Rugsėjo 16-ąją į Kėdainių cukraus fabriką pradėtas vežti šiųmečių runkelių derlius. „Darbai startavo puikiai, o ir žaliavos sulaukėme labai geros – jau pirmieji runkeliai visu procentu viršijo bazinį 16 procentų cukringumą. Tad tikimės gero sezono“, – prasidėjus cukrinių runkelių perdirbimui sakė bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris.

Saulius Mozeris tikisi, kad naujoji informacijos administravimo sistema veiks be trukdžių ir ūkininkai operatyviai suklauks žinių apie parduotus runkelius.

Saulius Mozeris tikisi, kad naujoji informacijos administravimo sistema veiks be trukdžių ir ūkininkai operatyviai suklauks žinių apie parduotus runkelius.

Pernai Kėdainiuose buvo pagaminta per 111 tūkstančių tonų cukraus, šįmet planuojamas kiek mažesnis kiekis – apie 100 tūkstančių tonų. „Mažėjimui įtakos turi pasaulinė cukraus rinka. Tiesiog mūsų fabriko savininkai šįmet nutarė gaminti mažiau pramoninio cukraus, tad bendros gamybos apimtys ir planuojamos mažesnės. Kitąmet vėl žadame didinti kiekius“, – sakė S. Mozeris.

Įdiegė naują administravimo sistemą
Šiųmetis darbymetis bendrovėje „Nordic Sugar Kėdainiai“ prasidėjo su nemaža naujove. Fabrike įdiegta ASP administravimo sistema, kuri apjungia visą įmonės darbą. „Tiesiog atsisakome bendravimo popieriniais laiškais ir viską perkeliame į elektroninę erdvę. Ši sistema labai panaši į elektroninę bankininkystę. Kiekvienas mūsų partneris gauna savo prisijungimo prie sistemos kodus ir jais pasinaudojęs galės įeiti į sistemą ir sužinoti svarbiausias naujienas bei aktualijas. Pavyzdžiui, pridavus runkelius nebereikės laukti maždaug savaitės, kad sužinotum, kokio cukringumo ir kokios kokybės jie buvo. Visi sandorio duomenys į sistemą įkeliami per kelias minutes. Panašios sistemos Danijoje taikomos nuo 1996 metų. Tačiau dabar mūsų akcininkai atnaujina administravimą visuose valdomuose fabrikuose. Dabar operatyviai bus pasiekiama visa statistinė informacija“, – naujieną pristatė S. Mozeris.
Šį sezoną Kėdainių cukraus gamintojai pasitiko be didesnių investicijų, tačiau buvo tvarkyta infrastruktūra, remontuoti keliai, atnaujintos gamybos linijos.

Šiųmečiai cukriniai runkeliai stebina cukringumu.

Šiųmečiai cukriniai runkeliai stebina cukringumu.

Pirmąją dieną – 1000 tonų
Pirmąją naujojo sezono dieną perdirbėjai iš ūkininkų priėmė apie 1000 tonų runkelių. Vėliau gamybos tempai didės. „Planuojame išlaikyti pernykštį tempą, kai kasdien perdirbdavome iki 6000 tonų runkelių. Labai džiaugiamės, kad žaliava šįmet užaugo kokybiška ir jos trūkumo nebus. Runkeliams pakako ir saulės, ir drėgmės. Gal kol kas šiek tiek mažesnis šaknų derlius, tačiau tą minusą atperka itin aukštas cukringumas. Dar nebuvo tokio sezono starto, kad jau pirmomis dienomis runkeliai viršytų bazinį cukringumą. Šįmet tą rodiklį geriname. Be to, nereikia pamiršti, kad runkeliai rugsėjo ir spalio mėnesiais gana intensyviai auga, tad derlius tikrai didės. Pasitaiko atvejų, kai apie 30 procentų derliaus užauga nuo tada, kai pradedami kasti pirmieji runkeliai“, – sakė bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius.
S. Mozerio teigimu, neblogo runkelių derliaus ir geros cukraus gamybos tikisi kolegos Švedijoje, tačiau danai ir suomiai šįmet augina gana kuklų cukrinių runkelių derlių.

Derlių sumažino sausra
Vienas pirmųjų į Kėdainių cukraus fabriką runkelius sezono starto dieną atvežė Ąžuolaičių kaime (Dotnuvos sen.) ūkininkaujantis Petras Vaitelis. Jo auginami runkeliai, panašu, kad sumuš cukringumo rekordus. Jau pirmosios šaknys bazinį cukringumą gerokai viršijo ir siekė 18,7 procentus. „Cukrinių auginu gana kukliai – tik 15 hektarų, bet tiek pakanka, kad įvykdyčiau pagal turimą kvotą keliamus reikalavimus. Šįmet runkelius pasėjau į gana lengvas žemes ir tai man pakišo koją. Nemaža dalis per vasaros sausras išdegė, tad derlius nebus didelis. Praradimus kompensuoja aukštas cukringumas, kurį pasiekiau laiku šakniavaisiams davęs kalio trąšų. Kol kas apie cukrinių derlių išvadų nedarau, reziumuosime, kai baigsime juos kasti“, – sakė P. Vaitelis.
Cukrinius runkelius bendrovei „Nordic Sugar Kėdainiai“ augina per 380 augintojų, dauguma jų ūkininkauja Kėdainių ir aplinkiniuose rajonuose.

About The Author

Related Posts

One Response

  1. svilainis

    Cukraus prigamins daugiau mažesnėmis sąnaudomis,bet pirksime ta pačia dirbtinai užkelta kaina.Nebent taip vadinamą akciją pakiš dėl iškilusių sandėliavimo problemų.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.