Jau antrą kartą rajono vadovai prieš Kalėdas atviram pokalbiui pakvietė į Lietuvą šventėms grįžu­sius emigrantus.

Rajono meras S. Grinkevičius (dešinėje) jau antrą kartą emigrantus kvietė pokalbiui apie jų planus ateičiai ir norus grįžti į gimtinę.

Rajono meras S. Grinkevičius (dešinėje) jau antrą kartą emigrantus kvietė pokalbiui apie jų planus ateičiai ir norus grįžti į gimtinę.

Su išvykusiaisiais kraštiečiais pakalbėti panoro rajono meras Saulius Grinkevičius, savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis, Darbo biržos specialistė Aušrelė Cirinkienė, Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Kėdainių atstovybės vadovas, bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ direktorius Dainius Cibulskis, kiti rajono savivaldybės atstovai.
Pernykštis susitikimas parodė, kad emigrantai nori žinių apie Lietuvą, mūsų kraštą palikusieji seka kėdainiečių gyvenimo aktualijas. „Jau pernai pamatėme, kad išvykusieji domisi Lietuva. Tad mūsų pareiga jiems suteikti kuo daugiau objektyvių žinių apie tai, kaip mūsų šalyje gyvenama. Atviri pasikalbėjimai leidžia apsikeisti nuomonėmis, pasidalinti informacija, išgirsti emigrantų lūkesčius. Jei mes turime noro susigrąžinti išvažiavusiuosius, tai turime jiems parodyti dėmesį. Labai smagu girdėti vis daugiau kalbų apie norą sugrįžti“, – apie susitikimą su emigrantais sakė jo iniciatorius rajono meras S. Grinkevičius.

Į pokalbį atėjo kraštiečiai, šiuo metu gyvenantys ir Olandijoje, ir Norvegijoje, ir Airijoje, ir Jungtinėje Karalystėje.

Į pokalbį atėjo kraštiečiai, šiuo metu gyvenantys ir Olandijoje, ir Norvegijoje, ir Airijoje, ir Jungtinėje Karalystėje.

Dažnas svajoja apie grįžimą
Parvykusieji atostogoms iš užsienio neslėpė, kad iš artimųjų girdi įvairių atsiliepimų apie gyvenimą Lietuvoje. „Noriu pats išgirsti, kas čia mūsų sugrįžus lauktų. Pastaruoju metu gyvenu ir dirbu Airijoje, nes ten matau stabiliausią gyvenimą. Esu ragavęs emigranto duonos ir Ispanijoje, bet ten man nepatiko. Tikrai Lietuvos neatsižadu. Jei matyčiau, kad Kėdainiuose galiu rasti man tinkantį darbą ir jį dirbdamas uždirbčiau bent jau apie 800 eurų, tai tikrai galvočiau apie grįžimą“, – susitikime kalbėjo Giedrius. Durų su trenksmu Lietuvai neuždaro ir Gerda. Mergina studijavo ir dirbo Jungtinėje Karalystėje, vėliau grįžo į Lietuvą, bet dabar vėl gyvena Londone. „Mane tikrai traukia Lietuva. Turiu įvairių planų. Dabar kartu su manimi užsienyje gyvena ir mama, tačiau mes vis dažniau pakalbame apie grįžimą Lietuvon. Jei tik suderintume sąlygas, tai būtinai parvažiuotume“, – sakė Gerda.
Aštuonerius metus Norvegijoje gyvenantis Andrius buvo kiek nuosaikesnis: „Gyvendamas Norvegijoje matau nemažai privalumų. Ši šalis tikrai stabili. Mes turime galimybių neblogai užsidirbti, tačiau daugelį emigrantų pamalonina labai humaniškas darbdavių požiūris į dirbančiuosius. Jei sugebi dirbti, tai ir uždirbi gerai, ir karjerą gali padaryti, ir esi gerbiamas. Kol kas nematau panašių gyvenimo sąlygų Lietuvoje.“

Domino galimybės dirbti ir užsidirbti
Į susitikimą su rajono vadovais atėję emigrantai neslėpė, jog juos labiausiai domina darbo rinkos situacija. Išvykusiesiems buvo smalsu išgirsti naujausią ir patikimą informaciją apie galimybes įsidarbinti ir koks uždarbis siūlomas paklausiems darbuotojams. Jau kuris laikas viešai skelbiama, kad nedarbas Kėdainių rajone yra vienas mažiausių Lietuvoje. Šiuo metu nedarbas siekia 7,5 proc. „Gruodžio 1 dieną turėjome kiek daugiau negu 2000 registruotų bedarbių. Per mėnesį įdarbinti 229 asmenys. Ne paslaptis, kad Kėdainiuose, dažnai vadinamame žemdirbiškame krašte, ypač aktualūs sezoniniai darbai. Paprastai per mėnesį registruojame iki 80 naujų darbo vietų, o vasarą – jų būna iki 300. Dabar be vargo darbo rastų suvirintojai, santechnikai, tolimųjų reisų vairuotojai. Aukštos kvalifikacijos specialistams įsidarbinti kiek sunkiau. Nemažai į Kėdainius kreipiasi Kauno darbdavių. Pastebime tendencijas, kad kėdainiečiai noriai važiuoja dirbti į Kauną“, – sakė Darbo biržos specialistė A. Cironkienė.

Darbo vietų Kėdainiuose daugėja
Pastebėjimų apie darbus turėjo ir D. Cibulskis. Jo teigimu, gerai išmanantys savo darbą specialistai yra vertinami ir dirba be problemų. „Gerų darbuotojų trūkumas skatina darbdavius didinti atlyginimus. Patyrę spe­cialistai išeina į pensiją, o jų vietos neretai nėra kam užimti. Mūsų krašte tikrai galima rasti darbo. Nereikia pamiršti, kad turime Laisvąją ekonominę zoną, kur jau netrukus bus pradėta naujos gamyklos statyba. Ten planuojama įdarbinti apie 120 žmonių. Dabar situacija iš esmės keičiasi. Jūs kalbate apie pagarbą darbuotojams. Su tuo vis dažniau susiduriame ir Lietuvoje“, – sakė D. Cibulskis.

Domino Kėdainių vizija
Susitikime aptarta daug įvairių gyvenimo aktualijų. Kalbėta ir apie kultūros, švietimo klausimus. Emigrantai domėjosi, kokia situacija miesto darželiuose. Sužinoję, kad juose eilių nėra, sveikino kėdainiečius už puikų ankstyvąjį ugdymą.
Parvykusiesiems buvo smalsu išgirsti ir krašto ateities viziją. „Mes tikrai turime gražių planų. Norime, kad mūsų senamiestis būtų sutvarkytas ir taptų traukos centru. Svajojame jame organizuoti įvairias muges. Jau pradėjome įrenginėti vaikų žaidimo aikšteles įvairiose miesto vietose. Dar laukia senojo parko tvarkymas. Yra numatyta Vytauto parko rekonstrukcija. Laukia ir dviračių takų įrengimas. Miesto gyvenimas tikrai nestovi vietoje. Kėdainius norime matyti gražius, patrauklius ir patogius gyventi“, – sakė rajono meras S. Grinkevičius.
Po pokalbio jo dalyviai neskubėjo skirstytis, o nuoširdžiai bendravo, emigrantai keitėsi kontaktais ir sakė dar būtinai susitiksią.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.