Janinos Monkutės – Marks muziejuje – galerijoje tikras parodų gūsis. Praėjusį penktadienį čia atidaryta lietuvių kilmės menininkės Reginos V. Palaitytės Benson personalinė tekstilės darbų paroda „Iš Žemės ir Jūros“. Parodoje eksponuojami kūriniai išskirtiniai tuo, kad buvo kurti būnant gamtos apsuptyje visais metų laikais, įvairiomis oro sąlygomis. „Jei darbe vaizduoju vandenį, tai kūrinį kuriu vandenyje ar arti jo. Jei darbe noriu pavaizduoti ugnį, darbą kuriu šalia ugnies, be to, stengiuosi jos kuo daugiau panaudoti ir visame kūrybos procese“, – sakė tekstilininkė. 

Muziejuje – galerijoje atidaryta pirmoji personalinė Amerikos lietuvės Reginos V. Palaitytės Benson tekstilės darbų paroda veiks iki gruodžio 7 dienos.

Muziejuje – galerijoje atidaryta pirmoji personalinė Amerikos lietuvės Reginos V. Palaitytės Benson tekstilės darbų paroda veiks iki gruodžio 7 dienos.

Dėmesys ir aplinkosauginėms problemoms
Lietuvoje gimusios, o šiuo metu gyvenančios ir kuriančios JAV, Reginos V. Palaitytės Benson pagrindinis įkvėpimo šaltinis – natūrali gamta: natūralios jos gyvenamosios vietos kalnų perspektyvos bei povandeninis pasaulis, mat menininkė yra aistringa nardytoja. Be to, savo darbais R. Benson stengiasi atkreipti dėmesį ir į aplinkosaugines problemas, į vis augančius natūralios gamtos taršos plastikinėmis ir kitomis šiukšlėmis mastus. Šiuos du aspektus apjungiantis menininkės kūrinys – „Įbridimas“, vaizduojantis vandenyne plaukiojančias medūzas. „Tai gamtinė instaliacija, kurioje vaizduojami 3 pylimai ir 60 medūzų. Šio darbo koncepcija sietina su mano pomėgiu nardyti ir potyriu, kai vandenyje būnu apsupta jūros gyvūnijos. Pylimai yra sukurti iš nudažytų po atoslūgio ant kranto išmestų audinių. Medūzos sukurtos išskirtinai iš perdirbtų medžiagų, supjaustytos, suformuotos kaitinant ir kiekviena atskirai pritvirtinta. Taip pat norėjau atkreipti dėmesį į vis didėjantį susirūpinimą mūsų vandens telkinių tarša plastikinėmis šiukšlėmis“, – taip kūrėja komentavo vieną savo kūrinį, eksponuojamą muziejuje – galerijoje.

R. V. Palaitytė Benson: „Žmonės yra įpratę žiūrėti į meno kūrinį stovėdami priešais. Aš noriu, kad mano meno kūrinį žiūrėtų iš visų pusių, galėtų į jį įeiti, apeiti aplinkui. Noriu, kad žiūrovai būtų apgaubti, apsupti mano darbų ir įtraukti į juos.“

R. V. Palaitytė Benson: „Žmonės yra įpratę žiūrėti į meno kūrinį stovėdami priešais. Aš noriu, kad mano meno kūrinį žiūrėtų iš visų pusių, galėtų į jį įeiti, apeiti aplinkui. Noriu, kad žiūrovai būtų apgaubti, apsupti mano darbų ir įtraukti į juos.“

Galimybė įeiti į kūrinio vidų
Savo darbuose menininkė naudoja daug įvairių medžiagų – medvilnę, vilną, šilką, viskozę. Jų parinkimas priklauso ne tik nuo metų laiko, bet ir nuo pačios kūrėjos nusiteikimo. Be to, vietoj sintetinių dažų ji renkasi natūralius, netgi pačios darytus. „Labai mėgstu baravykus – juos ne tik mėgstu valgyti, bet ir naudoju vietoj dažų“, – prisipažino parodos autorė. Darbams ji naudojanti ir sniegą, akmenis, daug kitų gamtoje randamų natūralių medžiagų.
Menininkės kūriniai nėra kuriami tradiciškai, nėra tradiciškai ir eksponuojami. „Žmonės yra įpratę žiūrėti į meno kūrinį stovėdami priešais. Aš noriu, kad mano meno kūrinį žiūrėtų iš visų pusių, galėtų į jį įeiti, apeiti aplinkui. Noriu, kad žiūrovai būtų apgaubti, apsupti mano darbų ir įtraukti į juos“, – kalbėjo menininkė. Parodos atidarymo vakarą su lankytojais mielai bendravusi autorė ragino juos ne tik statiškai žiūrėti į kūrinius, bet apeiti juos, nebijoti prieiti arčiau, ieškoti įvairių žiūrėjimo kampų.

„Įbridimas“. Kūrinys perteikia ne tik trapų giliųjų vandenynų grožį, bet ir akcentuoja aplinkosaugines problemas. Kūrinyje vaizduojamos medūzos pagamintos iš perdirbto plastiko.

„Įbridimas“. Kūrinys perteikia ne tik trapų giliųjų vandenynų grožį, bet ir akcentuoja aplinkosaugines problemas. Kūrinyje vaizduojamos medūzos pagamintos iš perdirbto plastiko.

Eksponuoja nebe pirmą kartą
J. Monkutės – Marks muziejaus – galerijos direktorė Dalia Minkevičienė Jazdauskienė sakė, kad šiai parodai buvo ruoštasi ilgai. „Šiai parodai ruošiamės ilgai, gal dvejus – trejus metus. Šios parodos atidarymu galerijoje buvo suinteresuota net ir pati Janina Monkutė – Marks“, – sakė ji.
„Visi jos darbai – išieškoti. Buvo daugybė bandymų, kad kiekvienas darbas būtų unikalus. Dėl savo išskirtinės technikos ji dažnai kviečiama į įvairias tarptautines parodas“, – pridūrė muziejaus kuratorė Asta Fedaravičiūtė – Jasiūnė. Ji sakė žinanti, kad autorė kurdama pamiršta laiką – gamtoje praleidžianti dešimtis valandų, kurios tikrai neprailgstančios.
R.V. Palaitytė Benson savo kūrinius J. Monkutės – Marks muziejuje – galerijoje eksponuojanti nebe pirmą kartą. Dar 2008 metais čia buvo organizuota grupinė septynių Amerikos lietuvių tekstilininkių paroda „Tolima / Artima žemė“, vėliau sekė kita grupinė Amerikos lietuvių paroda „Lietuvai – su meile“, kurioje tekstilininkės darbai buvo eksponuojami kartu su kitų keturiolikos skirtingų sričių autorių kūryba.

Ne tik kūrėja, bet ir vertintoja
Autorė gimė Lietuvoje, tačiau vėliau su tėvais emigravo į JAV. Ji prisipažino, kad ši paroda jai itin svarbi, nes to norėjo jos jau velionė mama, mirusi vos prieš metus. „Ši Lietuvoje eksponuojama paroda man labai svarbi, mat mano mama, gimusi ir gyvenusi Lietuvoje, mirė praėjusiais metais. Labai norėčiau, kad ji matytų mane ir mano darbus, todėl šią parodą skiriu jai“, – sakė šaknis Lietuvoje turinti R.V. Palaitytė Benson.
Menininkė ne tik aktyvi kūrėja – šalia aktyvios studijinės veiklos ji skaito paskaitas apie tekstilės paviršiaus dizaino tendencijas, atlieka vertintojos ir kuratorės pareigas naujausiose parodose. Reginos kūriniai buvo demonstruojami daugelyje kviestinių parodų, laimėjo ir apdovanojimų. Menininkės kūryba buvo eksponuojama daugelyje Amerikos miestų, taip pat Lenkijoje, Didžiojoje Britanijoje, taip pat ir Lietuvoje.
Paroda „Iš Žemės ir Jūros“ veiks iki gruodžio 7 dienos. Parodą surengti padėjo Amerikos ambasada Lietuvoje. Ši paroda yra edukacinės programos „Amerikietiškos kultūros atspindžiai Janinos Monkutės-Marks muziejuje“ dalis.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.