Kėdainių krašto ūkininkas Saulius Dambrauskas toliau muša rekordus. Kolegas jis nustebino šį pavasarį kaip niekad anksti pradėjęs bulviakasį – ankstyvąsias bulves pasodino kovo 12-ąją ir pažadėjo bulviakasį birželio pradžioje. 

Ankstyvąsias bulves S. Dambrauskas šįmet kasa savaite anksčiau negu pernai.

Ankstyvąsias bulves S. Dambrauskas šįmet kasa savaite anksčiau negu pernai.

Ar ūkininkui pavyko pasiekti užsibrėžtą tikslą? Taip! Šiųmetį bulviakasį S. Dambrauskas pradėjo birželio 5-ąją – lygiai savaite anksčiau negu pernai.
Tačiau šiųmetės ankstyvosios bulvės augo ilgiau už pernykštes. Pernai bulvės buvo pasodintos balandžio 17-ąją, o kastos birželio 12-ąją, vadinasi, augo 59 dienas. Šįmet jų augimas tęsėsi nuo kovo 12-osios iki birželio 5-osios – 86 dienas.
Pernai pažangusis ūkininkas iš vieno hektaro prikasė maždaug po 20 tonų ankstyvųjų bulvių. Panašaus derliaus jis tikisi ir šįmet. „Ankstyvąsias bulves sodinu priemiestiniame Daukšių kaime, kur yra lengva smėlėta žemė. Joje bulvės puikiai dera. Kol kas bulvės nėra labai didelės, tačiau viename kere jų auga tikrai nemažai“, – sakė ūkininkas. Anot S. Dambrausko, ankstyvosios bulvės užaugintos ekologiškai, mat jų nepuolė ligos ir kenkėjai, tad bulvyčių nereikėjo purkšti jokiomis cheminėmis priemonėmis.
„Kol kas bulvių kasame tiek, kiek yra užsakymų iš pirkėjų. Iš Daukšių kaimo laukų pirmosios bulvės keliauja į prekybos tinklus, iš ūkio jų išsiveža įvairiose turgavietėse prekiaujantys pardavėjai. Po poros savaičių iš ankstyvųjų bulvių jau bus galima ir cepelinus virti, ir blynus kepti, jos taps brandesnės“, – sakė patyręs bulvių augintojas.

bulves_ankstyvos_dambrauskoS. Dambrausko teigimu, į ankstyvą bulvių sodinimo avantiūrą jis nėrė pastebėjęs, kad gamta tam gali būti palanki: visi požymiai rodė, kad turėsime ankstyvą pavasarį, tad jam pradėjo ruoštis iš anksto. Ankstyvąsias bulves daiginti pradėjo vasario pirmomis dienomis, tad kovo antrąją savaitę jos jau buvo paruoštos sodinti. Pasodintos bulvytės iš karto buvo apdengtos agroplėvele, ji saugojo sudygusias bulves. Tačiau ūkininkas pasitelkė ir kitą specialią sistemą – visuose šešiuose hektaruose, kuriuose pasodintos ankstyvosios bulvės, išdėstyti vandens purkštukai. „Tomis naktimis, kai smarkiai šalo, purkštuvai dirbo visu pajėgumu ir purškė vandenį saugodami bulves nuo nušalimo“, – patirtimi dalijosi S. Dambrauskas. Ūkininkas neslepia, kad šalia miško augančias bulves teko saugoti ne tik nuo šalnų, bet ir nuo šernų. Juos daržininkas vaikė bulvių lauke pastatęs specialų įrenginį, kuris pokši kas kelios minutės ir baido laukines kiaulaites.
Nukasęs ankstyvąsias bulves S. Dambrauskas jų vietoje sės garstyčias, kurios tarnaus kaip trąša – kiek paaugusios bus suartos: „Stengiuosi žemę išlaikyti derlingą ir jos nenualinti. Ją maitinu natūraliais būdais.“
Iš viso Sauliaus Dambrausko ūkyje pasodinta apie 115 hektarų bulvių. Jų derlius kasamas nuo vasaros pradžios iki vėlyvo rudens.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.