Maždaug tris savaites vėlavęs pavasaris kurį laiką gąsdino, kaip teks gyventi vėliau. Apsižvalgę matome, kad jau vasaros pradžioje gamta pasivijo laiką: šiomis dienomis žiedus pradeda skleisti liepos, o darbštūs Kėdainių daržininkai ima pirmąjį derlių.

V. Girdzijauskas pirmąjį ankstyvųjų kopūstų derlių šįmet nuėmė savaite vėliau negu pernai.

V. Girdzijauskas pirmąjį ankstyvųjų kopūstų derlių šįmet nuėmė savaite vėliau negu pernai.

Lančiūnavoje ūkininkaujantis Vidmantas Girdzijauskas pirmąsias ankstyvųjų kopūstų galvas nukirto birželio 10-ąją. „Šįkart kopūstus imame maždaug savaite vėliau negu ankstesniais metais. O ir geru derliumi girtis negalime: galvos nedidukės, jos subrendusios nevienodai. Tenka vaikščioti po laukus ir ieškoti tų, kurios pakankamai kietos ir gali keliauti pas pirkėjus. Todėl kol kas pasakyti, kokį derlių viename hektare užauginome, negalime“, – pirmojo derliaus įspūdžiais dalijosi lančiūnaviškis.
Anot jo, šiųmetis pavasaris daržininkams pateikė nemažai išbandymų: „Pavasarinė sėja vėlavo maždaug tris savaites. Kai jau galėjome išeiti į laukus, tada teko labai operatyviai viską atlikti, nes darbai, užgriuvę vienu metu, tiesiog vijo vienas kitą. Skuba ir greitis turi savo neigiamų padarinių. Turėjau ir papildomos technikos samdytis, ir daugiau talkininkų kviestis. Tad išlaidų sėjos metu mūsų ūkis turėjo gerokai daugiau negu pernai.“
V. Girdzijauskas augina apie 100 hektarų kopūstų. Jis renkasi įvairias veisles, kurios galvas pradeda brandinti vasaros pradžioje ir baigia sukti vėlyvą rudenį.
Šiųmetis pavasaris išbandymų negailėjo ne tik užtęsęs šilumą bei darbymečio startą, bet ir Lančiūnavoje bei jos apylinkėse iki šiol pagailėjęs kritulių. „Ne vienas kiek toliau gyvenantis kolega guodėsi, kad laukai permirkę, o mes savo daržoves turėjome laistyti. Tai ir rezultatą turime gana įvairų: ten, kur palaistėme, augalai atrodo gana neprastai, tačiau tuose laukuose, kur laistymui nei laiko, nei galimybių neturėjome, vaizdas skurdokas. Pagal dabartinę situaciją panašu, jog sulauksime maždaug perpus mažesnio derliaus negu pernai ar užpernai“, –nelinksmą faktą konstatavo patyręs daržininkas.
V. Girdzijausko sandėliuose dar yra likę ir pernykščio derliaus kopūstų, tačiau jis beveik visas užsakytas ir tuoj pasieks pirkėjus. „Jau ne vieneri metai laikausi nuostatos, kad kopūstų reikia užauginti tiek ir išmokti juos saugoti taip, kad senųjų užtektų iki naujųjų. Su šia užduotimi susitvarkome neblogai“, – sakė V. Girdzijauskas.
Daržininkas prognozuoja, kad šįmet daržovės bus gana brangios. Tam įtakos turės ne tik vėlavęs ir derlių sumažinęs pavasaris, bet ir nepaliaujamai Europą plaunančios liūtys. „Puikiai žinome, kad į mūsų šalį įvežama daug daržovių ir vaisių iš šiltesnių ir pietesnių Europos šalių. Dabar situacija jose gana sudėtinga. Kai kur laukai tiesiog išplauti ir jokio derliaus nebus. Tad daržovių iš svetur sulauksime mažiau. O kadangi ir mūsuose derlius kuklesnis, tai kainos bus didesnės negu ankstesniais metais. Mums, daržininkams, tai nebloga žinia, juk brangiau parduodami daržoves sumažinsime padidėjusius jų auginimo kaštus ir menkesnio derliaus netektis“, – sakė V. Girdzijauskas.
Be kopūstų lančiūnaviškis augina bulves, burokėlius, kitas daržoves. Jų derliaus V. Girdzijauskas kol kas nelinkęs prognozuoti.

Vilija Mockuvienė

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.