Kurios šalies savivaldybės piktnaudžiavo pirkdamos ar nuomodamos automobilius? Keleto paskutinių metų pirkimus išanalizavusi Viešųjų pirkimų tarnyba apie tai pateikė išsamią ataskaitą. Kėdainių rajono savivaldybė ne tik kad nėra minima tarp tų, kurių pirkimai balansuoja ant bereikalingo lėšų švaistymo ribos, bet ir vertinant visų šalies savivaldybių kontekstą, praktiškus, prabangos elementų neturinčius automobilius jai pavyko išsinuomoti itin patraukliomis sąlygomis. Tačiau svarbiausia, kad rajono savivaldybei beveik visiškai pavyko atsikratyti kadenciją baigusių vadovų pali­kimo – senų, nuolatinio ir brangaus remonto reikalaujančių transporto priemonių.

Atsikrato perteklinio turto

Besikeičiančios rinkos sąlygos, didėjantis teikiamų paslaugų, tokių kaip veiklos nuoma, spektras keičia ne tik privataus verslo, bet ir valstybės institucijų požiūrį į valdomą turtą.

Jeigu anksčiau savivaldybės bei įstaigos nuosavybės teise valdydavo įspūdingo dydžio automobilių parkus, dabar viso to pamažu atsisakoma. Viešasis sektorius perima tą patirtį, kurią jau seniai įvertino bei įdiegė privatus verslas – automobilius kur kas labiau apsimoka nuomotis, nei pirkti. Čia esama ne vieno privalumo. Vienas jų yra tai, kad nebereikia rūpintis automobilių technine priežiūra. Sutarties laikotarpiu įvykus avarijai ar gedimui, remontu savomis lėšomis pasirūpina nuomojanti bendrovė.

Kadangi rajono seniūnijų seniūnai iki šiol važinėjo su gerokai nudėvėtais automobiliais, šiais metais jiems buvo išnuomoti ekonomiškos „Suzuki“ markės transporto priemonės.

O pasibaigus kelerių metų trukmės veiklos nuomos sutarčiai nereikia galvoti, kur dėti kelis šimtus tūkstančių kilometrų jau spėjusius nuvažiuoti automobilius. Kaip žinia, antrinėje, naudotų automobilių rinkoje nemenką ridą turinčios transporto priemonės nėra paklausios, potencialius pirkėjus taip pat atbaido ir faktas, kad automobiliai buvo intensyviai naudojami Lietuvoje…
Neretai automobilius, kurių amžius siekia ne vieną dešimtmetį, bandoma parduoti valstybės įstaigų rengiamuose aukcionuose. Nors į jų remontą jau buvo investuotos įspūdingos lėšos, jų galutinė kaina dažniausiai neviršija tos, kurią moka metalo laužo supirkėjai.

Taikant veiklos nuomos modelį, pasibaigus sutarčiai automobiliai tiesiog grąžinami savininkui. Ką su jais daryti toliau, jau nebe buvusio nuomininko problema…

Kėdainių rajono savivaldybė šiuo metu nuosavybės teise valdo tik tris automobilius, visi kiti – išnuomoti.

Nuo prabangos mėgėjų sąrašo – toli

Automobilių pirkimą palaipsniui keičiant jų nuoma, vis dar pasitaiko nemažai atvejų, kai biudžeto lėšomis siekiama bereikalingos prabangos ar norima įsigyti konkrečios markės automobilį. Neretai balansuojama ant piktnaudžiavimo tarnyba ribos – rengiant sąlygas pirkimams jose nurodomi specifiniai reikalavimai, kuriuos atitikti gali tik vienas, dažniausiai iš anksto parinktas pardavėjas. Tokiu būdu pažeidžiamas pamatinis viešųjų pirkimų principas, kuriuo siekiama sudaryti kuo didesnę konkurenciją ir tokiu būdu įsigyti prekes ar paslaugas už priimtiniausią kainos bei kokybės santykį.

Jeigu anksčiau savivaldybės bei įstaigos nuosavybės teise valdydavo įspūdingo dydžio automobilių parkus, dabar viso to pamažu atsisakoma. Viešasis sektorius perima tą patirtį, kurią jau seniai įvertino bei įdiegė privatus verslas – automobilius kur kas labiau apsimoka nuomotis, nei pirkti. Čia esama ne vieno privalumo. Vienas jų yra tai, kad nebereikia rūpintis automobilių technine priežiūra. Sutarties laikotarpiu įvykus avarijai ar gedimui, remontu savomis lėšomis pasirūpina nuomojanti bendrovė.

Visa tai atskleidžiama Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) atliktoje 2015-2017 metų analizėje. Dokumente minimi ne tik ydingi pirkimai iš vienintelio šaltinio, bet ir savivaldybių kelti pertekliniai prabangos bei komforto reikalavimai.

VPT duomenimis, tokie pirkimai sudaro net 18 proc. visų 2015 – 2017 metais vykusių sandorių. Nustatyta, jog kai kurios savivaldybės pageidavo automobilių su išskirtine variklių galia, siekiančia 170 ar net 190 kilovatų, didesnio nei 18 colių skersmens ratlankių, odinių, tam tikros spalvos salonų ar įdiegtos audiosistemos, iš ne mažiau kaip 8 arba 10 garsiakalbių.
Labiausiai pribloškiantys reikalavimai tarnybiniams automobiliams, kuriuos nustatė VPT specialistai, tai ne mažesnis kaip 210 km/val. išvystomas greitis bei galimybė automobilio bagažinę atidaryti kojos judesiu…

Savaime suprantama, jog perkant automobilius su išskirtiniais prabangos elementais, didėja jų įsigijimo ar nuomos sutarčių vertė. Nustatyta, jog tokias sutartis 2015-2017 metų laikotarpiu buvo sudariusios 5 šalies savivaldybės. Prabangius automobilius savo reikmėms įsigijo Kauno miesto bei rajono, Klaipėdos, Neringos ir Plungės rajono savivaldybės.

Už naujus automobilius – itin žema kaina

Kėdainių rajono savivaldybė nėra minima tarp sudariusių gerokai didesnės nei vidutinė vertė sutartis. Tad kokia kaina pavyko rajono vadovams išsinuomoti automobilius vertinant respublikiniame kontekste, lyginant su kitomis šalies savivaldybėmis?

VPT tyrimo duomenimis, vidutinė vieno naujo automobilio pirkimo kaina siekia 19,2 tūkst. eurų, o viso laikotarpio nuomos kaina – 19,1 tūkst. eurų.
Lietuvos savivaldybės už aukštesnę nei vidutinė kainą pirko 42 proc. automobilių, išsinuomavo 34 proc.

Kėdainių rajono savivaldybė į „juoduosius“ sąrašus nepatenka. Analizuojant 2015–2017 metais vykusius automobilių įsigijimus nustatyta, jog vidutinė pirkimo ar nuomos kaina buvo 14,6 tūkst. eurų. Tai ženkliai mažiau nei šalies vidurkis, viršijantis 19 tūkst. eurų.

Analizuojant VPT pateiktus duomenis, akivaizdu, jog Kėdainių rajonui pavyko pasiekti itin gerą kainos rodiklį. Pagal sudarytų sutarčių vertę, rajono savivaldybė užima 3 vietą, ją lenkė tik Kaunas ir Mažeikių rajonas. Tačiau Kauno miesto vienas automobilis vidutiniškai kainavo 15,8 tūkst. eurų, o Mažeikių rajonui – net 18,5 tūkst. Brangiausiai automobilius pirko Švenčionių rajono ir Klaipėdos miesto savivaldybės, už vieną pirkinį vidutiniškai atseikėjusios 23,4 ir 35,4 tūkst. eurų. Tad suma, kurią už vieną įsigytą automobilį vidutiniškai mokėjo mūsų rajono savivaldybė – 14,6 tūkst. eurų – šiame kontekste atrodo itin patraukliai.

Kiek mažiau nei Kėdainių rajonas už vieną pirktą ar išsinuomotą automobilį mokėjo tik Vilniaus miestas, Kauno bei Šilutės rajonai. Jų sandorių vidutinė vertė sudarė 14,1, 14,4 bei 14,3 tūkst. eurų.

Faktus interpretavo savaip

VPT paskelbus šios analizės ataskaitą, kai kurios žiniasklaidos priemonės Kėdainių rajono savivaldybę įvardino kaip neva pirmaujančią pagal ydingais vadinamas, piktnaudžiavimu dvelkiančius automobilių pirkimus iš vieno šaltinio. Tačiau tai nėra tiesa. Lyginant su kitomis savivaldybėmis, Kėdainių rajono pirkimų iš vieno vienintelio konkurso dalyvio skaičius – vienas žemiausių.

Kodėl Kėdainių rajonui buvo nepelnytai mestas šis galimos korupcijos šešėlis? Atsakymo į šį klausimą toli ieškoti nereikia. VPT ataskaitoje pateiktoje lentelėje, kurioje nurodoma 13 daugiausiai automobilių pirkimų iš „vieno tiekėjo“ vykdžiusios savivaldybės, pirmoje vietoje iš tiesų figūruoja Kėdainių rajonas.

Tačiau ši, pirmoji vieta lentelėje Kėdainių rajonui skirta pagal automobilių pirkimų skaičių, kurių 2012–2017 metais būta 12. Analizuojant išsamiau, žvelgiant į pateikiamą pirkimo dalių skaičių, kurioms pasiūlymą teikė vienas tiekėjas, situacija atrodo priešingai.

Praėjusiais metais Kėdainių rajono savivaldybė, palengvindama kaimiškųjų seniūnijų socialinių darbuotojų kasdienę veiklą, jiems įteikė naujų „Peugeot“ markės automobilių raktelius.

Minėtu laikotarpiu, per buvusią ir esamą savivaldybės tarybos kadencijas, tokių pirkimų būta net 12. O procentinė jų dalis, kai siūlymą teikė vienas tiekėjas, sudarė tik 42,9 procento.

Tai vienas žemiausių rodiklių kitų šalies savivaldybių kontekste. Pavyzdžiui, Kauno miesto pirkimai iš vieno tiekėjo sudarė 55,6 proc, Jonavos rajono bei Marijampolės savivaldybių – 80 proc., o Joniškio ir Raseinių rajonų – net 100 proc.

„Nors vis dar yra savivaldybių, kurios leidžia sau išlaidauti įsigydamos lengvuosius automobilius ar juos nuomodamosi, bendra „vieno tiekėjo“ automobilių pirkimų tendencija gerėja. Teigiami poslinkiai ryškesni nuo 2015 m., o, lyginant 2012–2014 m. ir 2015–2017 m. laikotarpius, „vieno tiekėjo“ pirkimų dalis sumažėjo 17 proc. Vertinant trejus pastaruosius metus (2015–2017 m.), „vieno tiekėjo“ automobilių pirkimų mažėjimas dar ryškesnis – tokių supaprastintų ir tarptautinių pirkimų 2017 m. buvo 45 proc.“, – teigiama VPT ataskaitoje.

Liko tik 3 „nuosavi“ automobiliai

Kokia situacija Kėdainių rajono savivaldybėje, kurios naudojamų automobilių parką neseniai papildė seniūnijoms ir socialiniams darbuotojams veiklos nuomos būdu įgyti automobiliai?

Pasak rajono mero Sauliaus Grinkevičiaus patarėjo Astijaus Krauleidžio, šiuo metu savivaldybės naudojamą automobilių parką sudaro 33 transporto priemonės. Tik 3 automobiliai buvo įsigyti pagal pirkimo–pardavimo sutartį, visi kiti – neseniai išsinuomoti.

Kėdainių rajono savivaldybė į „juoduosius“ sąrašus nepatenka. Analizuojant 2015-2017 metais vykusius automobilių įsigijimus nustatyta, jog vidutinė pirkimo ar nuomos kaina buvo 14,6 tūkst. eurų. Tai ženkliai mažiau nei šalies vidurkis, viršijantis 19 tūkst. eurų.

Nuosavybės teise savivaldybei priklausantys trys automobiliai – buvusios rajono valdžios palikimas. Tai 2003 metais pirkta 1995 metų laidos „Opel Astra“, 2005 metais pirkta 1997 metų gamybos „Audi A4“ ir 2004 metais įsigyta, net 1995 metais pagaminta „Audi A6“.

„Savivaldybės automobilius įsigyja beveik taip pat dažnai kaip ir nuomojasi. Vertinant šį santykį pagal automobilių skaičių, nustatyta, kad 47 proc. automobilių buvo išsinuomoti ir 53 proc. nupirkti, pagal vertę – 52 proc. išsinuomoti, 48 proc. – nupirkti“, – teigiama VPT atlikto tyrimo išvadose.

Nors ataskaitoje nėra pateikiama duomenų, kiek kuri šalies savivaldybė turi įsigijusi „nuosavų“ automobilių, žvelgiant į turimus duomenis, Kėdainių rajonas vienareikšmiai pirmauja pagal pasirinktą, daug optimalesniu ir leidžiančiu sutaupyti vadinamą veiklos nuomos būdą.

Net iš 33 turimų automobilių, tik 3 yra valdomi nuosavybės teise. O ir tie patys labiau tinkami metalo laužui, nei kasdieniam naudojimui. O visi 30 automobilių buvo įsigyti nauji, juos nuomojant.
Objektyvumo dėlei reikia pripažinti, jog Kėdainių rajono savivaldybė 2015-2017 metais itin sparčiai atnaujino savo transporto priemonių parką, atsisakydama senų, vis daugiau kainuojančio remonto reikalaujančių automobilių. Šiuo periodu buvo įsigytas 21 automobilis, o šioje kategorijoje šalies savivaldybių kontekste Kėdainius lenkė tik Kaunas, per tą patį laikotarpį įsigijęs dviem automobiliais daugiau.

Automobilių madų nesivaikoma

„Analizuojant duomenis apie savivaldybių įsigyjamus ar nuomojamus automobilius, matyti, kad populiariausia automobilio markė 2015–2017 m. viešuosiuose pirkimuose buvo „Škoda“ – 36,8 proc. visų įsigytų ar nuomotų automobilių. Savivaldybėse taip pat labai populiarūs „Volkswagen“ (VW) prekės ženklo automobiliai – 21,6 proc. Toliau pagal populiarumą rikiuojasi „Toyota“ – 9,5 proc. ir „Opel“ – 7,6 proc.“, – teigia VPT analitikai.

Pirmąsias tris vietas savivaldybių automobilių pirkimuose dalijasi „Škoda“ markės automobiliai – „Octavia“, „Yeti“ ir „Superb“.

Kėdainių rajonas šioje kategorijoje taip pat nepakliūna tarp kontraversiškai vertintinų „madų“. Iš visų savivaldybės administracijos naudojamų automobilių, kituose regionuose itin didelio populiarumo sulaukusių „Škoda Octavia“ markės automobilių turima vos 2 vienetus.

Tarp išsinuomotų automobilių dominuoja praktiški, tačiau kitur ne tokie populiarūs „Suzuki Vitara“, kuriais naudojasi rajono seniūnai, ir socialiniams darbuotojams skirti „Peugeot 208“.

Konkurse dalyvavo trys bendrovės

Paskutinis šių metų savivaldybės sandoris – 12 automobilių veiklos nuomos pirkimas 36 mėnesiams. 11 jų atiteko rajono seniūnijoms, o 1 – savivaldybės administracijai.
Paskelbus atvirąjį konkursą ir apie jį paskelbus Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje, norą jame dalyvauti pareiškė 3 bendrovės. Jų siūloma kaina skyrėsi ženkliai, tad konkurso nugalėtoja paskelbta žemiausią kainą pasiūliusi bendrovė.


Pasirinko žemiausią kainą

Astijus Krauleidis,
Kėdainių rajono mero patarėjas

„Visi lengvųjų automobilių veiklos nuomos pirkimai buvo skelbiami, t. y. atliekami supaprastinto atviro konkurso būdu Centrinės viešųjų pirkimų informacinės sistemos priemonėmis (CVP IS). Pastaraisiais dviem pirkimais buvo įsigyjama vienu pirkimu 10 (2017 m.) ir kitu pirkimu 12 (2018 m.) automobilių. Šiuos abu pirkimus laimėjo tas pats tiekėjas UAB „Transporto valdymas“ (ankstesnis pavadinimas UAB „NT Valdos“) pagal mažiausios kainos kriterijų“.


AB „AUTOŪKIS“ pasiūlymo vertė – 242 tūkst. 550,72 Eur
UAB „Transporent“ pasiūlymo vertė – 163 tūkst. 728,00 Eur
UAB „Transporto valdymas“ pasiūlymo vertė – 150 tūkst. 543,36 Eur


Pagal veiklos nuomos sutartis Kėdainių rajono
savivaldybė įsigijo 30 automobilių

„BMWi3“ 2015 m – 1 vnt. 60 mėn. nuomos sutartis 2018-12-15;
„Toyota Rav4“ 2017 m.– 1 vnt. 36 mėn. nuomos sutartis 2017-06-15;
„Škoda Octavia“ 2016 m. – 1 vnt. 36 mėn. nuomos sutartis 2016-10-20;
„Škoda Octavia“ 2016 m. – 1 vnt. 36 mėn. nuomos sutartis 2017-04-07;
„Škoda Yeti“ 2016 m.– 1 vnt. 36 mėn. nuomos sutartis 2016-07-15;
„Citroen C-Elysee“ 2016 m.– 2 vnt. 36 mėn. nuomos sutartis 2016-06-10;
„Citroen C-Elysee“ 2016 m.– 2 vnt. 36 mėn. nuomos sutartis 2016-06-10;
„Citroen C-Elysee“ 2016 m.– 1 vnt. 36 mėn. nuomos sutartis 2017-04-07;
„Peogeot 208“ 2017 m.– 10 vnt. 59 mėn. nuomos sutartis 2017-06-09;
„Suzuki Vitara 2018 m.– 12 vnt. 36 mėn. nuomos sutartis 2018-05-16.

About The Author

Related Posts

One Response

  1. Autonuoma Kaune

    Automobilio nuoma yra tikrai gera paslauga ne tik įmonėms, bet ir gyventojams, svečiams ar keliauti susiruošusiai kompanijai. Ne visuomet automobilis, naudojamas važiuoti į darbą ir atgal pajėgtų atlaikyti tolimesnes keliones. Tad tikrai daug ramiau sumokėti už patikimą transporto priemonę ir važiuoti be nesklandumų

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.