Vairavimas būnant neblaiviu, pasišalinimas iš įvykio vietos, melagingas transporto valdytojo duomenų arba įvykio aplinkybių nurodymas, teisės vairuoti transporto priemonę neturėjimas – tai, ne gyvybės draudimo bendrovės BTA duomenimis, dažniausios priežastys, dėl kurių tenka susigrąžinti draudiminę išmoką iš kaltininko. Kai kuriais atvejais suma gali siekti ir 40 tūkst. litų.

Eismo pazeidejaNurodo neteisingą amžių

Norėtume pabrėžti, kad ne tik sunkūs pažeidimai, tokie kaip vairavimas išgėrus ar neturint teisių, pažeidžia draudimo sąlygas, bet ir kur kas smulkesni, kaip techniškai netvarkingos transporto priemonės eksploatavimas. Vis tik labiausiai paplitusi priežastis, kai bendrovė išsiieško draudimo išmoką iš pažeidusio sutarties sąlygas draudėjo, yra klaidingas transporto priemonės valdytojo amžiaus nurodymas. Taip daroma, kai automobilio savininkas, siekdamas sutaupyti, besidrausdamas nurodo vieną amžiaus grupę, bet už vairo sėda kitos amžiaus grupės vairuotojas, dažniausiai tai – rizikingiausios grupės (18 – 25 metų) atstovas. Jeigu draudėjas yra kaltas dėl pažeidimo, nukentėjusiajam bendrovė padengia visus nuostolius, bet vėliau išmokos dalį išsiieško iš kaltininko,“- kalbėjo Andrius Žiukelis, BTA Ekspertizių skyriaus vadovas.

A. Žiukelio teigimu, bendrovė visai neseniai registravo įvykį, kai automobilio „Peugeot“ vairuotojas partrenkė dviratininką ir pasišalino iš įvykio vietos. Kaip paaiškėjo vėliau, vairuotojas buvo neblaivus. Įvykio žala siekė 40,7 tūkst. litų, o kadangi draudėjas pažeidė draudimo sąlygas, visa suma bus iš jo išieškoma regreso būdu.

Pasak bendrovės specialisto, vidutiniškai iš kaltininko, kuris pažeidžia draudimo sąlygas, išieškoma apie 1,1 tūkst. litų žala.

Vyrai vairuoja neblaivūs, moterys dingsta iš įvykio vietos

Remiantis trejų metų BTA statistika, matyti, kad vyrai draudimo sąlygas pažeidžia dažniau nei moterys. Iš jų išieškota apie 3,6 mln. litų, tuo tarpu iš moterų – 1,2 mln. litų. Tačiau reikia atsižvelgti ir į tai, kad vairuotojų vyrų yra kur kas daugiau nei moterų, tad realus skirtumas nėra toks didelis.

Bendrovės duomenys rodo, kad didžiausias draudimo sąlygų pažeidėjas yra 30 – 35 metų vyras. A. Žiukelio teigimu, tai gali būti todėl, kad šios amžiaus grupės atstovas – labiausiai finansiškai nepriklausomas, drąsus kelyje, labiau linkęs rizikuoti, į baudas žiūri pro pirštus bei mažiau paiso taisyklių – gali pavairuoti ir išgėręs, vasarinėmis padangomis žiemą, neturėdamas reikiamų dokumentų. Kita vertus, žmonos ar draugės neretai vairuoja tokio amžiaus vyrų automobilius, registruotus jų vardu ir ne visai atsakingai apdraustus, o tai dažnai nustatoma kaip draudimo sąlygų pažeidimas.

Tiek vyrai, tiek moterys dažniausiai taisykles pažeidžia nurodydami neteisingą transporto valdytojo amžių, bandydami nuslėpti tikrąjį vairuotojo amžių. Antroje vietoje tarp vyrų pažeidimų yra nepranešimas apie įvykį, trečioje – vairavimas neblaiviam. Moterys, tuo tarpu, bene dažniausiai nepraneša apie įvykius arba pasišalina iš įvykio vietos. Vyrai net du kartus dažniau nei moterys vairuoja automobilį neturėdami teisių, tuo tarpu moterys beveik trečdaliu dažniau sukelia eismo įvykius eksploatuodamos automobilį be galiojančios techninės apžiūros. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.