,,Pilkieji Kėdainių atspalviai: sprogęs tuštybės burbulas“, ,,Kėdainiuose – Darbo partijos pabaigos pradžia“, ,,Kėdainiai baigia atsikvošėti nuo Viktoro Uspaskicho kerų?“ – tokiomis antraštėmis po savivaldybių Tarybų ir jų merų rinkimų pirmojo turo sumirguliavo šalies žiniasklaida.

Darbo partija buvo įpratusi valdžią rajone dalintis, kaip panorėjusi.

Darbo partija buvo įpratusi valdžią rajone dalintis, kaip panorėjusi.

Dabar išaiškėjo, kad paskutiniojoje iš išvardintų ant­raščių klaustukas atsiradęs be reikalo: Darbo partija (DP) Kėdainiuose prarado valdžią – neteko ir mero posto, ir daugumos rajono Taryboje.
Pirmuosius tiesioginius Kėdainių rajono mero rinkimus laimėjo Lietuvos laisvės sąjungai (liberalams) atstovaujantis verslininkas, bendrovės ,,Daumantai LT“ direktorius Saulius Grinkevičius – jam teko 53,49 proc. balsų.
O iš 27 naujosios Kėdainių rajono Tarybos mandatų Darbo partijai tepriklauso trylika.
Likusieji 14 Tarybos mandatų teko gana margai auditorijai: šeši – Laisvės sąjungai (liberalams) ir po du – Liberalų sąjūdžiui, Tėvynės sąjungai-krikščionims demokratams, socialdemokratams bei valstiečių ir žaliųjų sąjungai.
Bebaigiančioje kadenciją Kėdainių rajono taryboje vien DP valdė 16 mandatų, tad galėjo daryti ir darė, ką tik panorėdavo.

Perkūnas iš giedro dangaus?
DP pralaimėjimas Kėdainiuose – daug kam tarsi perkūnas iš giedro dangaus. Tačiau kai kurie vietiniai politikai jo tikėjosi.
Prisiminkime, pavyzdžiui, šalies socialdemokratų poziciją. Prieš antrąjį Kėdainių mero rinkimų turą ji buvo nevienareikšmė: partijos lyderis premjeras Algirdas Butkevičius agitavo už ,,darbietę“ Nijolę Naujokienę, o vietinio gyvenimo peripetijas geriau pažįstantis jo kolega Seimo narys, Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas – už Saulių Grinkevičių.
Kažką negero buvo pajautę ir vietiniai DP lyderiai: dešiniąja Viktoro Uspaskicho ranka šiame krašte laikomas Juozas Gaidamavičius po pirmojo rinkimų turo, kalbėdamas per Kėdainių krašto televiziją, pripažino, kad tikėtasi geresnių rezultatų.
Tačiau realią situaciją visgi suprato nedaugelis: po Kėdainių rajono mero rinkimų antrojo turo, pasirodžius pirmiesiems rezultatams iš mažų kaimiškųjų apylinkių, internete pasipylė ,,darbiečių“ sveikinimai vienų kitiems – mat pirmavo jų atstovė Nijolė Naujokienė.
S. Grinkevičius į priekį išsiveržė apie 22 valandą, Vyriausiąją rinkimų komisiją pasiekus rezultatams iš Kėdainių miesto bei stambesnių rajono gyvenviečių. Ir kuo toliau jo persvara vis labiau didėjo.

Partijas keitė nesivaržydama
Mero rinkimus pralaimėjusios N. Naujokienės politinė karjera – marga: prasidėjo su Darbo partija, vėliau tęsėsi su Pilietinės demokratijos partija, o pastarajai ėmus silpnėti, vėl buvo perbėgta į DP.
DP vadai į sugrįžėlę kurį laiką žiūrėjo atsargiai – visą besibaigiančią kadenciją N. Naujokienė buvo ,,tik“ rajono vicemere. Tačiau per tą laiką ji taip energingai demonstravo palankumą ,,darbiečiams“, kad vėl buvo pripažinta sava.

Po ignoravimo – svaigulys
Visoje Lietuvoje gajų ,,Kėdainių sindromo“ įvaizdį didžiąja dalimi formuoja ne kokie nors išskirtiniai DP darbai, o su ja glaudžiai susijusi šio rajono žiniasklaida – laikraštis ,,Rinkos aikštė“ ir Krašto televizija.
Darbo partijos žiniasklaidos poveikį savo kailiu, beje, buvo patyrusi ir pati N. Naujokienė – tuo metu, kai atstovavo Pilietinės demokratijos partijai, tiek ,,Rinkos aikštė“, tiek Kėdainių krašto televizija ją tiesiog ignoravo.
,,Rinkos aikštė“ per tuos kelerius metus neišspausdino nė vienos rajono merės N. Naujokienės nuotraukos ir vos kelis kartus paminėjo jos pavardę.
Analogiškai elgėsi ir Kėdainių krašto televizija – jos žiniose bei reportažuose N. Naujokienės nei matėsi, nei girdėjosi.
Ir ką Jūs manote? Šios publikacijos autorius nuošalesniuose rajono kaimuose vietinių gyventojų tuo metu neva atsitiktinai pasiteiraudavo, kas jų rajono meras. Gana daug žmonių akivaizdžiai sutrikdavo ir arba prisipažindavo nežiną, arba imdavo vardinti pavardes ,,ne į temą“ (dažniausiai būdavo minima tuo metu Seimo nare buvusi Virginija Baltraitienė).
N. Naujokienė dėl tokios blokados akivaizdžiai išgyveno. O grįžusi atgal į DP glėbį ir atgavusi žiniasklaidos dėmesį, tiesiog apsvaigo – jos nuotraukos ir mintys ėmė šmėžuoti kone kiekviename ,,Rinkos aikštės“ numeryje bei Kėdainių krašto televizijos reportaže.
Nedelsta ir su atsakomuoju žingsniu: po patylomis surengto konkurso savivaldybės darbui nušviesti rajono biudžete laikraščiui ,,Rinkos aikštė“ ir Kėdainių krašto televizijai buvo numatyta 360 tūkst. litų, teksiančių per dvejus metus.

Oponentus išvadino chunveibinais
Mėgavimosi žiniasklaida saikas itin prarastas per pastarąją rinkimų kompaniją – N. Naujokienė buvo kone sudievinta, o jos konkurentai išvadinti ir nieko nesuprantančiais, ir rajono kenkėjais ir net chunveibinais.
Itin didelė purvo dozė buvo skiriama S. Grinkevičiui: pavyzdžiui, vien ,,dovana Jums“ pristatytame, 20,2 tūkst. tiražu išleistame ir didžiajai rajono gyventojų daliai nemokamai išdalintame laikraščio ,,Rinkos aikštė“ vasario 21-osios numeryje buvo išspausdintos publikacijos tokiomis antraštėmis: ,,Į valdžią eidami liberalai jau spėjo ,,nugvelbti“ svetimus šūkius ir darbus“, ,,Išvirkščiojo S. Grinkevičiaus įvaizdžio pusė“, ,,Melas ir tiesa, kaip ponas Grinkevičius ,,Mugę“ ,,pirko“.
Vien publikacija ,,Išvirkščioji S. Grinkevičiaus įvaizdžio pusė“ užėmė beveik penkis šio laikraščio puslapius. Ji buvo suskirstyta į 15 poskirsnių, kiekvieno kurių pavadinimas išspausdintas šriftu, dydžiu prilygstančiu savarankiškoms antraštėms. Kai kurios jų: ,,Drąsus – tik rinkimų šūkiuose (ir ,,po auklės sijonu“)“, ,,Laisvas tik S. Grinkevičius, o kiti apsieis ir be laisvės“, ,,Nuo gražaus įvaizdžio – iki šokiruojančių nusišnekėjimų“, ,,Vikondos“ dovana gimnazijai – ne S. Grinkevičiaus nervams“, ,,Riesta gali būti ir nepasiturintiems“, ,,Sąraše – apsimetėliai?“…
N. Naujokienę tame pat ,,Rinkos aikštės“ numeryje pristatė publikacija ,,Nijolė Naujokienė: kitas žvilgsnis“, kurios antraštės taip pat stambiu šriftu vardijo: ,,N. Naujokienė apie jaunimą“, ,,N. Naujokienė apie senolius“, ,,N. Naujokienė apie šeimą“, ,,N. Naujokienė apie gyvenimo tikslus“, ,,N. Naujokienė apie laisvalaikį“, ,,N. Naujokienė apie knygas“, ,,N. Naujokienė apie politiko savybes“.
Jaunesnioji kėdainiečių karta panašaus stiliaus, ko gero, išvis nebuvo girdėjusi. O vyresnioji šypsodamasi prisiminė odes didiesiems Leninui ir Stalinui.

Turėjo atvirkščia poveikį
Akivaizdus ,,persūdymas“ turėjo atvirkščią poveikį – daug rinkėjų jį priėmė kaip DP išgąstį, kad S. Grinkevičius nebūtų išrinktas rajono vadovu, ir nutarė balsuoti būtent už šį politiką.
Neigiamą įtaką DP populiarumui darė ir vis stipresnes pozicijas rajone įgaunantis laikraštis ,,Kėdainių mugė“ – jis nei N. Naujokiene, nei Darbo partija nesižavi.
Pasiteisino ir tai, kad rinkiminė S. Grinkevičiaus kompanija buvo santūri, be tuščios panegirikos. Labdara, parama sportui bei kultūrai garsėjantis verslininkas neneigė, kad Kėdainiuose DP padarė neblogų darbų, tačiau kartu nurodydavo, jog daug ką reiktų atlikti geriau.
Ir akcentuodavo, kad per ilgas DP užsibuvimas rajono valdžioje ima dvelkti realybės jausmo praradimu bei stagnacija.

Atsikvošėjo ne visi
Manyti, kad Kėdainiai galutinai atsikvošėjo nuo DP kerų, visgi dar anksti. Nereikėtų ir ramintis, esą ši politinė jėga žavi tik vyresnius žmones: trokštančiųjų būti arčiau valdžios bei Viktoro Uspaskicho nestinga ir tarp jaunimo.
Reikia pavyzdžių? Seimo nariai kėdainiečiai Vytautas Gapšys ir Viktoras Fiodorovas juk priskirtini jaunesnei kartai. O jų demonstruojama ištikimybė Darbo partijai bent kol kas atrodo begalinė.
Panašia ištikimybe trykšta ir ne vieną šimtą jaunų žmonių vienijanti organizacija ,,Darbas“.

About The Author

Related Posts

2 Responses

  1. suds

    nu jo kai isrinko belarusiskostransos direktoriu tai jau praskolins kedainius kaip bieltransa…………….oi bus kedainiam kai islups trinkeles katik darbieciu paklotas……

    Atsakyti
  2. Zita

    „Darbiniai“ kediniecius tiesiog laike kvailiais – mane, kad gali kalbeti visokias kvailystes, o zmones jais esa vis tiek tikes. Ben mane tai žeide, todėl ir balsavau uz korektiska S.Grinkeviciu.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.