Visuomenėje vis labiau populiarėjanti kraujo donorystės idėja neaplenkia ir kėdainiečių. Net 700 kraštiečių vien per praėjusius metus sutiko tapti neatlygintinais kraujo donorais.

Pasak Nacionalinio kraujo centro Panevėžio filialo donorų organizatoriaus Donato Šniutės, susidomėjusių neatlygintina kraujo donoryste skaičius tik auga, o norinčiųjų paaukoti kraujo nusidriekia net eilutės.

Donorai – ir gimnazistai

Įspūdingo donorų skaičiaus sulaukta ir praėjusių metų pabaigoje, prieš šv. Kalėdas vykusioje kraujo donorystės akcijoje, kurios metu kraujo aukojo ištisi darbuotojų kolektyvai.
„Per abi akcijas sulakėme apie 150 norinčiųjų neatlygintinai paaukoti kraujo. Į akciją įsijungė ne tik dideli įmonių kolektyvai (į kurių darbovietes vykome specialiai), bet ir mažesnių bendrovių darbuotojai. Taip pat džiaugiamės, kad kėdainiečius labai išjudino ir donorystės turas, vykęs visoje Lietuvoje bei, žinoma, Kėdainių rajone. Pastebime, kad gyventojai labai nori padėti, ir kaskart, kiekvieną mėnesį tą pajuntame vis stipriau“, – pasakojo D. Šniutė.

Donorų organizatorius Donatas Šniutė džiaugiasi, kad Kėdainių rajone kraujo donorų skaičius kasmet vis auga.

Jis teigė, kad jau spėjo susidaryti ir nuolatinių donorų, kurie ateina tris – keturis kartus per metus, ratas. Tiek kartų, kiek žmogui leidžiama duoti kraujo nepakenkiant savo paties sveikatai.
„Žinoma, yra ir pirmakarčių, kurie vėliau įsitraukia ir duoda kraujo dar ne kartą. Į kraujo donorystės akcijas įsitraukia ir mokiniai – dėkojame „Atžalyno“ bei Šviesiosios gimnazijos bendruomenėms. Su donorystės veikla gimnazistai susipažįsta ankstyvoje jaunystėje ir daugelis jų kraujo dar ne kartą dovanoja ir vėliau“, – pasakojo donorų organizatorius.

Trūkumo kol kas nėra

Kraujo donorystė yra apipinta įvairiausiais stereotipais – esą duoti kraujo kenkia sveikatai, prie to priprantama, gali augti svoris arba priešingai – nukristi.

„Tačiau galiu patikinti – čia nėra nieko kenksmingo. Galima užsikrėsti nebent gerumu. Be to, prieš duodant kraujo, yra padaromi tyrimai, tad tuo pačiu žmogus gali pasitikrinti ir sveikatą. Žmogus gali duoti kraujo kas 60 dienų, tačiau vyrai gali duoti 6 kartus per metus, moterys – 4 kartus“, – sakė D. Šniutė.

Paaukotas kraujas pagal pareikalavimą yra tiekiamas ligoninėms, tarp jų – ir Kėdainių ligoninei.

„Šiuo metu kraujo trūkumo nejaučiame, tačiau negalime būti ramūs ir sakyti, kad trūkumo nebus rytoj. Taigi, ruošiamės, žiūrime į priekį, dėliojamės išvykas“, – kasdienį darbą pristatė donorų organizatorius. Artimiausia Nacionalinio kraujo centro organizuojama kraujo donorystės akcija vyks vasario 22 dieną, nuo 10 iki 15.30 val. Kėdainių miesto seniūnijoje (III aukšte).

Donoru būti gera

Kodėl žmonės renkasi būti donorais? Ši klausimą uždaviau bendrosios praktikos gydytojai Viltarai Dūdienei, kuri kraujo donore per pastaruosius trejus metus buvo jau net šešis kartus. „Esu donorė, nes paprasčiausiai noriu padėti kitam. Juk niekada negali žinoti, kam ir kada prireiks kraujo. Taip, būta ne vieno atvejo, kuomet mano pačios artimiesiems reikėjo kraujo, vėliau, kai pradėjau dirbti, kraujo reikėjo ir ne vienam mano kolegai. Skatinu būti kraujo donorais visus – juk tai nieko nekainuoja, nekenkia sveikatai, bet labai malonu žinoti, kad kažkam padėjai. Po procedūros visada užplūsta tik pačios geriausios emocijos“, – šypsojosi gydytoja V. Dūdienė.

Kraujo donorystė naudinga

Prieš kurį laiką buvo pristatytas mokslinis tyrimas, kuris atskleidė įdomų faktą. Reguliariai kraujo duodantys žmonės, kurie avarijos ar sudėtingos operacijos metu stipriai nukraujuoja, turi galimybę išgyventi gerokai dažniau nei kraujo neduodantys žmonės.

Kraujo donorystė nekenkia žmogaus organizmui

Pagrindinis kraujo donorystės principas – jokios žalos donorui ir didžiausia nauda ligonio sveikatai. Šis principas kraujo donorystėje yra pagrindinis jau daugelį dešimtmečių, nes vienas iš svarbių tikslų – remti kilnią kraujo donorystės misiją ir skatinti žmones duoti kraujo kelis kartus per metus.
VšĮ Nacionaliniame kraujo centre donorų sveikata nuolat stebima ir vertinama. Lietuvos ir kitų šalių ilgametė patirtis rodo, kad nuolatinė kraujo donorystė neturi neigiamos įtakos donorų sveikatai.

Kraujo donorystė saugi

Žmogus, duodantis kraujo, negali užsikrėsti, nes visos medicinos priemonės – nuo adatėlės, kuria duriama į pirštą, iki kraujo surinkimo sistemos – yra sterilios ir naudojamos tik vieną kartą. Dūrio vieta taip pat labai kruopščiai dezinfekuojama. Kraują duoti saugu ir pačiame kraujo centre, ir miestų aikštėse įrengtose specialiose palapinėse.

Panašios naujienos