Jei jūsų išlaidos būsto šildymui viršija daugiau kaip 20 procentų pajamų, gali būti, kad turite teisę į šildymo išlaidų kompensavimą. Taip teigia Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Jūratė Blinstrubaitė, primindama, jog nuo spalio seniūnijose priimami prašymai kompensacijoms už būsto šildymą gauti.

Jei vienas gyvenantis žmogus ar šeima šildymo išlaidoms skiria daugiau nei 20 procentų šeimos pajamų, gali būti, kad jiems priklauso kompensacija už būsto šildymą.

Jei vienas gyvenantis žmogus ar šeima šildymo išlaidoms skiria daugiau nei 20 procentų šeimos pajamų, gali būti, kad jiems priklauso kompensacija už būsto šildymą.

Kokie dokumentai reikalingi
Norintieji pateikti tokį prašymą turi kreiptis į seniūniją pagal deklaruotą arba faktinę gyvenamąją vietą. Prašyme reikia nurodyti gaunamas pajamas, o jei jas sudaro darbo užmokestis – pristatyti dokumentus apie darbo užmokestį už praėjusius 3 mėnesius iki to mėnesio, kurį kreipiatės. Tais atvejais, kai keičiasi šeimos sudėtis, pajamų šaltinis, prarandamas darbas arba, atvirkščiai, įsidarbinama, pajamas reikia nurodyti už paskutinį mėnesį.
„Dokumentų apie kitas išmokas, kurias moka tokios institucijos kaip „Sodra“, savivaldybės So­cialinės paramos skyrius, pateikti nereikia. Mes turime duomenų bazę, kurioje tai patikriname. Taip pat nereikia nurodyti šeimos sudėties“, – informuoja J. Blinstrubaitė.
Jei kreipiatės pirmą kartą, turėsite pateikti savo asmens dokumentų kopijas ir (arba) vaikų gimimo liudijimų kopijas. Asmens duomenų prireiks ir tuo atveju, jei jūsų dokumentai keitėsi ar baigėsi jų galiojimo laikas.
„Socialiniai darbuotojai išsiaiškins žmogaus ar šeimos situaciją ir praneš, jeigu reikės kokių nors papildomų dokumentų“, – teigė Socialinės paramos skyriaus vedėja.

Kas gali gauti kompensaciją
Pasak J. Blinstrubaitės, tai, ar žmogus arba šeima turi teisę į būsto šildymo išlaidų kompensavimą, priklauso nuo būsto ploto, sunaudotos energijos kiekio ir gaunamų pajamų. Remdamasi tam tikrais teisės aktais, savivaldybė nustato, ar žmogus turi tokią teisę, ir duomenys apie jo pajamas, būsto plotą, šeimos narių skaičių perduodami šilumos tiekėjams – bendrovei „Panevėžio energija“ ir kitiems.
Gavę savivaldybės Socialinės paramos skyriaus pažymą apie šeimos arba asmens pajamas, šilumos tiekėjai apskaičiuoja kompensacijos dydį buto normatyvinio ploto šildymo išlaidoms ir karšto vandens normatyvinio kiekio išlaidoms.
Nors nėra visiems vienodos pajamų ribos, nuo kurios mokama kompensacija, Socialinės paramos skyriaus vedėja siūlo orientuotis pagal pajamų dalį, kurią turite skirti sąskaitoms už būsto šildymą apmokėti. „Jei šildymo išlaidoms skiriate daugiau nei 20 procentų šeimos pajamų, siūlyčiau kreiptis dėl kompensacijos už būsto šildymą“, – ragino J. Blinstrubaitė.

Kompensacijų gavėjų gali sumažėti
Kompensacijos būsto šildymui skiriamos 3 mėnesiams. Tiems žmonėms, kurių pajamos, tikėtina, nesikeis (senatvės pensininkams arba neįgaliems vieniems gyvenantiems asmenims), kompensacijos gali būti skiriamos 6 mėnesių laikotarpiui.
Kompensacijų už šildymą gali kreiptis ir šildantys savo būstą kietu kuru.
Praėjusį šildymo sezoną savivaldybės parama suteikta 4893 asmenims. Kompensacijoms išmokėti iš savivaldybės biudžeto panaudota beveik 460 tūkstančių eurų. „Šiemet planuojame, kad skaičiai bus panašūs. Tiesa, kompensacijų gavėjų skaičius gali ir mažėti, nes 2015 metais keitėsi minimalaus atlyginimo dydis“, – prognozuoja pašnekovė.

Ne tik teisės, bet ir pareigos
Jei žmonės yra skolingi šilumos tiekėjams ir nori gauti kompensaciją, iš pradžių su šilumos tiekėju reikia sudaryti skolos mokėjimo sutartį ir nepamiršti jos vykdyti. Šią sutartį reikia pateikti socialiniams darbuotojams kreipiantis dėl kompensacijos. „Jei skolos grąžinimo sutartis nevykdoma, šilumos tiekėjai apie tai mums praneša ir nuo to mėnesio žmogus netenka teisės į būsto šildymo išlaidų kompensavimą“, – ne tik teises, bet ir pareigas primena J. Blinstrubaitė.
Ji primena ir keletą kitų svarbių sąlygų: kompensacijos skiriamos tiems asmenims ir šeimoms, kurie realiai gyvena prašyme nurodytame būste. Jei viename būste gyvena dvi šeimos ir viena iš jų teisės į būsto šildymo kompensaciją neturi, kita šeima tokią teisę taip pat praranda.
„Norėčiau įspėti savininkus, nuomojančius savo butus: jei jie sudarytų nuomos sutartis su nuomininkais ir užregistruotų jas Registrų centre, teisę į kompensaciją turintys nuomininkai gautų kompensacijas už šildymą. Taip turėtumėte galimybę padėti sunkiai besiverčiantiems žmonėms, kartu – išvengti skolų susikaupimo jums priklausančiame bute“, – mano Socialinės paramos skyriaus vedėja.

About The Author

Related Posts

One Response

  1. dujiniai katilai

    Na sildymo kainos tikrai kai kur kosmines ir manau, kad valdininkams nuo to pinigeliu vis tiek nubyra. Investavus normaliai pinigu i sildymo sistemas, manau, kad ir kastai sumazetu.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.