[adsense_inserter id=“%postId%“]

Kėdainiuose – paradoksali situacija. Trūkstant darbininkų šiluminių trasų vamzdynus keičianti bendrovė „Žemkasta“ nespėja laiku atlikti darbų bei sutvarkyti aplinkos. Iškasinėti grioviai, išardyti šaligatviai piktina miesto gyventojus, o savivaldybė šioje situacijoje mažai kuo gali padėti. Darbų užsakovas, bendrovė „Panevėžio energija“ teigia žinanti apie problemas, o vienas „Žemkastos“ vadovų teisinosi, jog visko nespėjama pabaigti laiku, nes Kėdainiuose susiduriama su darbo jėgos trūkumu.

Piktina nepabaigti darbai

„Noriu sužinoti, kokia firma užsiima šiais kasinėjimais? Jie prasidėjo prieš 3 savaites, tačiau po miesto šventės viskas sustojo, jokių darbininkų daugiau nematėme. Mūsų namai – be patogumų, o tualetas liko atkirstas gilaus griovio. Patekti į jį rizikinga, prašiau darbininkų, kada jie dar dirbo, kad šie bent plokštę permestų, kad nueiti iki tualeto būtų galima. Kur pilti kanalizacijos atliekas, kur dėti kitus nešvarumus?“, – laiške redakcijai guodėsi Radvilų gatvėje gyvenanti kėdainietė Irena K.

Kėdainietė skundėsi dėl užsitęsusių žemės kasimo darbų negalinti pasiekti tualeto. Moters teigimu, darbus pradėję ir šiluminę trasą atkasę statybininkai kažkur dingo ir jau kuris laikas nebesirodo.

Moteris atsiuntė iliustracijų, kaip atrodo prieš kelias savaites pradėti kasti ir, regis, likimo valiai palikti grioviai. Chaotiškai aptverti statybinės tvoros segmentais stūkso suverti kalnai žemių, kitur matosi atkapstyti ir, ko gero, remonto laukiantys vamzdžiai. Panašu, jog darbai kadaise iš tiesų buvo prasidėję, tačiau dėl neaiškių priežasčių jie ėmė ir sustojo…

Tai ne vienintelė vieta Kėdainių mieste, kur prasidėję ir nebaigti žemių kasinėjimo darbai arba nesutvarkyta aplinka piktina vietos gyventojus. Neseniai viešojoje erdvėje pasirodė informacija apie nesutvarkytą aplinką, suniokotus Chemikų gatvės daugiabučių kiemus. Vietos gyventojus piktina išardytos bei atgal nesudėtos šaligatvių plytelės, baiminamasi, kad orams subjurus ši vieta taps vientisu purvynu.

Kaltina Marijampolės bendrovę

Visi šie darbai, kurių netinkamu atlikimu piktinasi kėdainiečiai – svarbaus projekto, miesto šilumos vamzdynų renovacijos, dalis. Jų užsakovas, Kėdainių miestui šilumą tiekianti bendrovė „Panevėžio energija“.

„Situacija labai paprasta, kiti rangovai baigė darbus bei sutvarkė aplinką, tačiau problemų turime su viena įmone, bendrove „Žemkasta“, kuri to neįstengia padaryti, vėluoja“, – sakė „Panevėžio energijos“ Kėdainių šilumos tinklų rajono viršininkas Algimantas Mižutavičius.

Jis įvardino esmines priežastis, kodėl mažiausią darbų kainą pasiūliusi ir dėl to konkursą darbams atlikti laimėjusi Marijampolės bendrovė „Žemkasta“, jo nuomone, vėluoja baigti darbus. Anot A. Mižutavičiaus, ši bendrovė dalyvaudama konkurse esą neįvertino savo galimybių, jai trūksta darbininkų.

Nemoka pinigų, darbininkai negauna atlyginimų?

Paklausus, ar vėluojant darbams esama kokių nors poveikio priemonių, A. Mižutavičius minėjo savaip bandantis kovoti su įsipareigojimų laiku nevykdančiais ir gyventojus piktinančiais rangovais.
„Jie neatlieka darbų laiku, na, o mes jiems nemokame pinigų. Negavę pinigų jie neišmoka laiku atlyginimų savo darbuotojas, šie atsisako dirbti, streikuoja arba tiesiog palieka darbovietę. Gaunasi tarsi užburtas ratas“, – apie bendravimo su darbų atlikti nespėjančia Suvalkijos įmone ypatumus atviravo „Panevėžio energijos“ atstovas Kėdainiuose A. Mižutavičius.

Tiesa, šiuos A. Mižutavičiaus teiginius paneigė „Panevėžio energijos“ vadovas, pareikšdamas, jog nepaisant darbų vėlavimo, su rangovais atsiskaitoma laiku.

Kaltės neneigia

„Situacija sudėtinga, iš tiesų vėluojame atlikti kai kuriuos darbus“, – neslėpė Marijampolėje veikiančios bendrovės „Žemkasta“ akcininkas ir valdybos pirmininkas Vincas Botyrius.

Verslininkas tikino, pinigus iš „Panevėžio energijos“ jo atstovaujama bendrovė gauna, tačiau jie sąskaitą pasiekia pačiame mėnesio gale. Todėl darbininkams atlyginimai išmokami tik kito mėnesio pradžioje, dėl ko ir kyla tam tikrų nepasitenkinimų.

Trūksta norinčių dirbti

Paklausus apie esmines priežastis, trukdančias laiku baigti Kėdainiuose pradėtus darbus, V. Botyrius įvardino darbininkų, o tiksliau dirbti norinčių žmonių trūkumą.

Seniūnijos išduotame leidime darbai turėjo būti užbaigti rugsėjo 4 dieną, o gerbūvis sutvarkytas iki rugsėjo 17 dienos. Terminas baigėsi jau vakar, tačiau grioviai ir žemių krūvos Radvilų gatvėje riogso iki šiol.

„Dirbti komandiruotėse nėra labai lengva, todėl visuomet tikimės pasitelkti vietos žmonės. Problema ta, jog norinčių ir galinčių dirbti randame labai sunkiai. Nemaža dalis žmonių „atlaiko“ mėnesį, padirba iki pirmojo atlyginimo ir išeina“, – sakė V. Botyrius.

Su panašiomis problemomis „Žemkasta“ susiduria ne tik Kėdainiuose. Norinčių dirbti bei užsidirbti trūksta ir Tauragėje, kur taip pat dirba ši Marijampolės bendrovė.

„Situacija su darbo jėga – nepavydėtina. Ypač, kai dirbama komandiruotėse“, – atskleidė verslininkas.

Darbus pristabdė aptiktos senienos?

V. Botyrius tikino, kad aplinkos sutvarkymui jau paskirtas darbų vadovas ir padėtis normalizavosi. Užsiminęs apie pradėtą ir nebaigtą tvarkyti šiluminę trasą, verslininkas minėjo, jog šie darbai perkeliami kitiems metams.

„Susidūrėme su paminklosauginiais reikalavimais, buvo rasta senojo grindinio, kitų senienų, dėl to darbai šiek tiek vėluoja. Bėdų yra, tačiau savo įsipareigojimus stengiamės įvykdyti. Stengiamės, o išvadas tegul aplinkiniai daro“, – sakė bendrovės „Žemkasta“ valdybos pirmininkas V. Botyrius.

Ką darys seniūnas ?

Vėluojant darbams, dėl ko gyventojai turi kęsti nesutvarkytos aplinkos bei išraustų griovių kaimynystę, išeitis, kaip priversti verslininkus dirbti, visgi egzistuoja.

Žemės kasimo darbams miesto seniūnija išduoda leidimus, o juose nurodomas terminas, iki kurio viską privaloma pabaigti ir sutvarkyti aplinką. Jeigu šio termino nesilaikoma, darbininkų nerandančias ar dėl kitų priežasčių vėluojančias bendroves galima „paskatinti“ sparčiai dirbti skiriant baudas. Ši praktika gana plačiai taikoma kitose šalies savivaldybėse.

O kokia situacija darbų pabaigimo terminus privalančioje kontroliuoti Kėdainių miesto seniūnijoje?

Pasak seniūno Valentino Tamulio, leidimas žemės kasimo darbams Radvilų gatvėje prie 6 ir 8 namo išduotas dar šių metų liepos 31 dieną. Jame nurodoma, kad žemės kasimo darbų pradžia – rugpjūčio 1-oji.

Seniūnijos išduotame leidime darbai turėjo būti užbaigti rugsėjo 4 dieną, o aplinka sutvarkyta iki rugsėjo 17 dienos. Taigi, terminas baigėsi jau vakar, tačiau grioviai ir žemių krūvos Radvilų gatvėje riogso iki šiol.

Paklausus, kokias poveikio priemones už tokį, gyventojus piktinantį darbą gali skirti leidimą išdavusi seniūnija, V. Tamulis atsakė aptakiai.

„Ūkio subjektas gali būti baudžiamas įstatymų numatyta tvarka, tačiau taip pat turi teisę leidimą darbams prasitęsti“, – teigė V. Tamulis.

Tad greitu laiku paaiškės, kokios pozicijos laikėsi pagrindiniu miesto tvarkytoju kartais vadinamas seniūnas. Nubaus laiku baigti darbų nesugebančią, gyventojus piktinančią Marijampolės bendrovę, ar pratęs niekaip nesibaigiantiems žemės kasimo darbams išduotą leidimą.

About The Author

Related Posts

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.