Nepaisant oro sąlygų – šalta ar karšta, diena ar naktis – kiekvieną parą Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre budi penkios greitosios medicinos pagalbos (GMP) brigados, sudarytos iš skubios medicinos pagalbos slaugos specialisto ir vairuotojo. Kiekviena jų pasiruošusi kovoti už žmogaus gyvybę, teikia kitas operatyvias, saugias, kokybiškas greitosios medicinos pagalbos paslaugas, tačiau pačių GMP skyriaus darbuotojų, kuriems teko dirbti apverktinomis sąlygomis, prašymai net keliolika ar daugiau metų nebūdavo išgirsti.

Prieš porą metų rajono savivaldybės lėšomis buvo renovuotas Kėdainių PSPC Greitosios medicinos pagalbos skyriaus pastatas.

Atsinaujinimo reikėjo

GMP skyriaus pastatas yra įsikūręs atokiau nuo centrinio įstaigos korpuso ir glaudžiasi šalia Babėnų šilo, iš kur, sulaukus iškvietimo skambučio net iš atokiausios rajono vietos, skubama suteikti pirmąją medicininę pagalbą. Pastatas, kaip vėliau pasakos darbuotojai, daugelį metų buvo tarsi vėjo perpučiamas. Patalpose buvo šalta, nejauku, grįžus iš iškvietimo darbuotojai negalėdavo nusirengti net viršutinių rūbų, todėl apsirengus tekdavo sėdėti ir laukti kito iškvietimo.

Ant sienų įsimetęs pelėsis ne vienam darbuotojui keldavo nuolatinį kosulį bei sukeldavo rimtesnes ligas. Garažuose – keli senutėliai GMP automobiliai, bet kada galėję sugesti kelyje, jau pradėję riedėti po antrą milijoną kilometrų, juose trūko reikiamos medicininės įrangos. Tačiau pastaraisiais metais padėtis pasikeitė – medikai džiaugiasi renovuotu GMP skyriaus pastatu, naujai išbetonuota garažo grindų danga, net trimis naujais GMP automobiliais, įsigyta nauja medicinine įranga.

Žadėdavo, bet neištesėdavo

Daug metų ne vienas sveikatos apsaugos ministras bei rajono valdžios atstovai lankėsi Greitosios medicinos pagalbos skyriuje, matė, yra kokia situacija, bet visi gūžčiodavo pečiais, neva, remontui kol kas nėra lėšų. Kažkas buvo pareiškęs, kad reikia dvigubų radiatorių ir bus šilčiau, o pelėsiu apaugusios sienos − tai tik nekoks estetinis vaizdas. Tačiau GMP darbuotojų balsas buvo išgirstas tik pastaraisiais metais.

Ant sienų įsimetęs pelėsis ne vienam greitosios medicinos pagalbos darbuotojui keldavo nuolatinį kosulį bei sukeldavo rimtesnes ligas. Keli senutėliai automobiliai, bet kada galėję sugesti kelyje, jau pradėję riedėti po antrą milijoną kilometrų, taip pat trūko reikiamos medicininės įrangos. Tačiau pastaraisiais metais padėtis pasikeitė – medikai džiaugiasi renovuotu GMP skyriaus pastatu, naujai išbetonuota garažo grindų danga, net trimis naujais automobiliais, įsigyta nauja medicinine įranga.

Kėdainių rajono savivaldybės atstovams apžiūrėjus patalpas, kuriose laukiant iškvietimų bei sugrįžus iš jų, tenka dirbti bei ilsėtis skubios medicinos pagalbos slaugos specialistams, abejonių nekilo – pastatui būtina renovacija. GMP skyriaus renovacijai buvo skirta 48,3 tūkst. eurų, už kuriuos buvo atlikti visi remonto darbai.

Atlikta ilgai laukta renovacija

Prasidėjus darbams nudažytas ir apšiltintas pastato fasadas, apšiltinti ir pastato pamatai (cokolis), atnaujinta stogo danga, įrengta lietaus nuvedimo sistema. Pakeisti šalto bei karšto vandens vamzdynai, taip pat šildymo sistemos vamzdynai. Patalpų viduje pakeisti sanitariniai prietaisai ir radiatoriai, įrengta ventiliacija. Trijose patalpose atliktas sienų ir lubų remontas – pakeista grindų danga, nudažytos sienos, pakeistas elektros skydas. Darbai buvo atlikti 2016 metais, per pusmetį. Pagrindinius darbus atliko UAB ,,Apdaila“, pabaigė UAB ,,Šumera“.

Atsinaujinus patalpoms reikėjo įsigyti ir naujų baldų

,,Esame dėkingi rajono savivaldybei už suteiktą finansinę paramą remonto darbams. Sulaukėme paramos ir iš rajono verslininkų bei įmonių – finansinės paramos baldams įsigyti, paramos darbu tvarkant aplinką. Labai džiaugiamės mūsų didžiosiomis įmonėms, kurios parėmė ir įsigijimą medicininės įrangos, kainuojančios ne vieną tūkstantį eurų. Esame labai laimingi, kad šių įmonių vadovai rūpinasi ne tik savo darbuotojų, bet ir visų kėdainiečių gerove“, – pasidžiaugė Kėdainių PSPC direktorė Audronė Rimkevičienė.

2017 metais iš rajono savivaldybės biudžeto Greitosios medicinos pagalbos garažų remontui buvo skirta 7,7 tūkst. Eur. Už šias lėšas buvo atnaujintos garažo grindys.

Vairuotojas sanitaras Vidas Dovydaitis džiaugiasi išbetonuotomis garažo grindimis.

Darbuotojai pajuto civilizaciją

37-erius metus GMP skyriaus skubiosios pagalbos specialiste dirbanti Jadvyga Ožiūnienė sakė, kad prisiminus anuometines darbo sąlygas ir matant dabartines, nėra nei ką lyginti.

,,Kiek atsimenu, visą laiką buvo šalta ir tikrai nemalonu dirbti. Kadangi patalpų sienos buvo plonos, jų pakankamai neprišildydavo, o naktį, išjungus šildymą, pasišildyti tekdavo elektriniais šildytuvais. Grįžti iš iškvietimo, o patalpose šalta – nei sušilti negali, sėdėdavom apsirengę iki kito iškvietimo. Negana to, dėl nuolatinės drėgmės ir vėsių patalpų pradėjo pelyti sienos. Atėję į darbą imdavome kosėti, kai kurie kolegos ir rimčiau sirgdavo.

Turėjome vieną ,,valdišką“ paltą, kuris buvo skirtas visoms specialistėms ir kuriuo pasikeisdamos rengėmės. Ant elektrinės plytelės išsivirdavom bulvių ar sriubos, kad turėtume šilto maisto. O dabar turime labai jaukų valgomąjį, kuriame puikios sąlygos pavalgyti, yra šaldytuvas, mikrobangų krosnelė, virtuvinis komplektas, patogus valgomojo stalas.

Patalpos labai jaukios, o svarbiausia – šiltos. Džiaugiamės ir naujais automobiliais, ir medicinine įranga, kurios turime pakankamai, todėl rajono gyventojams galime suteikti kokybiškesnes pirmosios pagalbos paslaugas“, – patenkinta kalbėjo GMP specialistė.

Nei per šilta, nei per šalta

Šiai minčiai pritarė ir žodžių į vatą nevyniojo kita kolegė, Danutė Maliaukienė: ,,Labiausiai prisimenu, kad vėsesniu oru tekdavo šalti, vis šildytis elektriniais šildytuvais, o vasaromis čia neįmanoma būti – būdavo labai karšta, tvanku ir mes visiškai nepailsėdavome tarp iškvietimų. Sveikatą gadino supelijusios patalpos, ypač poilsio kambariuose. Ne vienas sveikatos apsaugos ministras buvo atvykęs ir iš rajono savivaldybės lankėsi, matė, kokia situacija.

Bet lėšų GMP pastato remontui nesurasdavo, nors abiejų gydymo įstaigų pastatai buvo renovuoti, o mes vis šalom. Tiesa, kažkas iš apsilankiusių svečių buvo pareiškęs, kad reikia dvigubų radiatorių ir bus šilčiau, o pelėsiu apaugusios sienos − tai tik prastas estetinis vaizdas. Dabar, kai viskas sutvarkyta, apšiltinta, įrengta ventiliacija, kad ir dieną nešildomas, patalpos neatšąla. O vasarą iš iškvietimų mes grįžtam į vėsesnes patalpas – galime atsigauti ir pailsėti iki kito išvykimo. Nėra ką lyginti, kaip buvo pirma ir dabar“.

Vairuotojas sanitaras Vidas Dovydaitis pasisakė šiame skyriuje dirbantis 20 metų.

,,Sąlygos buvo baisios, visi kampai buvo supeliję ir būdavo šalta. Dabar po renovacijos esame labai patenkinti – šilta, jauku, švaru, smagiau net dirbti. Turim kur pailsėti ir sušilti, naujai įrengti dušai, patogu nusiprausti. Jaučiasi didelis skirtumas važiuojant ir su naujais automobiliais. Pamenu, daugelį metų teko važinėti UAZ markės automobiliais, kuriuos patiems reikėdavo vis paremontuoti, keisti variklius, būdavom tepaluoti.

Paskui pasirodė modernesni automobiliai, bet jų tik galiniai ratai buvo varomi, jie sunkiai išvažiuojami, o dabartinių – visi keturi varomi, todėl problemų neturime. Medicininė įranga gera, jos pakanka. Ypač vyrai džiaugiasi išbetonuotomis garažo grindimis, galima automobilį plauti ir garaže, nes yra padarytas nuolydis“, – kalbėjo V. Dovydaitis.

Kai sąlygos geros, ir darbas malonesnis

,,Kaip gera, kai grįžti naktį žiemą, iš šalto lauko, gali drąsiai nusirengti striukę ir sušilti, o anksčiau net viršutinių rūbų nenusivilkdavome, nes būdavo visur drėgna, pelėsis, temperatūra nuo lauko skirdavosi 5−10 laipsnių. Vaikščiojom drėgnom kojom, o dabar grįžtam iš iškvietimų kaip į savo nuosavus namus. Mes labai dėkingi rajono merui, kuris mus suprato, išklausė ir ėmėsi veiksmų“, – sakė skubiosios pagalbos specialistė Vesta Vilčinskienė.

GMP skyriaus vyr. slaugos specialistė Jolanta Vaišvilienė pastebėjo, kad graži, patogi, pritaikyta darbui aplinka lemia ir geresnius darbo rezultatus.

,,Pastaraisiais metais darbo sąlygos pasikeitė neatpažįstamai – pelėsio nė kvapo, patalpose šilta, šviesu, jauku, gražu. Palengvėjo ir slaugos specialisčių darbas, kiekviename GMP automobilyje yra išorinis širdies masažuoklis ,,Lucas2“, defibriliatorius.

Esame dėkingi savivaldybei, skyrusiai lėšų pastato renovacijai ir sutvarkyti garažo grindims, kuriose buvo daug duobių. Žiemą prie ratų prilipęs sniegas virsdavo balomis, todėl garaže būdavo šlapia. Dabar patys vyrai išsišluoja, susitvarko. Kai sąlygos geresnės, ir darbas malonesnis“, – apibendrino vyr. slaugos specialistė.

Atsinaujino ir autoūkis

Per pastaruosius dvejus metus visiškai atsinaujino Greitosios medicinos pagalbos skyriaus autoūkis.

2018 metų vasarą Sveikatos apsaugos ministerija šalies gydymo įstaigoms skyrė keliasdešimt GMP automobilių, iš kurių du „VW Crafter“ pasiekė ir Kėdainių PSPC Greitosios medicinos pagalbos skyrių. Kiek vėliau, tais pačiais metais iš Sveikatos apsaugos ministerijos buvo gautas ir trečias GMP automobilis – ,,Fiat Ducato“.

2017 metais GMP automobilių dalybose iš Sveikatos apsaugos ministerijos kėdainiškiams atiteko vienas „VW Transporter“ automobilis. Naujieji automobiliai pakeitė daugiau nei dešimties metų senumo, daug investicijų reikalavusius greitosios medicinos pagalbos automobilius.

Be šių automobilių, Greitosios medicinos pagalbos autoūkiui priklauso dar du – 2011-tų bei 2015-tų metų laidos ,,VW Transporter“ markės automobiliai.

Kaip teigė GMP skyriaus vyr. slaugos specialistė Jolanta Vaišvilienė, šiuo metu rajono gyventojus aptarnauja penki greitosios medicinos pagalbos ekipažai, vienas GMP automobilis yra paliktas rezerve.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.