Dvidešimties valstybių žemės ūkio ministrai jų pasižiūrėti važiavo į Pernaravą

Po ekologiškai ūkininkaujančių pernaraviškių Felikso ir dviejų jo sūnų – Donato bei Manto – Vaitelių ūkius žvalgėsi apie dvidešimties Europos Sąjungos valstybių žemės ūkio ministrai!

(Iš dešinės) Virginijai ir Feliksui Vaiteliams bendrauti su svečiais padėjo Lietuvos žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna (antras iš kairės).

(Iš dešinės) Virginijai ir Feliksui Vaiteliams bendrauti su svečiais padėjo Lietuvos žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna (antras iš kairės).

„Į Europos Sąjungai šiuo metu pirmininkaujančią Lietuvą susirinkę ES valstybių žemės ūkio ministrai domėjosi ir diskutavo apie šeimyninius ūkius bei jų perspektyvas.
Vaitelių ūkis – vienas geriausių tokio tvarkymosi pavyzdžių Lietuvoje, tad visi drauge atvykome čia pasižvalgyti“, – įspūdingos delegacijos atvykimo tikslą apibūdino mūsų šalies žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna.

Pavyzdys kaip dirbti kitiems
Europos Sąjungos žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras rumunas Dacian Ciolos tuo, ką pamatė Pernaravoje, buvo sužavėtas: ,,Sukūrėte modernų, tvirtą ir perspektyvų ūkį. Darbštūs žmonės iš pradžių patyrė nemažai kliūčių, tačiau sugebėjo išsikovoti pagarbų vardą ir vietą bendruomenėje“.

Kėdainių konservų fabriko vadovo Vyganto Vanago pašnekovė – Vokietijos žemės ūkio ministrė Jise Aigner.

Kėdainių konservų fabriko vadovo Vyganto Vanago pašnekovė – Vokietijos žemės ūkio ministrė Jise Aigner.

Pagyrų Vaiteliams nešykštėjo ir Vokietijos žemės ūkio ministrė Jise Aigner: ,,Matau, kad čia dirba darbštūs, mylintys žemę žmonės. Jų pasiekimai – pavyzdys, kaip dirbti kitiems. Tikiu, kad tėvų patirtį perėmę sūnūs – ne paskutinė čia besitvarkanti šios giminės karta. Juk po sodybą jau bėginėja ir pastarųjų vaikai“.
Europos valstybių žemės ūkio ministrai itin akcentavo šeimyninių ūkių tiekiamos produkcijos kokybę, kuri vartotojus pasiekia arba tiesiogiai, arba tik per vieną kitą tarpininką.
Šeimyniniuose ūkiuose visada itin glaudūs kolektyvai, žmonės – jautrūs vieni kitiems.
,,Šeimyninis ūkininkavimas – daugiau nei profesinė veikla. Tai – ir gyvenimo būdas, kai iš kartos į kartą perduodama patirtis, tradicijos, kitos vertybės.
Dirbantieji tėvų ir senelių žemę beveik niekada nepristinga kantrybės ar darbštumo, pagarbos aplinkai, gamtai“, – įsitikinęs V. Jukna.

Felikso ir Virginijos Vaitelių ūkyje – apie 300 hektarų žemės, kuriuose ekologiškai užauginama apie 200 limuzinų veislės galvijų.

Felikso ir Virginijos Vaitelių ūkyje – apie 300 hektarų žemės, kuriuose ekologiškai užauginama apie 200 limuzinų veislės galvijų.

Labiau plėstis neketina
Beje, nėra vieningos nuomonės, ką reikėtų laikyti šeimyniniu ūkiu. Be aštresnių ginčų tesutariama, kad tai – ne itin stambūs ūkiai, kuriuose didžiąją darbų dalį atlieka ir turtą valdo susijusieji giminystės ryšiais.
Lietuvoje šiuo metu – apie 100 tūkst. tokių ūkių. Pernaraviškių Vaitelių – vienas jų.
Felikso Vaitelio ūkiui – penkiolika metų. Jis su žmona Virginija valdo maždaug 300 hektarų žemės, kuriuose ekologiškai augina apie 200 limuzinų veislės galvijų.
,,Dar galėtume bandą didinti, tačiau nutarėme, kad ji – optimali. Gana nesunkiai parduodame ir užaugintą mėsą, ir atsivestus veršiukus.
Dabartinėje bandoje – apie 70 karvių. Maždaug tiek pat kasmet atsivedama veršiukų, kuriais domisi vis daugiau ne tik Lietuvos, bet ir Latvijos, Estijos ūkininkų.
Ekologiška mūsų limuzinų mėsa domisi ne tik prekybininkai, bet ir konkretūs kolektyvai. Pavyzdžiui, bendrovė „Malsena“ ją perka savo darbuotojų maitinimui.
Bendradarbiaujame ir su garsiu Kauno restoranu „Medžiotojų užeiga“, – pasakojo F. Vaitelis.

Europos Sąjungoje mažėja
Panašius ekologiškus ūkius savarankiškai valdo ir Vaitelių sūnūs Donatas bei Mantas.
Mėsinė galvijininkystė reikalauja nuolatinių nemenkų investicijų. Pavyzdžiui, neseniai iš Prancūzijos parsivežtas veislinis limuzinų bulius Ekiu kainavo įspūdingą keliasdešimties tūkstančių litų sumą. ,, Jis sveria apie 1 600 kilogramų. Viliuosi, kad toks galiūnas padės išlaikyti gerą bandą“, – sakė F. Vaitelis.
Europos Sąjungoje, beje, per pastaruosius du dešimtmečius šeimos ūkių mažėjo. Kodėl? Pagrindinė priežastis – žemės ūkio sektoriuje didėjantis gamybos našumas ir konkurencija.
Mažesni ūkiai, norėdami išlikti šalia didesnių, norom nenorom turi ir patys plėstis. O kartu, deja, praranda savo išskirtinumą.

Atokvėpio minutę Europos Sąjungos valstybių žemės ūkio ministrai pabandė groti kaimo kapelos ,,Sutaras“ lietuviškais instrumentais.

Atokvėpio minutę Europos Sąjungos valstybių žemės ūkio ministrai pabandė groti kaimo kapelos ,,Sutaras“ lietuviškais instrumentais.

Apsilankė ir konservų fabrike
Po viešnagės šeimyniniame pernaraviškių Vaitelių ūkyje Europos Sąjungos valstybių žemės ūkio ministrų delegacija apsilankė „Kėdainių konservų fabrike“.
Fabriko generalinis direktorius Vygantas Vanagas papasakojo, kad šios įmonės statybai buvo gauta dalinė Europos Sąjungos programos SAPARD parama.
„Turime senas daržovių konservavimo tradicijas. Kažkada gyvavome kukliame sename pastate, o atsiradus galimybei suskubome atsinaujinti.
Dabar per metus superkame apie 5 tūkstančius tonų daržovių ir pagaminame apie 20 milijonų indelių produkcijos“, – sakė V. Vanagas.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.