Gegužės 9-ąją minima Europos diena. Ji paminėta ir Kėdainių rajone – į renginių sūkurį įsisukusi jaunuomenė aktyviai ir originaliai šventė tai, kad mes esame tikri europiečiai bei daugiau nei dešimtmetį priklausome Europos Sąjungai. 

Vaikai azartiškai ir su užsidegimu spėliojo, kokiomis kalbomis kalba studentai. (Kėdainių kultūros centro nuotr.)

Vaikai azartiškai ir su užsidegimu spėliojo, kokiomis kalbomis kalba studentai. (Kėdainių kultūros centro nuotr.)

Ta proga Kėdainių kultūros centre vyko kūrybinis projektas „Menų malūnas 2016“. Keturi malūno sparnai atitiko keturis prasmingus ir įdomius kultūrinius renginius.

Keturi malūno sparnai
„Šio projekto tikslas – bendromis profesionalių kūrėjų ir pačių jaunų žmonių pastangomis pagerinti
jaunimo gyvenimo kokybę ir padidinti jų užimtumą. Norime padėti ugdyti gerą skonį tikram menui, supažindinti jaunimą su kūrėjais, taip pat plėtoti meninę kūrybą, ugdyti kūrybiškumą, atskleisti kuo daugiau talentų, stengtis jaunimo žingeidumą nukreipti tinkama linkme“, – sakė Kėdainių kultūros centro režisierė Asta Bartkuvienė.
Menų malūnas turėjo keturis sparnus: kino, muzikos, žodžio ir Europos. Sparnus įsuko dokumentinio filmo „Lenktyniaujant su išnykimu“ pristatymas. Dokumentinis filmas „Lenktyniaujant su išnykimu“ – tai unikalus „Discovery Communications“ kino projektas, režisuotas Oskaro laureato Louie Psihoyos. Jis atskleidžia tikrąją realybę, su kuria susiduria visos mūsų planetos rūšys, esančios ties išnykimo riba. „Lenktyniaujant su išnykimu“ atskleis, kokių veiksmų kiekvienas iš mūsų gali imtis, kad planetai taptų lengviau, o dešimtys gyvūnų ir augalų rūšių išliktų. Tai novatoriškas dokumentinis filmas, atveriantis mūsų akis ir leidžiantis pamatyti, koks nuostabus mūsų pasaulis ir kiek daug mes dar turime padaryti.
„Su „Discovery“ bendradarbiaujame seniai, ir mums – telekomunikacijų bendrovei „Balticum TV“ – artimos jų vertybės. Mes pritariame, kad galvoti apie ateitį reikia šiandien. Galime nešiukšlinti, o šiukšles rūšiuoti, naudoti tik perdirbtą popierių, išjungti nereikalingas šviesas, kur įmanoma vaikščioti pėsčiomis.
Labai smagu, kad turėjome galimybę kėdainiečiams parodyti filmą apie mūsų Žemę ir jos gyventojus. Manau, kad ateityje dar ne kartą surengsime panašių pramogų“, – sakė „Balticum TV“ regionų programų skyriaus vadovas-vyriausiasis redaktorius Oldinaras Vainauskas.

Vienas iš geriausių skaitovų – P. Verikas. Jį sveikina skaitovų konkurso sumanytoja ir organizatorė G. Šaučiūnienė. (Kėdainių kultūros centro nuotr.)

Vienas iš geriausių skaitovų – P. Verikas. Jį sveikina skaitovų konkurso sumanytoja ir organizatorė G. Šaučiūnienė. (Kėdainių kultūros centro nuotr.)

Sodriosios Brazilijos spalvos
Gegužės 5-ąją vyko išskirtinis džiazo koncertas „Sodriosios Brazilijos spalvos“. Susirinkusieji galėjo išgirsti nuo kraują kaitinančios sambos iki sielos stygas virpinančių baladžių skambesį. Kūrinius atliko jungtinis tarptautinis džiazo muzikantų projektas.
Vokalistė Eglė Petrošiūtė, kontrabosininkas Matheus Nicolaiewsky, saksofonininkas Caspar Van Wijk susipažino Nyderlanduose, kur visi intensyviai studijavo džiazo tradiciją. Šios žinios atsispindi jų muzikavime – improvizacijoje, harmonijoje ir ritmuose, kad ir kokį stilių jie atliktų. Trijulė nusprendė sukurti gražiausių per pastaruosius metus rastų braziliškų kūrinių programą ir suteikti jiems džiazinį prieskonį.
Prie trio prisijungė talentingas pianistas Henrique Gomide iš San Paulo, meistriškai atliekantis autentiškus savo šalies ritmus. Ypatingas projekto svečias – patyręs, Europoje žinomas būgnininkas, perkusininkas Fernando Paiva Da Silva.

Pasak užsieniečių projekto dalyvių, jie buvo pirmieji brazilai, aplankę Kėdainius, tuo labiau čia groję. Paklausta, kodėl pasirinko koncertuoti būtent Kėdainiuose, vokalistė Eglė atsakė, jog buvo girdėjusi, kad Kėdainiuose vyksta džiazo festivaliai, todėl net neabejojusi, kad šiame mieste tikrai bus klausančiųjų tokios muzikos.
Visi atlikėjai džiaugėsi priėmimu, geru garso operatoriaus darbu, publika. Atlikėjai buvo nustebę, kad vaikai taip įdėmiai klausėsi atliekamų lyrinių dainų. Kėdainių publika šiltai palaikė atlikėjus, negailėjo aplodismentų. Vėliau muzikantai pasivaikščiojo po senamiestį, kuris juos labai sužavėjo.

Jaunųjų skaitovų konkursas
Gegužės pradžioje Kėdainių kultūros centro mažojoje salėje vyko skaitovų konkursas „Pavasaris pražydo žodžiais…“, skirtas Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai. Tai tradicinis renginys, Kėdainių kultūros centre vykęs jau devintą kartą. Jo sumanytoja ir organizatorė – Kėdainių kultūros centro direktoriaus pavaduotoja kultūrinei veiklai Genovaitė Šaučiūnienė. Ji profesinės šventės proga pasveikino Kėdainių rajono savivaldybės kalbininkę Rūtą Švedienę ir Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijos lietuvių kalbos mokytoją-metodininkę Ernestą Zabutkienę, kurios kartu su Kėdainių kultūros centro režisiere A. Bartkuviene vertino konkurso dalyvių pasirodymus.

Džiazo koncerte „Sodriosios Brazilijos spalvos“ netrūko ne tik kokybiškos muzikos, bet ir spalvų.

Džiazo koncerte „Sodriosios Brazilijos spalvos“ netrūko ne tik kokybiškos muzikos, bet ir spalvų.

Konkurse dalyvavo gražus būrys jaunųjų skaitovų: ikimokyklinukų grupėje pasirodė
Kėdainių lopšelio-darželio „Žilvitis“ skaitovės Liepa Leonavičiūtė, Emilija Buinovskytė ir Romena Marozaitė (mokytojos Genė Krivickaja ir Jurgita Vanckavičienė), Konstantinas Burunov iš Nociūnų. 1–2 kl. grupėje pasirodė Ieva Grigoravičiūtė iš Nociūnų, Erika Aksinavičiūtė iš Akademijos, Akvilė Tamošiūnaitė iš Surviliškio, Karina Saulevičiūtė iš Labūnavos, Ieva Jančiauskaitė iš Nociūnų, Dovydas Grigonis iš Labūnavos, Taironas Justinavičius iš Nociūnų. 5–6 kl. grupėje – Tadas Berankis iš Surviliškio, Pijus Verikas, Emilė Stadalnykaitė. 7–8 kl. grupėje eiles skaitė Morta Liutkutė, 9–10 kl. grupėje – Gunda Krasauskaitė, Karolina Juknaitė. 11–12 kl. grupėje pasirodė Tadas Paškevičius, o jaunimo grupėje – Greta Gedgaudaitė.

Apdovanoti knygelėmis
Nors visi skaitovai pasirodė puikiai, komisija atrinko konkurso nugalėtojus – geriausiais skaitovais pripažinti K. Saulevičiūtė, Š. Didykas, P. Verikas ir K. Juknaitė. L. Steponavičiūtei ir E. Stadalnykaitei įteiktos nominacijos už išraiškingumą, Gundai Krasauskaitei – už nuoširdumą ir gilumą. Visi konkurso dalyviai buvo apdovanoti Kėdainių kultūros centro direktorės Onos Mikalauskienės pasirašytomis padėkomis, taip pat ir knygelėmis. Kultūros centro vaikų folkloro ansamblis „Kleketukai“ skaitovus pamokė lietuvių liaudies žaidimų ir ratelių, dainavo dainas. Konkursą vedė Kėdainių kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro studijos „Polėkis“ artistas Valdas Kupčinskas.

Kauno kolegijos Kėdainių Jonušo Radvilos studijų centro studentai ir dėstytojai mažuosius kėdainiečius supažindino su įvairiomis Europos Sąjungos kalbomis. (Kėdainių kultūros centro nuotr.)

Kauno kolegijos Kėdainių Jonušo Radvilos studijų centro studentai ir dėstytojai mažuosius kėdainiečius supažindino su įvairiomis Europos Sąjungos kalbomis. (Kėdainių kultūros centro nuotr.)

Sveikinimai įvairiomis Europos kalbomis
Paskutiniojo Menų malūno sparno renginys vyko gegužės 9-ąją, Europos dieną. Tąkart susirinkusieji žiūrėjo dokumentinį filmą „Metų laikai“. Filme buvo galima išvysti neregėtus Europos peizažus. Filmo metu pasakojama, kaip nusistovėjo sezonų ciklas, pakito Europos kraštovaizdis, prasidėjo gyvūnijos ir augmenijos pasaulio evoliucija, kai prieš 80 tūkst. metų nutirpo Europą kaustę ledynai.
Tądien vyko ir valanda, skirta Europos kalboms. Kauno kolegijos Kėdainių Jonušo Radvilos studijų centro Verslo anglų kalbos ir Anglų kalbos ryšiams su visuomene studijų programų pirmo kurso studentai Agnė Paškovičiūtė, Domas Ajauskas, Silvija Benetytė, Skaistė Kuzmickytė, Laura Baronaitė, Tomas Žutautas, Darius Norkus ir Miglė Lilionytė sveikino Kėdainių kultūros centre susirinkusius Kėdainių bendruomenės narius dešimčia skirtingų Europos Sąjungos šalių kalbomis. Susirinkę žiūrovai turėjo atspėti, kokia kalba buvo pasakyti sveikinimai: buvo galima išgirsti anglų, vokiečių, prancūzų ir lenkų kalbas, taip pat latvių, italų, čekų, ispanų, švedų ir kroatų kalbomis tariamus žodžius.
1950 m. gegužės 9 d. Prancūzijos užsienio reikalų ministras Roberas Šumanas (Robert Schuman) iškėlė suvienytos Europos idėją. Paryžiuje pasakytoje kalboje jis pasiūlė naujos formos politinį Europos bendradarbiavimą, kuris užtikrintų taiką tarp Europos tautų.
Šis Šumano deklaracijos pavadinimu žinomas pasiūlymas laikomas Europos Sąjungos pradžia.
1985 m. Milane vykusiame ES aukščiausiojo lygio susitikime buvo nuspręsta gegužės 9-ąją švęsti Europos dieną.

6