Anksti pavasarį prasidėjęs erkių sezonas dar tikrai nesibaigė. Priešingai, artėjant rudeniui, prasidėjus uogavimui bei grybavimui miškuose, prognozuojamas užsikrėtimo Laimo liga bei erkiniu encefalitu skaičiaus išaugimas.

Per pirmąjį šių metų pusmetį Kėdainių rajone jau yra užregistruoti 4 susirgimai Laimo liga ir vienas susirgimas erkiniu encefalitu.

Susirgimų mažiau nei pernai

„Laimo liga susirgo 4 miesto ir 1 rajono gyventojas. 2 vyrai ir 3 moterys. Tai – mažesnis sergamumas nei pernai metais, nes 2017-aisiais pirmąjį pusmetį turėjome 10 Laimo ligos atvejų. Noriu atkreipti dėmesį, kad erkės įkandimas – neskausmingas ir gali likti nepastebėtas, todėl labai svarbu mokėti saugotis erkių įkandimo ir atpažinti erkių sukeliamų ligų požymius“, – informavo Lolita Menčikovienė, nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Kėdainių skyriaus visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė.

Praėjusių metų lietingą vasarą viename kontroliniame kilometre Babėnų šile buvo surenkama nuo 70 iki 100 erkių. Šiais metais, per sausrą, tame pačiame kontroliniame kilometre randama iki 30 erkių.

Galima užsikrėsti ir namų kieme

„Visgi tai didelis skaičius, nes užsikrečiama ne tik būnant miške, bet ir, pavyzdžiui, darbuojantis kolektyviniuose soduose. Šiemet susirgę žmonės nurodė, kad jie darbavosi Pašilių, Daumantų soduose, žvejojo prie Nevėžio. Vienas užsikrėtimas užregistruotas ir Šlapaberžėje, kur žmogus dirbo savo namų aplinkoje, niekur nebuvo išvykęs“, – pažymėjo L. Menčikovienė.

Pasak pašnekovės, erkių sezonas tęsis iki žiemos – jei bus šiltas ruduo, sezonas gali baigtis net ir gruodžio mėnesį. Susirgimų pikai yra keli ir tiesiogiai priklauso nuo uogavimo ir grybavimo laikotarpių: vėlyvą pavasarį bei rudenį. Vasarą būna karšta, tad ir erkių aktyvumas būna mažesnis.

Simptomai gali pasireikšti ir po mėnesio

Įsisiurbus erkei, jei ji buvo užkrėsta, pirmieji ligų simptomai pasireiškia ne iškart. Erkiniu encefalitu susergama įsisiurbus infekuotai erkei, taip pat pavartojus nepasterizuoto ar kitaip termiškai neapdoroto, erkinio encefalito virusu užkrėsto karvių ar ožkų pieno. Ši liga dažniausiai pasireiškia praėjus 7–14 dienų po infekuotos erkės įsisiurbimo ar pieno pavartojimo. Pirmieji Laimo boreliozės požymiai gali pasireikšti po kelių dienų, savaičių ar net mėnesių po erkės įsisiurbimo. Tad stebėti savo savijautą po erkės įsisiurbimo patariama apie mėnesį laiko.
Užsikrėtus erkiniu encefalitu pirmiausiai pasireiškia panašūs į gripo simptomus: karščiuojama, skauda galvą, raumenis. Po savaitės šie simptomai praeina ir žmogus pasijaučia geriau. Po šios pirmosios erkinio encefalito stadijos eina „tariamo pasveikimo“ periodas ir trunka 1-33 dienas (dažniausiai 5-8 dienas). Tuomet vėl pakyla temperatūra, gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, sąmonės, pusiausvyros sutrikimai, paralyžius ir kiti simptomai.

Būtina kreiptis į gydytojus

Erkės įkandimo metu Laimo ligos sukėlėjai – borelijos – patenka į odą, po to į kraują ir išplinta po visą organizmą. Užsikrėtus Laimo liga, erkės įkandimo vietoje odoje atsiranda raudona dėmė, galinti keisti savo dydį ir formą. Jos vidurys esti šviesesnis, su bėrimu, o kraštas – ryškesnis. Tai pats tikriausias šios infekcijos požymis, kurį pastebėjus reikia kreiptis į gydytoją. Taip pat gali pasireikšti nervų sistemos pakenkimo požymiai: nuovargis, galvos skausmas, pykinimas, nedidelis karščiavimas, rankų, kojų, nugaros skausmai.

Kaip ištraukti erkę?

Nuo erkinio encefalito gali apsaugoti skiepai.

„Mes gyvename erkinio encefalito endeminėje zonoje, visiems tiems, kas mėgsta praliesti laisvalaikį gamtoje, rekomenduojama pasiskiepyti ir padaryti tai iš anksto. Būtina suprasti, kad po erkės įkandimo, jeigu ji buvo užkrėsta, skiepai jau nepadės. Skiepų nuo Laimo boreliozės nėra. Persirgus šia liga neįgyjamas ir imunitetas. Norint išvengti šios infekcijos reikia kuo skubiau pašalinti įsisiurbusią erkę. Patariama siurbikės kūnelį suimti pincetu kiek įmanoma arčiau galvutės, tačiau nedera jos stipriai suspausti. Tuomet staigiai patraukti į viršų“, – patarimais dalinosi L. Menčikovienė. Erkės negalima tepti aliejumi ar spiritu, suėmus pincetu sukinėti į šalis, nes taip galima tik pabloginti esamą situaciją. Kai ištraukiama kraujasiurbė, pažeistą vietą reikia nuplauti vandeniu ir dezinfekuoti.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.