Tikriausiai nėra žmonių, kurie atsispirtų šiai raudonai, saldžiai ir labai skaniai uogai. Braškių desertas mėgiamas visų – ir vaikų, ir suaugusių. Nors dar tik žengiame į vasarą, tačiau jau galima įsigyti ir paskanauti šių gardžiųjų uogų. Vieni renkasi atvežtines, tačiau kėdainiečiai jau gali paskanauti ir mūsų krašte užaugintų uogų.

Kėdainiečiai Žilinskų šeimos užaugintų braškių gali įsigyti tiesiai iš gamintojų – atvykę į Kunionių kaimą.

Kunonių kaime gyvenanti Nerijaus ir Sigitos Žilinskų jau kelerius pastaruosius metus užsiima braškių auginimu. Iki tol auginusi tik veislinių braškių daigus, šeima nusprendė pabandyti auginti ir pačias uogas. Didžiuliame stikliniame, 10 arų ploto šiltnamyje sirpstančias uogas Žilinskų šeima pradėjo skinti jau pirmąjį gegužės savaitgalį. Kunioniškių braškių derlius – bene vienas pirmųjų šalyje.

Pirmosios uogos – gegužės pradžioje

„Braškes auginame vos kelerius metus. Iki tol užsiėmėm tik braškių daigų auginimu, tad uogų veisles jau buvome atsirinkę iš anksčiau. Rinkomės pirmiausiai pagal skonines savybes, taip pat labai svarbi ir prekinė išvaizda“, – kalbėjo N. Žilinskas, paklaustas, kaip susidomėjo auginti ne tik daigus, bet ir pačias uogas. Tiesa, Žilinskų ūkyje auga ne tik braškės – versli šeima užsiima ir bambukų auginimu. Šie augalai yra mėgiami dekotaryviniai augalai. Tiesa, Lietuvoje kol kas jie nėra itin populiarūs, tad produkcija iškeliauja į kitas šalis.

Pašnekovas pasakojo, kad jų šio pavasario gamtinės sąlygos – sausra bei šalnos – neišgąsdino.

„Mūsų braškės yra auginamos stikliniame šiltnamyje, tad nesame labai stipriai priklausomi nuo oro sąlygų. Tiesa, šis braškių sezonas truputį vėluoja, nes naktys buvo šaltos, tačiau šiaip viskas gerai. Kelias naktis temperatūra buvo nukritusi iki minus 8 laipsnių, tačiau derliui tai nepakenkė. Uogų sumegzta tiek, kiek ir planavome. Pirmų metų braškių derlius nėra didelis, tačiau maždaug tokį mes ir prognozavome“, – kalbėjo braškių augintojas.

Braškių auginimas trunka visus metus. Pirmiausiai vasaros pradžioje yra sodinami braškių daigai į indėlius. Vėliau, žiemos pabaigoje jie yra pasodinami į šiltnamį. Šiais metais braškių daigai perkelti į šiltnamį vasario paskutinėmis dienomis.

„Derlius labai priklauso nuo daigo – jei pasodinsi prastą, tai ir derliaus gero tikėtis tikrai neverta“, – kalbėjo braškių augintojas.

Konkuruoja su kitų šalių augintojais

O ir kainos, pasak pašnekovo, mažai kuo skiriasi nuo praėjusių metų kainų.

„Labai kainų užsikelti mes negalime, nes yra didelė konkurencija su įvežtinėmis į Lietuvą uogomis iš Graikijos, tuoj prasidės ir lenkiškų uogų bumas. Kaina vidutiniam lietuviui tikrai yra įkandama“, – šyptelėjo pašnekovas.

Ne lauke, o šiltnamiuose augintų braškių sezonas tęsis dar dvi-tris savaites.

Paklaustas, ar labai skiriasi lietuviškos ir užsienyje užaugintos braškės kokybė, skoninės savybės, N. Žilinskas net neabejojo.

„Žinoma, kad skirtumas yra. Tiesa, graikiškų ir lietuviškų braškių kaina skiriasi kelis kartus, o jei palygintume kainą su didžiųjų šiltnamių parduodamomis braškėmis, kaina gali skirtis ir tris, keturis kartus. Tačiau kokybė yra visiškai kitokia. Mes patys matome, kad nuskynus braškes ir palaikius jas bent 5-6 valandas, pasikeičia pačių braškių išvaizda, šiek tiek pasikeičia ir skonis.

Tačiau jei uogos yra vežamos iš Graikijos, transportavimas užima apie tris paras. Na, Lenkija yra arčiau, tačiau pašnekėjus tampa aišku, kad geriausios uogos ir lieka pačiose šalyse, jų pačių rinkoje, o mums atvežama prastesnės kokybės. Todėl tikrai yra skirtumas tarp atvežtinės ir lietuviškos braškės“, – pasakojo N. Žilinskas.

Lietuviškos – kokybiškesnės ir skanesnės

Desertinės braškės, kurios yra mėgiamiausios vartotojų, dažniausiai būna sunkiai transportuojamos, yra minkštos, todėl jas toli išvežti yra labai sudėtinga. Todėl braškių eksportuotojai renkasi tokias rūšis, kurias būtų paprasta gabenti ilgus atstumus, kurios yra žymiai kietesnės, gali ilgai išlaikyti savo išvaizdą.

„Tačiau dėl to nukenčia skonis. Todėl manau, kad lietuviškos braškės ir toliau liks ir skanesnės, tiesa, ir brangesnės“, – kalbėjo augintojas.

Ūkyje pašnekovas dirba tik su žmona, daugiau pagalbininkų nesamdo. Tačiau darbams palengvinti naudoja pažangias ūkininkavimo technologijas bei įrangą, kurios leidžia darbą padaryti greitesnį, paprastesnį.

„Tačiau paties darbo yra užtektinai, ypač kai norima iš auginimo padaryti verslą. Mums daugiau šis verslas yra sielai, o ne piniginei. Dideliais uždarbiais pasigirti tikrai negalime“, – šyptelėjo vyras.

Prieš kelias savaites prasidėjęs šių uogų, auginamų šiltnamiuose, sezonas dabar jau yra pasiekęs savo piką. Ne lauke, o šiltnamiuose augintų braškių sezonas tęsis dar dvi-tris savaites. Vėliau bus galima skanauti po atviru dangumi užaugintomis braškėmis.

Kėdainiečiai Žilinskų šeimos užaugintų braškių gali įsigyti tiesiai iš gamintojų – atvykę į Kunionių kaimą (ūkis Šermukšnių gatvėje) arba braškių gali rasti Kėdainiuose, krautuvėlėje „Ragauk“.

Augintojai braškes nuskina tik gavę užsakymą,  kaip galima ilgiau išsaugodami šių gardžiųjų uogų ne tik skonį, bet ir maistines savybes, išvaizdą.