Įdomiais laikais gyvename. Viena vertus, Seime svarstomas kitų metų valstybės biudžetas, kuris pirmąsyk nuo Nepriklausomybės atkūrimo bus nedeficitinis. Antra vertus, visi, kas netingi, gąsdina artėjančia krize. Sprogs nekilnojamo turto burbulas, katastrofiškai sulėtės ekonomika, užgrius pasaulinės finansinės problemos – prognozių daug, ski­riasi jos tik atspalviais.

Kuo džiaugtis ir kam ruoštis, kiekvienas renkasi pagal savo emocinę būseną. Aišku viena: politikai savo dalį bando nusigręžti ir nuo fakto, kad biudžetas perteklinis, ir nuo gandų apie gręsiantį sunkmetį.

Padėtis panaši ir Vilniuje, ir Kėdainiuose, skiriasi tik masteliai.

Šį rudenį prasidėjo didžiausias Vilniaus istorijoje viešojo transporto atnaujinimas: perkama pusantro šimto naujų autobusų ir sostinės gatvėse 2018 m. kasdien važinės daugiau kaip pusė naujų viešojo transporto priemonių. O kiek buvo gąsdinta, aimanuota, kad viskas baigsis visišku fiasko? O dabar tie patys, kurie juodomis spalvomis tepė, mėgina medalių prisiklijuoti. Žinoma, procesas tik įsibėgėja, dar nežinia, kuo viskas baigsis, tačiau bent jau kažkas juda. Ir, tikėsimės, gera kryptimi.

Štai kad ir toji grupelė Taryboje, kuri kažkada mūru stojo, kad savivaldybė išlaikytų keleivių vežimo Kėdainių mieste ir rajone paslaugas teikiančią bendrovę. Dabar kone tie patys erzeliuoja, kad „Kėdbusas“ prašo skirti papildomų lėšų. Nieko nepadarysi, čia visas politikos žavesys…

Kėdainiuose viešojo transporto reikalai taip pat juda, gal ne taip sparčiai, kaip norėtųsi. Savivaldybės susisiekimo įmonės valdymas nėra toks paprastas kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Kėdainių savivaldybei priklausantis „Kėdbusas“ – tikrai ne išimtis. Tokiame nedideliame miestelyje, kur visi su visais susiję, sprendžiant dalykinius klausimus negali išvengti asmeninių ar grupinių interesų. Štai kad ir toji grupelė Taryboje, kuri kažkada mūru stojo, kad savivaldybė išlaikytų keleivių vežimo Kėdainių mieste ir rajone paslaugas teikiančią bendrovę. Dabar kone tie patys erzeliuoja, kad „Kėdbusas“ prašo skirti papildomų lėšų. Kaip čia suprasti? Ogi paprastai – pasikeitė politinė konjunktūra. Nes iš pradžių buvo gręžiama į vieną pusę, nes reikėjo konkurentų neįsileisti, dabar gi, rajono valdžiai pasikeitus, gręžiama jau kitomis tercijomis. Nieko nepadarysi, politika…

Asmeninius dalykus, susijusius su tuo, kas kieno žmonas tarnybiniais automobiliais vežioja, išleisiu iš akių. Atkreipsiu dėmesį į faktus, kurie eskaluojami viešoje erdvėje.

Taigi skaitome tekstelį apie tai, kad „Kėdbusas“ vėl prašo pinigų ir minima suma – 30 tūkst. eur. Faktas, nepasuksi. Prie to fakto priklijuotas žodelis „papildomai“, nes greta minima ir kita suma – esą prieš kelis mėnesius įmonei buvo skirti 193 tūkst. eurų. Taip pat – faktas, netgi su tuo priklijavimu. Du faktai pačiame pirmame sakinyje! Fantastiška sėkmė!

Paskui staiga užgriūna antrasis sakinys, tema akimoju pasikeičia ir viskas nusisuka šalikeliais: gandų ir paskalų lygmeniu svarstoma, kaip ir kiek naudojamas valdiškas automobilis. Kaip jau sakiau, šitai iš akių išleidžiame (vadinasi, išleidžiame visą tekstą be tos fantastiškos pradžios) ir grįžtame prie pirmojo sakinio, prifarširuoto faktais. Ką gi turime?

Du neabejotinai dokumentuotus faktus, kurių sąsaja, deja, ir manipuliatyvi, ir klaidinanti. Čia, sakyčiau, klasikinis pavyzdys, kaip pateikiant faktus stumtelėjama (sakyčiau, „galimai sąmoningai“) link klaidingos išvados. Esą beveik 200 tūkst.eurų. buvo paskirta, jie kažkur pradingo (peršama asociacija, gal pavogti, iššvaistyti, gal valdišku automobiliu pravažinėti), dabar vėl prašoma apvali sumelė – suprask, nepakako. Manau, būtent tokią nuomonę, sugretinęs du pateiktus, tačiau neišskleistus faktus, susidarytų kraštietis. (Beje, čia nebe faktas, o mano nuomonė, prašyčiau įrašyti į protokolą).

Tačiau tiesa yra visai kitokia. Prieš kelis mėnesius skirti beveik 200 tūkst. eur. buvo panaudoti visiškai naujų ir renovuotų autobusų įsigijimui. Šiomis transporto priemonėmis jau naudojasi Kėdainių gyventojai. Pinigai nebuvo iššvaistyti, panaudoti ne pagal paskirtį ar tiesiog „pravalgyti“. Jei šios aplinkybės būtų išdėstytos detaliau, taptų aišku, kad „Kėd­busas“ – ne švaistūnas, o deda pastangas atsinaujinti. Gal ateis kada politinė konjunktūra ir tuo pasidžiaugti?

About The Author

Related Posts

One Response

  1. Michailas

    Ačiū autoriui už šį straipsnį.Parašyta visiška tiesa o kažkam žandai plyš iš pavydo.Nenoriu čia plėstis ir prisiminti Nijolės Naujokienės laikus, kur mus tikrai tada palaikydavai o dabar? Tikrai viskas pas mus vyksta skaidriai,galiu paliudyti, nes pats viename autobusų pirkime Vokietijoje dalyvavau.Na R.Rimošaitis išeidamas iš Kėdbuso yra pasakęs,kad ramybėje jus nepaliksiu…

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.