Nors ir nelepinamas palankių orų, cukrinių runkelių supirkimo ir perdirbimo sezonas ritasi link pabaigos. Kėdainių cukraus fabrikas jau supirko didžiąją dalį cukrinių runkelių, o iš viso per šį sezoną planuoja pagaminti 110–115 tūkstančių tonų cukraus.

Pasak akcinės bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ Žemės ūkio direktoriaus Sauliaus Mozerio, fabrikas jau supirko daugiau nei du trečdalius planuojamo cukrinių runkelių kiekio. „Iš viso planuojame supirkti apie 750 tūkstančių tonų cukrinių runkelių ir pagaminti apie 110 – 115 tūkstančių tonų cukraus. Žinoma, tai priklausys ir nuo gamtos. Nes iš tiesų mūsų partneriai žemdirbiai šiemet susiduria su neeilinėmis problemomis“, – pabrėžė S. Mozeris.

„Nordic Sugar Kėdainiai“ Žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris prognozuoja, kad cukrinių runkelių supirkimo ir gamybos sezoną fabrikas baigs kaip įprasta, kitų metų pradžioje.

Šis ruduo cukrinių runkelių augintojams ir perdirbėjams buvo sudėtingas. Dėl itin gausių ir dažnų kritulių žemdirbiams iki šiol sunku iš įmirkusių laukų paimti žaliavą. Sudėtinga įvažiuoti ir nuimti derlių, sunku jį sandėliuoti, paskui paimti iš laukų. „Vis tik didžioji dalis runkelių jau supirkta, perdirbta, ir, žinoma, pagaminta didžioji dalis cukraus. Sezoną planuojame baigti paskutinėmis šių metų dienomis arba kitų metų pradžioje“, – prognozavo pašnekovas.

Krituliai turėjo įtakos ir cukringumui. Pasak bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ Žemės ūkio direktoriaus, cukrinių runkelių kokybė yra gera – runkeliai sveiki ir gražūs kaip obuoliai, tačiau, kalbant apie cukringumą, jis yra ypač žemas. „Vėlgi, dėl to, kad yra labai daug vandens. Vanduo suteikia ir masės, tačiau esant mažam cukringumui, vidutinis derlius nėra labai geras“, – apibendrino S. Mozeris.

Šis ruduo – pirmasis, kai nustojo galioti beveik 50 metų veikusi Europos Sąjungos (ES) cukraus kvotų sistema. Tai reiškia, kad cukraus gamintojai gali nevaržomai plėtoti savo gamybą ir ieškoti naujų eksporto rinkų, na, o jų partneriai žemdirbiai pirmiausia pastebėjo pasikeitusias kainas ir cukrinių runkelių pristatymo laiką. „Supirkimo sezono pradžioje dirbome 24 valandas per parą ir 7 dienas per savaitę, vėliau pamatėme, kad dėl nepalankių orų srautai maži ir sutrumpinome darbo laiką iki 18 valandų. Tačiau šį sezoną dirbame daugiau nei ankstesnį – tuomet supirkimo laikas per parą siekė 10 valandų“, – pabrėžė pašnekovas.

Prognozuoti cukraus produkcijos kainų gamintojai nesiryžta, nes joms įtakos turi ES ir pasaulinės rinkos tendencijos. „Šiuo metu kainos nėra mums palankios, dėl perprodukcijos jos yra sumažėjusios. Tikimės, kad tai neužsitęs ir kainos grįš į ankstesnį lygį, ir gaminti cukrų vėl taps rentabilu“, – sakė S. Mozeris.

Nors cukraus kvotų nebeliko, runkelių augintojai bei cukraus gamintojai ir toliau pasirašo tarpšakinius prekybos susitarimus bei rašytines tiekimo sutartis. Kėdainių cukraus fabrikas prieš mažiau nei mėnesį taip pat jau pasirašė sutartis 2018 metams su cukrinių runkelių augintojais. Tenka pastebėti, kad ūkių stambėjimo tendencija tęsiasi – sutarčių kitiems metams pasirašyta mažiau. Įtakos tam turi tai, kad smulkieji cukrinių runkelių augintojai traukiasi iš žemės ūkio gamybos, ūkiai stambėja ir didėja auginamos žaliavos kiekiai, bei kitos priežastys.

Panašios naujienos