Janinos Monkutės-Marks muziejus-galerija po vasaros atostogų vėl pakvietė kraštiečius į savo ekspozicijų erdves. Šįkart galerijoje – tapytojų iš Vilniaus metinė apžvalginė paroda „Laisvės spalvos“. 

Tapytojų iš Vilniaus parodos „Laisvės spalvos“ Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje atidarymo metu savo kūrinius pristatė ir dalis autorių.

Tapytojų iš Vilniaus parodos „Laisvės spalvos“ Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje atidarymo metu savo kūrinius pristatė ir dalis autorių.

Ji skirta Lietuvos Atgimimo Sąjūdžio 25-osioms metinėms pažymėti, tad lankytojai turi išskirtinę galimybę pamatyti, kaip laisvę mato ir ją spalvomis perteikia Lietuvos tapytojai.

Spalvinga laisvė
Laisvės tema meno žmonėms – labai svarbi: tai ir galimybė kurti, mąstyti, laisvai pasirinkti išraiškos priemones, laisvė būti nepriklausomu menininku. Laisvės apraiškos labai svarbios tiek kiekvienam visuomenės nariui, tiek menininkui jo kūryboje.
„Paroda skirta visiems, prieš 25 metus vykusiems įvykiams atminti – Sąjūdžiui, Baltijos keliui bei kitiems įvykiams, visiems mums, padėjusiems ateiti iki laisvės. Žiūrint į eksponuojamus darbus akivaizdu, kad menininkai laisvę suvokia skirtingai. Darbuose galime įžvelgti tragiškų, minorinių atspalvių, bet yra ir ryškių, itin spalvingų darbų“, – pristatydama parodą kalbėjo Arūnė Tornau, parodos kuratorė bei Lietuvos dailininkų sąjungos tapybos sekcijos pirmininkė iš Vilniaus. Pa­rodoje vyrauja įvairiausių spalvų dermės bei išraiškos – vieniems tapytojams laisvė asocijuojasi su žalia spalva, kitiems laisvė – tai kopėčios, vedančios į dangų. Darbuose gausu ir tautinių, lietuviškumą atspindinčių motyvų, kuriuos įprasmina, dar labiau išryškina spalvos. Pasak A. Tornau, dauguma muziejuje-galerijoje eksponuojamų darbų yra abstraktūs, reikalaujantys gilesnio įsijautimo: „Juk vis dėlto sunku apibūdinti, kas yra ta laisvė, dar sunkiau ją pavaizduoti“.

Parodą pristatė A. Tornau (kairėje), muziejaus-galerijos kuratorė Ieva Raudeliūnaitė bei direktorė Dalia Minkevičienė-Jazdauskienė.

Parodą pristatė A. Tornau (kairėje), muziejaus-galerijos kuratorė Ieva Raudeliūnaitė bei direktorė Dalia Minkevičienė-Jazdauskienė.

Pristatė autoriai
Paroda išsiskiria kūrinių gausumu – iš viso muziejuje-galerijoje eksponuojama per 80 tapybos darbų, juos sukūrė ir parodoje eksponuoja daugiau kaip 30 žinomų, Vilniuje itin aktyvių dailininkų. Penktadienio popietę metinės apžvalgos pristatymo metu į Kėdainius atvyko ir patys savo darbus pristatė septyni autoriai: Algimantas Biguzas, Vytautas Žirgulis, Kunigunda Dineikaitė, Giedrė Riškutė, Ričardas Zdanavičius, Jolanta Teišerskytė. Beje, vienas pristatyme dalyvavęs kūrėjas – Romualdas Balinskas – yra kilęs iš Kėdainių krašto.
Visi tapytojai įsitikinę – menininkas turi mąstyti be apribojimų, kurti laisvai, be cenzūros. Laisvė – neturėjimas suvaržymų visuomeniniame-politiniame gyvenime, apribojimų nebuvimas kūryboje, žodžio, spaudos laisvė.

Kiekvienas ras sau artimiausią idėją
Tapytojams idėja laisvę perteikti spalvomis pasirodė įdomi. „Kūriniuose yra visokių spalvų: nuo baltos iki pačių ryškiausių. Kiekvienas čia apsilankęs ras spalvą, idėją, artimiausią laisvės suvokimui, kaip ją patys įsivaizduoja“, – tikino tapytojas R. Zdanavičius.
Jo kolega R. Balinskas, apžvelgdamas savo kūrinius, aiškino, kad jam laisvė asocijuojasi su vandens stichija, todėl ši tema yra vyraujanti jo darbuose. „Man laisvė asocijuojasi su potvyniu, vandeniu, kuris viską nuneša, nušluoja nuo žemės paviršiaus. Po viso to lieka švari žemė, ant kurios jau gali augti nauji augalai, atsirasti nauja gyvybė“, – aiškino jis.
Paroda Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje bus eksponuojama iki spalio 18 dienos.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.