Nors už lango jau matomas atėjęs kalendorinis ruduo, tačiau džiaugtis laisvalaikiu lauke vis dar reikia atsargiai – kol neužėjo šalnos, tol erkės vis dar yra aktyvios ir gali rimtai sutrikdyti žmonių sveikatą. Tokių, šį sezoną nukentėjusių nuo erkių Kėdainių rajone gyvenančių, asmenų buvo daugiau nei pusšimtis, tad specialistai gyventojus ragina išlikti vis dar budrius, ypač gyvenančius Josvainių seniūnijoje, netoli miškingų teritorijų. Šiais metais erkių platinamomis ligomis sirgo ir vaikai, ir suaugusieji.


Pirmą kartą šiais metais skiepijosi apie tūkstantį kraštiečių

„Šiais metais erkiniu encefalitu (iki spalio 15 d.) susirgo trylika Kėdainių rajono gyventojų. Susirgusiųjų amžius siekė nuo 16 m. iki 66 m. Pirmasis susirgimas erkiniu encefalitu buvo užregistruotas gegužės mėnesį.

Dažniausiai būdavo užsikrečiama grybaujant Josvainių seniūnijos teritorijoje esančiuose miškuose. Susirgusieji taip pat nurodė, kad erkės jiems buvo įsisiurbę ir grybaujant Truskavos, Kalnaberžės, Pajieslio miškuose“, – kalbėjo Lolita Menčikovienė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kėdainių skyriaus visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė.

Ji pridūrė, kad iki šiol pati veiksmingiausia apsisaugojimo nuo erkinio encefalito priemonė išlieka skiepai.

„Šiais metais pirmą kartą nuo šios infekcijos jau pasiskiepijo 338 vaikai ir 657 suaugusieji, o pastiprino jau įgytą imunitetą palaikomosiomis dozėmis dar 117 vaikų ir 354 suaugusieji“, – pridūrė specialistė.

Babėnų miškas – gamtinis Laimo ligos židinys

Buvo susirgusiųjų ir dar viena erkių pernešama liga – Laimo liga. Tiesa, skiepų nuo šios ligos iki šiol nėra.

„Susirgusių šia infekcine liga Kėdainių rajone yra žymiai daugiau nei erkiniu encefalitu. Šiemet jau užregistruota 50 Laimo ligos atvejų.

Susirgusiųjų amžius yra nuo 3 m. iki 86 m. Ši infekcija diagnozuota 13 vaikų. Beje, pirmieji Laimo ligos atvejai buvo nustatyti jau sausio mėnesio pabaigoje“, – kalbėjo L. Menčikovienė.

Ji pasakojo, kad Babėnų miškas jau nuo seno yra žinomas kaip gamtinis Laimo ligos židinys. Šiame miške kasmet vykdoma erkių skaitlingumo apskaita. Šiais metais užsikrėtimo Laimo liga atvejų, rajono gyventojams pabuvus šiame miške, nenustatyta, tačiau susirgo keletas Justinavos sodų bendrijos sodininkų.

Daugiausia šios ligos atvejų nustatyta tarp sodininkų, besidarbuojančių Daumantų, Pašilių sodų bendrijose bei Josvainių seniūnijos teritorijos gyventojams ir Josvainių seniūnijos, Daumantų ir netoli nuo Lančiūnavos esančiuose miškuose besilankantiems kėdainiečiams.


Erkės vis dar aktyvios

Lietuvoje aktyvusis erkių periodas trunka nuo kovo mėnesio iki lapkričio vidurio, kai aplinkos temperatūra yra aukštesnė nei + 5 laipsniai. Iki šiol erkių sezonas dar nėra pasibaigęs, šie parazitai vis dar yra labai aktyvūs. „Šių metų spalio 15 d. Kėdainių Babėnų miško kontroliniame kilometre buvo aptikta 10 erkių“, – konstatavo L. Menčikovienė.

Specialistė įspėjo ir priminė, kad erkių platinamomis ligomis galima užsikrėsti ne tik miške, bet ir parke, darbuojantis sodybose ar tiesiog poilsiaujant gamtoje. Erkės į namus gali atkeliauti ir grybų pintinėje, ir įsitaisiusios ant mūsų augintinių.

„Aukos erkės laukia žolėje ar neaukštuose krūmuose, dažniausiai 10–20 cm nuo žemės, nepakildamos nuo žemės paviršiaus aukščiau nei 1,5 m. Erkės neturi akių, tačiau specialiems jutimo organams, kurie reaguoja į šilumą, vibraciją, anglies dvideginio koncentraciją bei amoniaką, padedant jaučia artėjančią auką. Kad erkė užropotų ant gyvūno ar žmogaus, pakanka vos prisilietimo prie krūmo“, – teigė L. Menčikovienė.

Liūdna statistika – Lietuvoje šiais metais jau mirė šeši asmenys

Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, Lietuvoje sergamumas erkiniu encefalitu didėja: per šių metų sausio-rugsėjo mėnesius šia liga susirgo 526 asmenys, kai praėjusiais metais per metus registruoti 384 atvejai. Šiais metais iki spalio vidurio nuo erkinio encefalito jau mirė 6 asmenys. Visi šiais metais mirę asmenys nebuvo pasiskiepiję nuo erkinio encefalito, ligos eiga buvo sunki, mirusiųjų vidutinis amžius – 72 m.