Rajono vadovai neliko abejingi gyventojų skundams dėl mieste vakarais tvyrančių blogų kvapų – sušaukė Sveikatos ir socialinės apsaugos bei Kaimo reikalų ir aplinkosaugos komitetų posėdį, kad aptartų aplinkosauginę įmonių būklę. 

Posėdžiavusių komitetų pirmininkai Darius Kaminskas (kairėje) ir Vygantas Vanagas norėjo išsiaiškinti, kas mieste skleidžia nemalonius kvapus, tačiau kaip ir prieš metus aiškaus atsakymo negavo.

Posėdžiavusių komitetų pirmininkai Darius Kaminskas (kairėje) ir Vygantas Vanagas norėjo išsiaiškinti, kas mieste skleidžia nemalonius kvapus, tačiau kaip ir prieš metus aiškaus atsakymo negavo.

Tačiau po posėdžio jokių permainų neverta tikėtis. Atsakingi pareigūnai išsakė tokias pačias mintis, ką kalbėjo analogiškame posėdyje prieš metus, galimai kvapus skleidžiančių įmonių atstovai paaiškino, jog dirba pagal įstatymus ir jokių nusižengimų nedaro.
Sulaukė šešių skundų
Apžvelgdama problemą Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių filialo direktorė Ona Šulcienė sakė, jog per birželio mėnesį kėdainiečiai parašė šešis oficialius skundus dėl mieste tvyrančių blogų kvapų. Gydytojos teigimu, Kėdainiai – specifinis miestas, kurį iš kelių pusių supa negerus kvapus galintys skleisti objektai: tai – Josvainių kiaulininkystės kompleksas UAB „Sistem“, ŽŪKB „Krekenavos agrofirma“, UAB „Kėdainių vandenys“ valymo įrenginiai bei pramonės rajone įsikūrusi AB „Nordic Sugar Kėdainiai“.
Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Kėdainių rajono agentūros viršininkas Kazys Mikalauskas sakė, kad mieste sklandančios kalbos, jog smarvė sklinda nuo srutomis laistomų laukų – neturi pagrindo: „Srutomis laukai iki liepos mėnesio nebuvo laistomi. Smarvė greičiausiai sklinda nuo stacionarių objektų. Ir kvapai ore tvyro visą parą, tačiau dėl vėjo srovių permainų mes juos jaučiame tik vakarais ar naktimis. Pagal galiojančius įstatymus, mes kontroliuojame visus galimus teršėjus, tačiau pažeidimų juose nerandame.“

Pažeidimų nėra, bet smarvė kankina
Kėdainiuose yra sudaryta kvapų kontrolės komisija, tačiau ji kol kas nenustatė nė vieno oficialaus pažeidimo. Pasak komisijos narių, nė vienoje galimoje nemalonius kvapus skleisti įmonėje technologinių pažeidimų nėra.
„Pažeidimų nėra, tačiau langų vakarais praverti negalime. Keistai atrodome, kad papuolėme į tokius įstatymų spąstus. Kol kas girdime tas pačias ataskaitas, tuos pačius paaiškinimus, bet jokių pokyčių nėra. Kiek gali šitai tęstis. Net juokinga, kad nieko negalime pakeisti.
Labai norėčiau, kad specialistai parengtų rekomendacijas ir mes galėtume jas pateikti Aplinkos ministrui siūlydami pokyčius įstatyminėje bazėje. Nevalia šitaip kentėti. Apmaudu, jog tarnaujame verslui, pamindami gyventojų interesus ir jų gyvenimo kokybę“, – išklausęs gydytojų ir aplinkosauginikų pranešimus sakė Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto pirmininkas Darius Kaminskas.

Pasirodė ne visi

Posėdyje netrūko aštrių diskusijų, tačiau aiškumo į esamą problemą neįnešė.

Posėdyje netrūko aštrių diskusijų, tačiau aiškumo į esamą problemą neįnešė.

Daugiausia priekaištų posėdyje sulaukė Josvainių kiaulininkystės komplekso vadovas Aivaras Urba ir cukraus gamintojų atstovai. Posėdžiavusiųjų teigimu, šios dvi įmonės galimai labiausiai smardina miesto orą. Tačiau subtiliai buvo nutylėta ir jokios kritikos neišsakyta nei dėl UAB „Kėdainių vandenys“ valymo įrenginių, nei dėl bendrovės „Krekenavos agrofirma“ veiklos. Pastaroji įmonė į pasitarimą net nepasivargino atsiųsti savo atstovo, kad paaiškintų, kokia aplinkosauginė situacija yra šioje bendrovėje. Tad posėdyje kliuvo tiems, kas į jį atėjo, o ko nebuvo – liko nekalti.
Posėdžiautojai skirstėsi skirtingų nuotaikų: verslo atstovai sakė viską darą pagal įstatymus ir daugiau nieko negalį pakeisti, nes aplinkosauginės investicijos jiems būtų per didelė našta, o taršos klausimus sprendžiantys specialistai gavo nurodymus parengti rekomendacijas įstatymų leidėjams.
Atrodo, kad prieš problemą neužsimerkta, tačiau ar reikalai pasikeis, pamatysime po metų, nes per pastaruosius metus ji iš mirties taško nepajudėjo.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.