Janinos Monkutės – Marks muziejuje – galerijoje atidaryta žinomo fotografo, žurnalisto, menininko Zino Kazėno – Zikos edukacinė fotografijų paroda „Wild Wild West / Laukiniai vakarai“. Parodoje galima pamatyti ne tik nuotraukų, bet ir kaubojišką gyvenimą atspindinčių diržų, sagčių bei kitų daiktų ir niekučių, pristatančių iki šiol Amerikoje tebeegzistuojančią laukinių vakarų kultūrą. 

Parodos autorius Z. Kazėnas (kairėje) atidarymo šventėje bendravo su Kėdainių ligoninės direktoriumi S. Skauminu bei jo žmona Dale.

Parodos autorius Z. Kazėnas (kairėje) atidarymo šventėje bendravo su Kėdainių ligoninės direktoriumi S. Skauminu bei jo žmona Dale.

Į parodos atidarymą lankytojai buvo kviečiami ateiti apsirengę ne savo kasdieniniais drabužiais, bet kitaip – kaubojiškai. Skambant kantri stiliaus muzikai, aplink besisukiojantiems skrybėlėtiems, džinsais ir kaubojiškais batais pasipuošusiems parodos dalyviams bei prieš akis matant rodeo šėlstančių kaubojų nuotraukas bent trumpam buvo galima pasijusti esant ne Lietuvoje, bet toli Amerikoje plytinčiose dykrose.

Įspūdžiai iš Amerikos
Z. Kazėnas kėdainiečiams pristatė jau antrąją Amerikos ambasados Lietuvoje remiamą savo parodą – pirmoji vyko prieš gerą dešimtmetį. Zikos pseudonimu vadinamas menininkas kaubojais, jų gyvenimo būdu, savotiška kultūra domisi jau labai seniai. Pirmoji vyro pažintis su Amerika įvyko Lietuvai dar esant sovietinėje priespaudoje. 1986 metais jis Amerikos organizacijų kvietimu eksponavo savo metro dydžio fotoabstrakcijas. Ši paroda (80 abstrakčių fotokompozicijų ir pusė šimto spalvotų fotografijų apie Lietuvą) buvo eksponuojama ne viename Amerikos mieste – Vašingtone, Čikagoje ir kt. „Į parodą organizacijų kvietimu buvau oficialiai pakviestas kaip menininkas, kuriantis už taikią sandraugą“, – prisimena pašnekovas.
Nuo tada jo fotografijose pradėjo lietis viešnagių Amerikoje įspūdžiai ir patirtys. Neilgai trukus fotografijose vis dažniau pradėjo šmėžuoti ir kaubojų siužetai.

Nuotraukas papildo pakabukai
Medžiagą parodai autorius rinko ne vienerius metus. Parodai tinkamų daiktų, nuotraukų jis atsiveždavo kiekvienąkart grįždavęs iš Amerikos. „Net nežinau tiksliai, kiek kartų buvau Amerikoje. Manyčiau, apie 15 kartų tai tikrai“, – paklaustas, kaip dažnai lankėsi šioje šalyje, kiek pagalvojęs ir pasvarstęs atsakė pašnekovas. Nuotraukų, kuriose vaizduojamas laukinių vakarų gyvenimas, susirinko daug, šūsnys jų saugomos fotografo dirbtuvėje. Kėdainiuose eksponuojamoje parodoje perteiktos rodeo varžybų akimirkos. „Rodeo nuotraukos darytos 1995 metais – tuomet kaubojai šventė savo šimtmetį. Parodoje eksponuojamos šio renginio pačios pačiausios, įspūdingiausios, man labiausiai patikusios nuotraukos“, – sakė Zika. Prie kiekvienos eksponuojamos fotografijos buvo pakabintas ir paties kurtas odos pakabukas.

Pavydėtina išmonė
Be nuotraukų, parodoje eksponuojama ir daugiau įvairiausių kaubojiškų daiktų, tačiau muziejuje – galerijoje, pasak menininko, pristatoma tik nedidelė dalis jau esamų archyvų. „Turiu kalnus informacijos apie kaubojus, rodeo“, – šypsojosi pašnekovas. Visi daiktai, kaip pažymėjo Z. Kazėnas, yra atvežti iš Amerikos.
Zikos potraukiu kaubojiškai kultūrai bei originaliais artefaktų eksponavimo būdais neatsistebi ir jo menotyrininkė dukra. „Zinui Kazėnui reikėtų pavydėti išmonės, su kuria jis organizuoja ir pristato savo parodas. Ši paroda – ne išimtis. Tarsi ką tik iš senovinio traukinio iškeltos medinės dėžės, kuriose transportuojami darbai, virto ekspozicijos dalimi. Ant jų išdėlioti žavūs, laukinius vakarus primenantys „niekučiai“. Beje, didesnė dalis parodos rėmų taip pat kažkada atkeliavo iš Amerikos“, – apie parodą kalbėjo ji.
„Ši paroda nestandartinė ir man pačiam. Pats stebiuosi, kaip čia išėjo eksponuoti ne tik fotografiją, bet ir daiktus“, – prisipažino fotografas.

Į parodos atidarymą lankytojai buvo kviečiami ateiti apsirengę kaubojiškai.

Į parodos atidarymą lankytojai buvo kviečiami ateiti apsirengę kaubojiškai.

Tikrinosi žinias
Be to, ir pats parodos atidarymas buvo kitoks, „amerikietiškas“ – su gražiausiųjų rinkimais, žinių viktorina. Vakaro kaubojumi buvo išrinkta J. Monkutės – Marks muziejaus – galerijos kuratorė Asta Fedaravičiūtė – Jasiūnė. Kaubojiškiausių batų savininke pripažinta fotografė Daiva Amalevičienė, gražiausio meksikietiško kaubojiško kostiumo savininke išrinkta Leokadija Mockienė.
Vykusioje viktorinoje lankytojai atsakinėjo į klausimus, susijusius su Amerika bei Amerikos kaubojais.
„Buvo užminta mįslė, kuris diržas, esantis ekspozicijoje, yra prezidentės Dalios Grybauskaitės, spėliojama, kiek iš viso yra Amerikoje valstijų ir t.t. Buvo daug prizų ir siurprizų“, – sakė vakaro kaubojumi išrinkta A. Fedaravičiūtė – Jasiūnė.
Z. Kazėno – Zikos paroda muziejuje – galerijoje veiks iki lapkričio 10 dienos.

About The Author

Related Posts

One Response

  1. tomas

    linkiu visiems buti tokiems laukiniams . puoskimes ir sveskime maza svente . turetu buti dar drabuziu . visos sventes turi savo programa . buvo galima kurnors atejus prasimusti . tenai labai noris matyti bara .

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.