Birželio 18-ąją VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre lankėsi Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas bei keliolika narių iš įvairių šalies sveikatos priežiūros įstaigų. Ukmergės, Anykščių, Biržų, Kauno, Visagino, Jonavos atstovai atvyko susipažinti su Kėdainių PSPC medikų darbo patirtimi, diegiant procesų optimizavimo (LEAN) sistemą sveikatos priežiūros paslaugų srityje.

Kėdainių PSPC direktorė A. Rimkevičienė išsamiai išdėstė LEAN sistemos principus.

Kėdainių PSPC direktorė A. Rimkevičienė išsamiai išdėstė LEAN sistemos principus.

Minėtą sistemą pristačiusi Kėdainių PSPC direktorė Audronė Rimkevičienė sakė, jog prieš penkerius metus pradėta diegti LEAN sistema – nesibaigiantis procesas, kurio tikslas, nuolatinis tobulėjimas ir nereikalingų veiklų šalinimas.

Svarbu pašalinti nereikalingas veiklas

Pristačiusi svečiams įstaigą, Kėdainių PSPC direktorė A. Rimkevičienė išsamiai išdėstė LEAN sistemos principus, prieš penkerius metus pradėtus taikyti šioje sveikatos priežiūros įstaigoje.

LEAN – tai japoniška kokybės vadybos sistema, turinti gilias tradicijas ir plačiai taikoma ne tik sveikatos sistemoje, bet ir gamyboje visame pasaulyje. Jos pagrindas yra veiklos efektyvinimas bei pašalinimas iš proceso nuostolingų, neefektyvių veiklų.

,,Kad mums reikia procesų optimizavimo, aš žinojau, bet metodikų ir būdų yra pačių įvairiausių. LEAN pasiūlė mūsų konsultantai, kurie padėjo rengti projektą, įgyvendintą gavus ES paramą 2009 – 2011 metais. LEAN – tai organizacijos valdymo sistema, kuri padeda nustatyti tikruosius paslaugų gavėjų (pacientų) poreikius, moko stebėti procesus pacientų akimis, iš paciento pozicijos pažiūrėti kaip tas vyksta ir kas pacientui čia atrodo negerai. Svarbu surasti tas veiklas, kurios yra nereikalingos ir nekuria pridėtinės vertės ir jas pašalinti ar pakeisti. Pradėjome stebėti procesus, iš to darėme išvadas, sudarėme grupes, kurios aptarinėjo tas problemas, ieškojo priežasčių, būdų pakeitimų“, – pasakojo įstaigos direktorė.

Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas dr. Stasys Gendvilis dėkojo kėdainiečiams už patirties sklaidą.

Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas dr. Stasys Gendvilis dėkojo kėdainiečiams už patirties sklaidą.

Kad pacientai jaustųsi geriau, užtruktų trumpiau, sveiktų greičiau

Pasak A. Rimkevičienės, LEAN sistema įdiegta, bet išlaikyti tą pokytį yra sudėtinga. Sunku buvo darbuotojus įtikinti šios sistemos nauda, tačiau tie, kurie dalyvauja bent vieno proceso tobulinime jaučiasi geriau, aktyviau siūlo naujus dalykus. Vis daugiau darbuotojų tuo domisi ir vis daugiau supranta, kad to reikia ir mums, ir mūsų pacientams.

Japonai, kurie šią sistemą sukūrė ir labai plačiai taiko, sako, kad problema yra tada, kai problemos nėra. ,,Problemų kol kas pas mus užtenka, tikrai yra daugiau negu mes norėtume ir todėl tai yra pastovus, kasdieninis darbas. Gal sudėtinga yra tai, kad tai vadybinis, organizacinis darbas, mes turime tam skirti dalį savo laiko, kad naudodamiesi tomis žiniomis, kurias įgijome mokymų projekto metu galėtume gerinti savo darbą, kad pacientai jaustųsi pas mus geriau, užtruktų trumpiau, sveiktų greičiau. Sveikatos priežiūros srityje ši sistema jau veikia keletoje sveikatos priežiūros įstaigų (pvz. Karališkoje Boltono ligoninėje, Jungtinėje Karalystėje)“, – atkreipė dėmesį A. Rimkevičienė.

LEAN metodo pranašumai

Taikant LEAN metodą, Kėdainių PSPC pavyko sutrumpinti pacientų patekimo pas specialistus laukimo laiką, sumažinti medikų kanceliarinio darbo apimtis, valdyti medikamentų sandėlio atsargas, patobulinti naudojamų instrumentų sterilizacijos procesą, sutvarkyti bei standartizuoti odontologo darbo vietą, sureguliuoti pacientų srautus tyrimų paėmimui, pagreitinti greitosios medicinos pagalbos tarnybos atvykimo pas pacientus laiką ir pan.

LEAN sistema veikia tuomet, kai ji tampa organizacijos kultūros dalimi, kurios ašis yra pacientas. 2014 metų pavasarį atlikta apklausa parodė, kad per 80 proc. apklaustų pacientų patenkinti kokybiškomis centro paslaugomis ir tai susiję su LEAN sistemos diegimu. Vadovo misija – siekti, kad kiekvienas darbuotojas būtų suinteresuotas siekiant paties geriausio rezultato.

Apžiūrėję pediatrijos, terapijos, chirurgijos, dantų gydymo skyriaus procedūrų kabinetus, svečiai savo akimis pamatė kaip ši sistema veikia praktiškai. Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigų vadovai ypač domėjosi darbo pokyčiais įdiegus LEAN sistemą, daug klausinėjo, fotografavo konkrečias darbo vietas.

Vadovai dėkojo už šiltą priėmimą

Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas dr. Stasys Gendvilis pastebėjo, kad tokios sistemos yra reikalingos, tai rodo patirtis ne tik mūsų šalyje, bet ir pasaulyje – jos duoda neabejotiną naudą ir mums labai džiugu, kad sveikatos priežiūros įstaigose pradedami diegti pažangūs vadybos metodai, kurie aišku pirmiausiai orientuoti pacientui. ,,LEAN sistema – tai procesas, kuris niekada nesibaigia, jis nuolat turi būti tobulinamas. Lietuvoje yra tik trys įstaigos, iš kurių Kėdainių PSPC, kurios domisi ir diegia LEAN sistemą savo darbe. Dėl to mūsų asociacijoje kilo mintis, kaip pavyzdį šios sistemos diegimo plėtrai pasirinkti būtent Kėdainių PSPC, kuri pagal profilį artimiausia daugeliui įstaigų, kur daug ką galima taikyti tiek poliklinikoje, tiek stacionare. Be to, tai vidurio Lietuva, labai patogu susirinkti iš daugelio Lietuvos vietų, čia svetingai priima senas tradicijas turinti gydymo įstaiga ir miestas. Geriau vieną kartą pamatyti, o jeigu dar ir išgirsti, tai kur kas geriau, negu keletą kartų apie tai pasiskaityti“, teigė dr. Stasys Gendvilis, kuris ypač dėkojo Kėdainių PSPC direktorei A. Rimkevičienei bei visai administracijai, sutikusiai priimti visus besidominčius šia įstaiga bei pasidalinti patirtimi.

Svečiai dėkojo už geranorišką pasidalijimą gerąja patirtimi, žavėjosi kolektyvo branduoliu, kuris žino, kaip veikia šita sistema ir noriai pasiryžo pokyčiams. Linkėjo visokeriopos sėkmės įveikiant pasitaikančias kliūtis ir kad ieškojimai dar nesibaigtų.

Pasak Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidento, kilo minčių galbūt net kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją, kad iš naujųjų ES struktūrinių fondų, skirtų 2014- 2020 metams (minkštųjų projektų), būtų išskirtas prioritetas naujiems vadybos metodams diegti sveikatos priežiūros įstaigose.

Po seminaro apibendrinimo svečiams buvo surengta ekskursija po Kėdainių senamiestį.

Parengė Asta Raicevičienė, VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro atstovė ryšiams su visuomene