Šeštadienį Lietuvoje buvo rašomas jau tradicija tapęs Nacionalinis diktantas. Rašytojos Giedros Radvilavičiūtės sukurtą tekstą „Skrydis“ skaitė LRT žinių vedėjas Marijus Žiedas.

Aloyza Gaučienė šįkart diktantą rašė kartu su anūke Rugile.

Aloyza Gaučienė šįkart diktantą rašė kartu su anūke Rugile.

Septintasis diktantas buvo rašomas visose Lietuvos savivaldybėse, mokyklose ir Lietuvos ambasadose užsienyje.
„Šiemet diktanto konkurse pakvietėme dalyvauti ir Lietuvos įmones bei organizacijas. Rašyti diktantą ketino bankininkai, auditoriai, kariškiai. Labai aktyviai rašyti diktanto registravosi lietuvių bendruomenės užsienyje“, – sakė Nacionalinio diktanto organizatorė, Pilietinės minties instituto vadovė Vytautė Šmaižytė.
Kėdainiečiai taip pat buvo aktyvūs norėdami pasitikrinti lietuvių kalbos žinias. Į savivaldybę susirinko apie penkiasdešimt suaugusiųjų – bemaž dvigubai daugiau negu pernai. Kai kas į diktantą atėjo su vaikais, anūkais, bičiuliais.
Nacionalinį diktantą rašė ir Šviesiosios, „Atžalyno“, Akademijos, Šėtos gimnazijų ir Surviliškio V. Svirskio, Miegėnų bei J. Paukštelio pagrindinių mokyklų mokiniai.
Pasak Kėdainių rajone diktantą organizavusios savivaldybės vyriausiosios specialistės Rūtos Švedienės, situacija dėl lietuvių kalbos mūsų šalyje gana sudėtinga: „Akivaizdu, jog labiau kalbą moka senosios kartos atstovai. Jaunimas, susižavėjęs svetimomis kalbomis, lietuvių kalbos nebebrangina. Tenka pastebėti, kad ir universitetus baigę žmonės nemoka taisyklingai lietuviškai rašyti. O tai jau – gėda.“

Savivaldybėje diktantą rašė apie 50 kraštiečių, pernai rašiusiųjų skaičius buvo dvigubai mažesnis.

Savivaldybėje diktantą rašė apie 50 kraštiečių, pernai rašiusiųjų skaičius buvo dvigubai mažesnis.

Į diktantą atėję kraštiečiai vienbalsiai tvirtino, jog myli gimtąją kalbą. „Dar mokykloje mėgau lietuvių kalbos pamokas. Po mokslų niekada nesiskyriau su knygomis. Labai mėgstu skaityti publicistiką, tai, iš ko galima šio bei to pasimokyti. Manau, jog jaunimas, susižavėjęs kompiuteriais, pamiršo ir knygas, ir lietuvių kalbos grožį. Gaila, kad naujausios technologijos skurdina mūsų kalbą“, – sakė penktą kartą diktantą rašiusi Vitalija Banienė.
Nė vieno diktanto nepraleidusi Aloyza Gaučienė šįkart lietuvių kalbos žinių pasitikrinti atėjo kartu su dvylikamete anūke Rugile. „Pirmą kartą atėjau vedina smalsumo, o dabar jau garbės reikalas rašyti diktantą“, – anūkę drąsindama šypsojosi A. Gaučienė.
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Arūnas Kacevičius diktantą rašė kartu su dukra ir krikštasūniu. Jis atviravo, kad lietuvių kalbos žinių kasdieniame darbe prireikia gana dažnai: „Įvairius raštus rašyti turiu kiekvieną dieną. Stengiuosi rašyti taisyklingai, juk būtų gėda atiduoti kokį įsakymą, parašytą su klaidom.“
Dėl raštingiausiojo vardo buvo varžomasi keliose kategorijose – raštingiausio moksleivio, suaugusiojo ir užsienio lietuvio.
Diktanto tekstas bus paskelbtas vasario 25 dieną svetainėse www.diktantas.lt, www.vlkk.lt ir portale DELFI. Jį taip pat publikuosime ir kitame „Kėdainių mugės“ numeryje.
Nacionalinio diktanto finalas bus rengiamas Vilniuje. Jo data bus paskelbta vėliau. Finalo dalyvius atrinks lietuvių kalbos ekspertų komisija.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.