logo2logo1logo4logo3

 

 

 

Kėdainių mokykla-darželis „Puriena“, kaip koordinuojanti institucija, drauge su Latvijos SIA Skolmeistars privačiu darželiu „Mazins ka jura“ ir Estijos Kohtla-Jarve mokymo centro „Intellekt“ privačiu darželiu „Mesimumm“ 2016–2017 m. dalyvauja NORDPLUS JUNIOR 2016 programos projekte „Baltijos šalių ekologijos ir sveikos gyvensenos ratas“. 

Pirmojo susitikimo akimirka – Lietuva, Estija ir Latvija.

Pirmojo susitikimo akimirka – Lietuva, Estija ir Latvija.

Projekto tikslas – mobilumas, mokytojų mainai dalijantis gerąja gamtosauginės veiklos patirtimi tarp darželių / pradinių mokyklų, sukuriant partnerystės tinklą, kuris motyvuotų ikimokyklinio ugdymo institucijų pedagogus mokyti savo mažuosius ugdytinius saugoti gamtą, propaguoti sveiką gyvenseną ir rūšiuoti atliekas.
Kadangi ekologija ir sveika gyvensena daro vis didesnę įtaką mūsų kasdieniniam gyvenimui, neatskiriama viso to dalis yra ir atliekų rūšiavimas. Labai svarbu ekologijos, sveikos gyvensenos ir rūšiavimo mokyti vaikus nuo mažų dienų. Šiuo projektu siekiama drauge su partneriais sukurti ekologijos bei sveikos gyvensenos partnerystės tinklą trijose valstybėse, pasidalinti savo žiniomis ir patirtimi šiose srityse, kad vėliau šias žinias pedagogai galėtų pritaikyti įvairiais metodais mokydami vaikus.
2016 m. pabaigoje Kėdainių mokyklos-darželio „Puriena“ komanda drauge su projekto partneriais iš Estijos

Kūrybinės dirbtuvės – pasiruošimas spektakliui vaikams.

Kūrybinės dirbtuvės – pasiruošimas spektakliui vaikams.

aplankė Rygos mieste įsikūrusį, SIA Skolmeistars privatų darželį „Mazins ka jura“ ir dar dvi ikimokyklinio ugdymo įstaigas: Rygos „Laimina“ ir Ulbroka „Pienenite“. Pastarajame darželyje institucijos pasidalijo gerąja patirtimi apie tai, kaip rūšiuoja atliekas, saugo gamtą ir skatina savo ugdytinius tai daryti, kokias veiklas bei renginius vykdo propaguodami sveiką gyvenseną. Bendraudami atrado daug panašių tikslų, kuriuos įgyvendindami, tiek Kėdainių mokykla-darželis „Puriena“, tiek Ulbroka „Pienenite“ 2016 m. metais buvo apdovanoti Žaliąja vėliava. Lankydamasi minėtose įstaigose, „Purienos“ komanda turėjo galimybę susipažinti su vaikų ugdymo ypatumais, apžvelgti ugdymo erdves bei palyginti su Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigomis.
Viešnagės Rygoje metu „Puriena“ susipažino su Erasmus + projekto dalyvėmis iš Italijos, Rumunijos ir

Puikioji baltiškoji komanda, drauge dirbusi 5 dienas.

Puikioji baltiškoji komanda, drauge dirbusi 5 dienas.

Makedonijos, kurios mielai pasidalino patirtimi bei žiniomis ekologijos ir sveikatingumo srityse. Visos drauge dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse, kur mokėsi kurti lėles iš vėlimo vilnos. Kūrybinių dirbtuvių metu, kuomet ruošėsi spektakliui ekologijos tema ir kūrė kostiumus iš antrinių žaliavų, visos projekto dalyvės pasisėmė kūrybinės motyvacijos, patirties mokyti mažuosius ugdytinius saugoti gamtą bei skleisti sveikos gyvensenos ypatumus.
Antrasis mobilumo vizitas vyks kovo mėnesį Kėdainių mokykloje-darželyje „Puriena“ – pasisemti ir pasidalinti gerąja patirtimi atvyks projekto šalys partnerės Latvija (Ryga) ir Estija (Kohtla-Jarve), t. y. bendradarbiaujančių darželių pedagogų komandos.
Trečiasis mobilumo vizitas vyks gegužės mėnesį Estijos mokymo centro „Intellekt“ privačiame darželyje „Mesimumm“, į kurį atvyks projektą koordinuojančios Kėdainių mokyklos-darželio „Puriena“ ir Latvijos SIA Skolmeistars privataus darželio „Mazinska jura“ pedagogų komandos.

Bendra išvyka į Ulbroka „Pienenite“ darželį drauge su Erasmus+ projekto dalyvėmis iš Makedonijos, Rumunijos ir Italijos.

Bendra išvyka į Ulbroka „Pienenite“ darželį drauge su Erasmus+ projekto dalyvėmis iš Makedonijos, Rumunijos ir Italijos.

Tikimasi, jog mobilumo vizitai suteiks kiekvienai projekte dalyvaujančiai institucijai didesnės patirties, žinių bei kompetencijos, būtent ekologijos, sveikatingumo bei rūšiavimo srityse. Kadangi projekto partneriai yra iš skirtingų trijų šalių, ne daug, bet šiek tiek skiriasi ir jų samprata apie paminėtas sritis, todėl partneriams naudinga dalijantis savo institucijos bei savo šalies gerąja patirtimi vieniems su kitais kartu mokytis ir iš kolegų.
Po įtemptų dienos veiklų, vakarais, stengėmės kuo daugiau laiko skirti susipažinimui su Rygos miestu. Grožėjomės Latvijos sostinės senamiesčiu, kuris įtrauktas į UNESCO saugomų objektų sąrašą kaip eksponuojantis didžiausią Europoje Art Noveau architektūros pastatų kolekciją. Tad, pasinaudoję galimybe, pėsčiomis aplankėme itin žavingą Šventojo Petro cerkvę. Livu aikštėje dėmesį prikaustė įspūdingos architektūros pastatai – tai tikri angliškos gotikinės eklektikos paminklai. Tai ir miniatiūrinė viduramžių pilis, ir „Juodagalvių“ gildijos namai bei daugelis kitų pastatų. Aplankėme latvių liaudies laisvės simbolį „Laisvės paminklą“, drauge su projekto partneriais stebėjome įspūdingus fejerverkus, skirtus Latvijos nepriklausomybės dienai paminėti. Aplankėme Latvijos gamtos istorijos muziejų. Pastarasis sužavėjo saugomomis Latvijos ir viso pasaulio gamtos objektų kolekcijomis, kurių yra apie 183 000 vienetų. Dėl plačios veiklos programos muziejus atlieka aplinkos apsaugos tyrimus, renka naujas ir papildo jau esamas kolekcijas objektais iš Latvijos ir viso pasaulio, moko gerbti gamtą ir protingai naudoti jos išteklius. Čia vyksta labai daug edukacinių veiklų įvairaus amžiaus vaikams ir studentams. Buvo puiku visa tai, ką matėme, aptarti su projekto dalyvėmis.
6Labai svarbu, jog projekto „Baltijos šalių ekologijos ir sveikos gyvensenos ratas“ tikslai būtų pasiekti, teorines žinias susiejant su praktinėmis veiklomis. Tai vienas iš geriausių būdų ugdytinius – mažuosius vaikus – lavinti konkrečiose situacijose per veiklas, stiprinti jų asmenines žinias gamtosaugos klausimais. Planuojama tęsti bendradarbiavimą su kiekvienos institucijos pedagogais – net ir pasibaigus projektui, bus dalijamasi pedagoginėmis žiniomis apie darbą su vaikais projekto temomis. Taip pat į projekto veiklas įtraukėme ir institucijų bendruomenes – tėvus ir visus pedagogus, nes mus supančios gamtos išsaugojimas – svarbus ir aktualus klausimas kiekvienam žmogui.
Kėdainių mokyklos-darželio „Puriena“ direktorė Birutė Naruševičienė ir projektų vadovė Dovilė Klimavičienė

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.