O kas bus kaltas, kai neliks kompensacijų už šildymą?

Neseniai teko viešėti Druskininkuose. Vienas stipriausių įspūdžių – M. K. Čiurlionio gatvėje virtinė renovuojamų daugiabučių. Mūsuose tokio vaizdo nepamatysi. Kodėl?

Savivaldybės vadovai tikina, kad viskas vyksta pagal planą ir situacija kontroliuojama. Toks atsakymas dvelkia savęs raminimu. Skaičiai, deja, tokiu optimizmu nespinduliuoja – jie byloja, kad iki šiol rajone renovuoti tik trys daugiabučiai.

Kėdainiams – 0,3 procento

Kėdainiuose viešėję Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistai atskleidė, kad šiuo metu Kėdainiuose tesudarytos dvi daugiabučių namų renovavimo sutartys.

Lietuvoje pasirašyta apie 600 tokių sutarčių. Vadinasi, Kėdainiams tetenka apie 0,03 proc.

BETA specialistai padėties visgi nedramatizavo. Tačiau patarė nesnausti – mat šiuo metu galioja renovacijai itin palankios sąlygos, o po Naujųjų metų jos bus griežtesnės.

Gyventojai vienaip – direktorius kitaip

Smilgos gatvės 6-asis namas atsidūrė aklagatvyje: dauguma gyventojų tvirtina, kad renovacijos nenori.

Smilgos gatvės 6-asis namas atsidūrė aklagatvyje: dauguma gyventojų tvirtina, kad renovacijos nenori.

Į susitikimą su BETA specialistais atėjo tik dviejų Kėdainių daugiabučių atstovai.

Smilgos gatvės 6-ojo namo gyventojai guodėsi, kad šis namas įtrauktas į renovuojamųjų sąrašą, parengti reikalingi projektai, tačiau didžioji dalis gyventojų renovacijai priešinasi.

„Norime žinoti, kaip mūsų namas atsirado tame renovuojamų daugiabučių sąraše, nes net 60 procentų gyventojų to nenori.

Mieste daug kur kas prastesnių namų už mūsiškį. Tegu pirmiausiai tvarkosi jie“, – sakė Smilgos gatvės 6-ojo namo gyventojai.

O Smilgos gatvės 6-ąjį namą administruojančios bendrovės „Kėdainių butai“ direktorius Remigijus Naujokas tikino, kad į renovuojamųjų sąrašą jis įtrauktas gyventojų prašymu.

Smilgos gatvės 6-ąjį daugiabutį administruojančios bendrovės „Kėdainių butai“ direktorius Remigijus Naujokas tikina, kad į renovuojamųjų sąrašą pastatas įtrauktas, gyventojams paprašius.

Smilgos gatvės 6-ąjį daugiabutį administruojančios bendrovės „Kėdainių butai“ direktorius Remigijus Naujokas tikina, kad į renovuojamųjų sąrašą pastatas įtrauktas, gyventojams paprašius.

Kairė nežino, ką daro dešinė? O gal nuomonė kaitaliojama kaip pirštinės šaltesniu oru? Kaip ten bebūtų, rimti piniginiai reikalai taip netvarkomi.

Jau kitąmet – be kompensacijų

BETA direktoriaus Valiaus Serbentos teigimu, startą pastato renovacijai galima duoti tada, kai jos pageidauja ne mažiau 60 procentų gyventojų, kitaip bankai neteikia paskolų.

O ar tiesa, kad atsisakiusiesiems renovacijos gali būti nutrauktas kompensacijų už šildymą ir karštą vandenį mokėjimas? Į šį klausimą V. Serbenta atsakė teigiamai.

„Renovacijos programa skirta tam, kad taupytų energiją ir mažintų kompensacijų naštą.

Jei nutinka taip, kad namas įtraukiamas į renovuojamųjų sąrašus, tačiau dėl gyventojų nesusikalbėjimo darbai nepradedami, kompensacijų mokėjimas stabdoma.

Pirmaisiais metais nubraukiama 50 procentų kompensacijos, o kitus dvejus metus jų nemokama visai“, – aiškino V. Serbenta.

Ar visi Smilgos gatvės 6-ojo namo gyventojai tai žino? Ir kas bus kaltas, kai kompensacijos prapuls?

Žmonės savęs paprastai kaltini nelinkę. Nesunku prognozuoti, kad prakeiksmai bus skiriami visiems, tik ne sau.

Parama priklauso nuo efektyvumo

,,Dabartinės sąlygos renovacijai – tikrai palankios. Tiems, kurie už šildymą gauna kompensacijas, papildomai mokėti išvis nereikia – visas renovacijos išlaidas padengia valstybė.

O tiems, kuriems kompensacijos už šildymą nepriklauso, gali būti suteikiama net iki 40 proc. renovacijos išlaidų paramos.

Tačiau reikia, kad po renovacijos energijos sąnaudos sumažėtų 40 procentų. Jei efektyvumas būtų mažesnis, mažėtų ir parama.

Tokios sąlygos galioja tiems, kurie iki šių metų pabaigos su rangovais pasirašys renovacijos darbų sutartis“, – sakė V. Serbenta.

Kodėl reikalai stringa?

Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Arūno Kacevičiaus teigimu, pirmuoju etapu (kai atsižvelgta į energijos sąnaudas) mūsuose ketinama renovuoti 17, o antruoju (kai atsižvelgta į gyventojų pageidavimus) – dar 26 daugiabučius.

Po renovacijos Mindaugo gatvės 16 name energijos sunaudojama perpus mažiau.

Po renovacijos Mindaugo gatvės 16 name energijos sunaudojama perpus mažiau.

„Kol kas renovacija buksuoja, nes stringa darbų rangos konkursų pasirašymas.

Projektai parengti, tačiau rangovai nesutinka už numatytas kainas juos įgyvendinti.

Ką nors pakoregavus, viską vėl tenka derinti su gyventojais, o tai užtrunka.

Tačiau manau, kad viską spėsime padaryti laiku ir gyventojai neliks nuskriausti“, – sakė A. Kacevičius.

Langai pasyviam namui

 

 

2 Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.