuose, tabletėse. Bet, kai jau esame susirgę, karščiuojame, gerti vitamino C jau nerekomenduoju. Susirgus kelias pirmąsias paras šį vitaminą vartoti patarčiau, tačiau jei temperatūra laikosi, rekomenduočiau vitamino nebevartoti, o kreiptis į gydytoją.
Pastebime, kad sergamumas tiek peršalimu, tiek angina išties auga, jau ateina ir susirgusieji gripu. Ekstriniai talonai yra išduodami visiems sergantiesiems, karščiuojantiems, juos gydytojai yra pasiruošę priimti dar tą pačią dieną.

Sergamumas po mažu, bet auga
Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriaus duomenimis, sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) rodiklis nuosekliai auga. Praėjusios savaitės duomenimis, gripas diagnozuotas 16 asmenų ( 7 iš jų vaikai iki 18 metų amžiaus). ŪVKTI diagnozuota 359 atvejai (295 iš jų vaikams). Šiuo metu sergamumo rodiklis siekia 76,43 atvejus 10 tūkst. gyventojų.
Sergamumas gali būti laikomas epideminiu, kai sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis yra ne mažesnis kaip 100 atvejų /10 tūkst. gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 proc. visų registruotų gripo ir ŪVKTI atvejų.