Kauno Šv. Pranciškaus Ksavero (Jėzuitų) bažnyčioje vykusiame V-ojo Jono Žuko vargonininkų konkurso, skirto bažnyčių vargonininkams, finaliniame ture puikiai pasirodė mūsų krašto atstovė Aušra Giedrienė.

Penkių finalistų kovoje dėl nugalėtojo vardo A. Giedrienė iškovojo ne tik laureatės vardą, bet ir trečiąją premiją.

Penkių finalistų kovoje dėl nugalėtojo vardo A. Giedrienė iškovojo ne tik laureatės vardą, bet ir trečiąją premiją.

Penkių finalistų kovoje dėl nugalėtojo vardo A. Giedrienė iškovojo ne tik laureatės vardą, bet ir trečiąją premiją.
Varžėsi su profesionalais
Pirmąją premiją pelnė profesionalus vargonininkas pasvališkis Rimvydas Mitkus, antrąją – Zarasų krašto vargonininkas Gražvydas Gasparavičius, o trečiąją premiją A. Giedrienė pasidalijo su salakiške Galina Palagina.
„Esu savamokslė vargonininkė. Tačiau su dideliu malonumu einu į bažnyčią ir groju vargonais. Jie man atrodo dieviškas instrumentas. Visada groju dėl savęs ir iš pašaukimo. Tiesiog nežinau, kaip ryžausi dalyvauti tame konkurse. Tačiau dabar matau, kad toks sprendimas buvo teisingas. Juk susitikau su geriausiais mūsų šalies vargonininkais, pasiėmiau neįkainuojamos patirties“, – po konkurso sakė A. Giedrienė.
Vadovę palaikė ansambliečiai
Moteris labai dėkinga savo ansambliečiams auštariukams, kurie ne tik palaikė vadovę, grojančią solinius kūrinius, bet ir padėjo atlikti kitas užduotis. „Konkursas susidėjo iš kelių dalių. Teko daug groti bei pademonstruoti, kaip mes mokomės naujų giesmių, kaip repetuojame. Mano ansambliečiai pasirodė puikiai. Drauge esame šauni komanda“, – džiaugėsi vargonininkė.
A. Giedrienė šauniai susitvarkė su konkurso iššūkiais ir be ilgo pasiruošimo. „Labai gaila, kad neturime gerų vargonų. Visoje šalyje vargonininkai susiduria su gerų instrumentų problema. Grojimas labai priklauso nuo vargonų, tad norint gražiai sugroti reikia susigyventi su instrumentu“, – sakė A. Giedrienė. Ji pridūrė, kad po puikaus pasirodymo konkurse atsirado dar didesnis siekis tobulėti ir gilintis į vargonų muzikos subtilybes.
Konkursas – ne tik virtuozams
Jono Žuko vardu pavadintas konkursas – tai edukacinis projektas, kuriuo siekiama įamžinti šio išeivijos vargonininko, Juozo Naujalio ir Marcelio Dupré mokinio bei tradicijų tesėjo, atminimą. Įgijęs solidų akademinį išsilavinimą Lietuvoje ir Prancūzijoje, Jonas Žukas buvo vienas pirmųjų aktyviai koncertuojančių profesionalių vargonininkų, o taip pat – studentų mylimas ir gerbiamas Kauno konservatorijos pedagogas, reiklus ir energingas Kauno Įgulos bažnyčios muzikinių renginių organizatorius. Įvairiapusę menininko veiklą Lietuvoje nutraukė Sovietų okupacija, privertusi J. Žuką emigruoti į Vokietiją, vėliau – į JAV. Lietuvoje J. Žuko vardas ilgiems metams nugrimzdo į užmarštį. 2004-aisiais gimė iniciatyva visos Lietuvos mastu surengti jaunųjų vargonininkų konkursą, kuris pasitarnautų kaip pakopa pačių rimčiausių tarptautinių varžybų link. Konkurso „veidu“ buvo pasirinktas ypatingu dvasingumu, inteligencija ir profesine kompetencija pasižymėjęs išeivijos vargonininkas Jonas Žukas.
I-asis Jono Žuko jaunųjų vargonininkų konkursas įvyko 2006 metais Vilniuje, Šv. Kazimiero bažnyčioje ir Vilniaus rotušėje, jame pirmosios premijos laureatu tapo Zalcburgo universiteto „Mozarteum“ studentas Vilimas Norkūnas. 2014 m. J. Žuko konkursas pirmą kartą buvo orientuotas ne į jaunuosius vargonų virtuozus, bet į platų disciplinų spektrą apimančios bažnyčios vargonininko profesijos atstovus. Šiame konkurse vargonininkai dalyvavo su savo vadovaujamais chorais ar vokaliniais ansambliais, o komisija vertino ne tik jų solo vargonavimą, bet ir giedojimą, darbą su choristais, akompanavimą bei improvizavimą vargonais.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.