Sausio 10-ąją į Kėdainių cukraus fabriką atriedėjo paskutinis sunkiasvoris transportas, atvežęs cukrinius runkelius. Po 117 dienų intensyvaus darbymečio bendrovė „Nordic Sugar Kėdainiai“ baigė rugsėjo 16-ąją pradėtą runkelių perdirbimą.

Žemdirbiai kasmet užaugina puikius cukrinių runkelių derlius ir per pastaruosius dvidešimt metų jų našumą padidino kelis kartus – nuo 20 tonų iš hektaro iki 63 tonų.

Žemdirbiai kasmet užaugina puikius cukrinių runkelių derlius ir per pastaruosius dvidešimt metų jų našumą padidino kelis kartus – nuo 20 tonų iš hektaro iki 63 tonų.

„Turėjome labai gerą sezoną. Praėjusių metų rekordo, kai pagaminome 111 tūkstančių tonų baltojo cukraus, nesumušėme, tačiau nedaug jam nusileidome. Šįmet cukraus pagaminome tik vienu tūkstančiu tonų mažiau – 110 tūkstančių tonų“, – sakė bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris.

Gera runkelių kokybė
Tik ką pasibaigęs sezonas ir runkelių augintojus, ir jų perdirbėjus džiugino gera žaliavos kokybe. Iš viso per 117 dienų į fabriką buvo atvežta 675 tūkstančiai tonų runkelių, kurių vidutinis cukringumas siekė 17,8 procento. Viename hektare vidutiniškai užauginta apie 63 tonas runkelių. Tačiau buvo net 12 ūkininkų, kurie iš vieno hektaro vidutiniškai prikasė net po 100 tonų saldžiųjų šaknų, kurių cukringumas siekė 18 procentų, o rekordas – 117 tonų iš vieno hektaro. „Gal kam tie skaičiai ir nieko nesako, tačiau mums tai labai geros naujienos. Palyginimui galiu pasakyti, kad prieš dvidešimt metų džiaugdavomės, kai augintojai viename hektare užaugindavo 20 tonų. Taigi pažanga akivaizdi“, – sakė S. Mozeris.
Cukraus gamintojai jau paskaičiavo, kad šiemet runkeliai buvo dosnūs cukrumi – iš vieno hektaro runkelių pagaminta apie vienuolika su puse tonos baltojo cukraus.

Rezultatais vejasi skandinavus
Gerą derlių lėmė palankios gamtinės sąlygos ir geros žemdirbių žinios bei puikus jų darbas. „Mes pagaliau išmokome ir auginti, ir nukasti, ir saugoti runkelius. Kadangi visų žaliavų iš karto supirkti negalime, tai nukastus runkelius žemdirbiai privalo saugoti. Dabar tai daroma labai atsakingai: beveik visi ūkininkai runkelius dengia. Tai duoda akivaizdžią naudą. Ne tik saugo nuo šalčio bei drėgmės, bet ir leidžia runkeliams apdžiūti, tad į fabriką atvežama puikios kokybės žaliava“, – konstatavo bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius.
Kėdainiečiai cukaus gamintojai savo darbo rezultatais beveik pavijo skandinavus. „Mūsų darbas neatsiejamas nuo augintojų pasiekimų. Baigiantis sezonui penkiolikos runkelių augintojų grupė lankėsi Danijoje, kuri turi itin gilias cukraus gamybos tradicijas. Galime tik pasidžiaugti, jog kažko nematyto ar įspūdingo nematėme. Kolegos danai dirba tik puse žingsnio priekyje negu mes. Vadinasi, mūsų, gamintojų, ir partnerių, žemdirbių, tandemas šiandienai yra puikus“, – sakė S. Mozeris.

Atliekų beveik nelieka
Kėdainiuose pagamintas cukrus sėkmingai parduodamas ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje bei Estijoje, dalis jo iškeliauja ir už Europos Sąjungos ribų. „Cukraus rinkos gyvos ir poreikiai banguoja. Mes cukrų fasuojame į labai įvairią tarą: nuo kilogramo iki tonos pakuotėse. Jau keleri metai dirbame beveik be atliekų. Retai kada transportas, atvežęs runkelius, atgal grįžta tuščias. Dažniausiai jis išsiveža tai, kas lieka pagaminus baltąjį cukrų: arba granuliuotus griežinius, arba nuspaustus griežinius, arba melasą, arba fabriko kalkes“, – sakė S. Mozeris.
Norinčiųjų auginti runkelius tikrai netrūksta. Šiuo metu bendrovei „Nordic Sugar Kėdainiai“ žaliavą tiekia apie 400 ūkininkų iš įvairių Lietuvos vietų.

Augintojų gretos gausėja
„Cukrinių auginimas niekada nebuvo nuostolingas. Kiek mokėsime už šio sezono žaliavą, dar negalime pasakyti, nes runkelių supirkimo kaina susieta su fabriko pelnu. Tačiau ji tikrai bus panaši į pernykštę, kai viena tona vidutiniškai kainavo apie 150 litų. Žinoma, kvotiniai runkeliai kiek brangesni už virškvotinius bei tuos, iš kurių gaminamas pramoninis cukrus. Tačiau ir pastarųjų auginimas kasmet populiarėja“, – konstatavo S. Mozeris. Jo teigimu, dar praėjusių metų spalio mėnesį baigtos pasirašyti sutartys su augintojais šiems metams ir aišku, jog pramoninio cukraus šįmet planuojama pagaminti net 15 tūkstančių tonų daugiau negu ką tik pasibaigusiame sezone.
Sausio mėnesį cukrinių runkelių augintojai renkasi sėklas, iš kurių runkelius augins šiais metais. „Labai glaudžiai bendradarbiaujame su šalies mokslininkais, tad kasmet pasiūlome vis geresnių sėklų. O dėl kokybiškesnių sėklų derlių kiekvienais metais padidiname iki dviejų procentų“, – sakė S. Mozeris.

About The Author

Related Posts

One Response

  1. Povilas

    Nesu jaunuolis, tad gerai menu sovietmeti: kazkur apie 1982 metus garsusis „Rytu ausros“ kolukis (dabartine Labunavos bendrove) pelne virtine „Raudonuju veliavu“ ir buvo slovinamas uz tai, kad viename hektare uzaugino vidutiniskai po 412 centneriu (41,2 tonos) cukriniu runkeliu. Geru derliumi anais laikais buvo laikomii jau 300 cnt, o vidutinis kazin, ar siekdavo 250 cnt is hektaro. Vasaromis kolukieciai paselius klupodami ravedavo ir retindavo kauptukais, o rudeni, per kasima, juose saldavo mokyklu mokiniai. Stai Jums ir akivaizdus pavyzdys, kaip viskas keiciasi…

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.