Pastarosiomis dienomis padidėjusios pacientų eilės prie gydytojų kabinetų byloja, jog tradicinės žiemos ligos savo juodą darbą padarė. Daugelis linkę patys diagnozuoti ligas – gripas, virusas, peršalimas. Dažno būsena panaši, tačiau ne visi linkę kreiptis į medikus. Kada vis tik reikėtų kreiptis į gydytoją, o kada dar galima gydytis patiems? Atsako VšĮ Kėdainių PSPC Josvainių ambulatorijos šeimos gydytoja Ugnė Vaitonytė.

VšĮ Kėdainių PSPC Josvainių ambulatorijos šeimos gydytoja Ugnė Vaitonytė.

VšĮ Kėdainių PSPC Josvainių ambulatorijos šeimos gydytoja Ugnė Vaitonytė.

Ligos pradžioje, kai pasireiškia tokie simptomai kaip galvos skausmas, sloga, pakyla temperatūra, ne visada ir yra galimybė kreiptis į gydytoją. Tokiais atvejais reiktų atminti, kad geriausia nosį plauti jūros vandeniu, gerklei labiausiai tinka šilti skysčiai – arbatos, jei žmogų vargina aukšta temperatūra, ją galima „mušti“. Jokiu būdu nereiktų savęs pradėti gydyti antibiotikais, nes pirmiausia tokie požymiai dažniausiai rodo, kad liga yra virusinė ir antibiotikais jos gydyti negalima.
Jeigu matote, kad 2–3 dienas situacija nesikeičia, vis tiek jaučiatės blogai, temperatūra nekrenta, atsiranda kažkokių simptomų, kurie jums kelia nerimą, tuomet būtinai reiktų kreiptis į gydytoją ir tik gydytojas nuspręs, ar virusas komplikavosi ir reikia skirti antibiotikus, ar reikia papildomos kažkokios kitos pagalbos.
Medikai primena, kad gripas – ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų gripas sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų.
Pasak gydytojos, jeigu susirgote gripu, tą tikrai pajusite. Paprastas peršalimas ryškiais simptomais nepasižymi, jie yra panašūs į gripo, bet ne tokie ryškūs. Sloga, ryklės skausmas, temperatūra nėra tokia aukšta kaip esant gripui. Gripo metu kūno temperatūra dažniausiai pakyla iki 39–400 C, jums laužo kaulus, skauda visą kūną, žmogus tikrai jaučiasi labai silpnai. Gripas dažniausiai prasideda ne nuo slogos ir gerklės skausmo, bet nuo aukštos temperatūros ir bendro organizmo silpnumo. Tada jau atsiranda ir kataro reiškiniai.
Tenka išgirsti suaugusiuosius kalbant, kad ligą galima ir „pravaikščioti“. Ar tai įmanoma? Kaip tokį požiūrį vertina gydytoja?
U. Vaitonytės nuomone, tai iš tiesų įmanoma, bet nepatartina, nes visų pirma ėjimas į darbą ar kitokia žmogaus veikla skatina komplikacijų atsiradimą. Be to, būdami tarp žmonių, rizikuojate užkrėsti ir kitus, tuomet kenkiate tiek sau, tiek kitiems.
Peršalimo ligų galima išvengti laikantis bendrųjų profilaktikos reikalavimų. Pirmiausia, asmens higienos laikymasis, reguliariai plauti rankas, stengtis kuo toliau laikytis nuo sergančiųjų, kosint ar čiaudint prisidengti veidą, vėdinti patalpas, nepervargti, sveikai maitintis, kad gautumėte visų reikalingų medžiagų.
Ar iš tiesų sergant peršalimo ligomis, o gal dar nesusirgus, teigiamo poveikio mes gautume vartodami česnako, imbiero, citrinos, medaus. Ar tai iš tiesų panacėja – vaistas nuo visų ligų ar reali pagalba?
Šeimos gydytojos aiškinimu, visos šitos medžiagos turi antivirusinį poveikį, jos skatina organizmą gaminti medžiagas, kurios kovoja su virusais, tačiau nuo virusų užsikrėtimo jos tikrai neapsaugos.
Asta Raicevičienė, VšĮ Kėdainių PSPC atstovė viešiesiems ryšiams

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.