Po plaukimo baidarėmis, vakare, susėdę prie laužo, aptarę dienos įvykius bei nuotykius ir so­čiai prisijuokę, visa mūsų draugija  tarsi nuščiuvom. Labai norėjosi dar pabūti ir kažkuo dalintis. Kažkuo giliau ir subtiliau. Ėmėm pasakotis vaikystės  prisiminimus ir … deklamuoti eilėraščius.  Vienas per kitą, kas ką prisiminėm. Nemažai lietuvių ir rusų klasikos. Buvo labai smagu!  Nors mes kartais ir nelabai maloniai prisimenam, kaip prieš klasę stovint drebėdavo kinkos sakant eilėraštį, poezijos mokymasis visgi  yra  gyvenimą praturtinantis ir naudingas dalykas.  

svediene1Geriau suprasi
Nelabai man patinka poezijos klausytis per didelius renginius, nes gal tiesiog būna tų eilių tada per daug, o dėmesį blaško kiti, daugiau išoriniai dalykai. Poezijos sintaksinė struktūra ir minties plėtotė gali būti pernelyg sudėtinga, tad klausantis suvokti eilėraštį dažnai būna beveik neįmanoma arba tam reikia labai didelės valios ir dėmesingumo. Vienai sau pačiai daug geriau tyliai skaityti. Labiau įsijaučiu (gal tiksliau įsižiūriu) ir suprantu, pajaučiu. Tačiau mokytis eilėraštį mintinai – išvis geriausia. Tada tarsi būni arčiausiai poeto širdies ir proto, arčiausiai eilėraščio struktūros ir jo sielos, labai aiškiai matai ir jauti kalbos grožį. Atmintinai išmokęs gali giliau suprasti, juk visas eilėraštis tada jau tarsi apsigyvena tavyje ir pajaučiamas visiškai kitaip, kiekvieno atskiro žodžio nei nesistengi suprasti. Taigi mokėjimas mintinai padeda daug geriau suvokti eilėraštį. Mokėjau ne vieną gan sudėtingo poeto Sigitos Gedos eilėraštį ir tik tai man padėjo suprasti jo poeziją ir jį patį kaip žmogų.

Visada turėsi su savimi
Galbūt panašiai yra su muzikos kūrinio mokymusi. Manau, tik tada jis atsiveria iki galo žmogui, kai jo mokomasi atmintinai. Toks mokymasis – tiek poezijos, tiek muzikos kūrinių – taip pat reiškia, kad tai tu visada turėsi su savimi. Tai truputį panašu į įrašą kūne, prote, pasąmonėje. Galima sakyti, kūrinys tarsi įsirašo į žmogaus kietąjį diską. Žinia, kokiam XIX amžiuje ar XX a. pradžioje poezija daugiau gyvavo žmonių atmintyje, o ne knygose. Knyga buvo brangi, sunkiai prieinama, tad tekdavo išmokti mintinai. Dabar gali naudotis tekstais ir jų nemokėdamas. Tekstų pilnas internetas, knygų pilni knygynai ir bibliotekos. Priežastys mokymosi atmintinai dabar jau kitokios. Daugiau dvasinės arba … atrakcinės. Žinoma, truputį ir praktinės: sako, atmintį lavina. Bet atmintį gyvinti galima ir kitais būdais: mokantis užsienio kalbos žodžių, stengiantis įsiminti telefonų numerius ir įvairius kodus, sprendžiant kryžiažodžius ir pan.

Panaudosi … kurdamas įvaizdį
Truputį svarbesnis, ko gero, yra tas motyvas, kad mokėti gerų tekstų yra … naudinga. Pirmiausia todėl, kad kalbėdamas gali atrasti galvoje nekasdieniškų žodžių, jų reikšmių, minčių, argumentų. Tai būdas praplėsti kalbėjimą ir sąmonę. Yra tokių žmonių, kurie kalbėdami apie bet ką gali rasti apie tai ir poezijos eilučių. Ir tai žavu!
Jei jaunas žmogus, kalbėdamas apie modernius dalykus, kokias štai informacines technologijas ar politinius dalykus, ar pasakodamasis apie užsienio kelionę, staiga pacituos intelektualų tekstą, klasikinės ar šiuolaikinės poezijos gabalėlį, oho, kaip bus atraktyvu, patrauklu ir modernu! Koks įvaizdis!
Manau, ateis tokia mada. Tam reikia šiek tiek noro ir pastangų, nors gal iš karto ir nesuvoki, kad tai medžiaga, kuri gyvenime gali būti labai reikalinga. Žinoma, mokytis mintinai reiktų tik gerus eilėraščius, tikrus, prasmingus, atveriančius, kūrybingai parašytus tekstus! Ne grafomaniškus…
Taigi, sėdėdama prie laužo ir su kitais choru deklamuodama A. S. Puškino „У лукоморья дуб зелёный / Златая цепь на дубе том / И днём и ночью кот учёный / Всё ходит по цепи кругом“ (kas mano metų jų nemoka?!), prisiekiau sau, kad jau per kitą draugų susitikimą tai tikrai padeklamuosiu kokio Kėdainių krašto poeto eilėraščių, parengsiu visą literatūrinę popietę. Tikrai parengsiu! Manau, imsiuos iškiliausiojo, literatūrinės Nobelio premijos laureato Česlovo Milošo. Tikrai ne visi žino, kad jis Kėdainių rajone, Šeteniuose, gimęs, augęs…

Rūta Švedienė

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.