Atrodo, kokiu dar leidiniu apie Kėdainius galima būtų nustebinti kėdainiečius ar miesto svečius, kai jau tiek knygų, fotoalbumų apie Kėdainių istoriją, senamiestį, žmones yra išleista. Pasirodo – galima. Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūrio centro vadovė, istorikė Audronė Pečiulytė ir vilnietis, Lietuvos restauratorių technologas, aukščiausios kategorijos restauratorius Arūnas Bėkšta surado šiuo metu madingą, įdomų ir visai šeimai gerą laiko praleidimo būdą kartu su knyga „Atrandu ir spalvinu Kėdainius“. Būtent ši knyga buvo pristatyta ir šiltai sutikta praėjusią savaitę Daugiakultūriame centre.

Ne tik spalvinimo, bet ir pažintinė

Knygos pristatymo metu Dailės mokyklos mokiniai čia pat vietoje demonstravo knygelės praktinį panaudojimą. Ugnė, Emilija, Deimantė, Saulė ir Smiltė iš naujosios knygelės pasirinko joms patinkantį objektą ir su spalvotais pieštukais jį nuspalvino kaip joms patinka arba kaip jį prisimena tikrovėje.

Daugiakultūrio centro renginių organizatorė Danguolė Raudeliūnienė (iš kairės), knygos autoriai Audronė Pečiulytė ir Arūnas Bėkšta knygos ,,Atrandu ir spalvinu Kėdainius“ pristatymo metu.

Pristatymo metu knygos autoriai dalinosi mintimis, kaip kilo idėja išleisti šią knygą, kaip ji buvo kuriama, sudaroma, juo labiau, kuo nusipelnė Kėdainiai, jog po spalvinimo knygos apie Vilnių, Kėdainiai tapo antruoju miestu, turinčiu tokią knygą. A. Bėkšta pasakojo, jog jis su žmona ir dukra yra leidyklos „Gelmės“, kuriai jau penkeri metai, steigėjai. Jam kilo mintis išleisti spalvinimo knygą, bet ne apie mandalas, gėles, paukščius, gyvūnus, o tokią, kuri būti ne tik spalvinimo, bet ir pažintinė.

Kodėl apie Kėdainius?

„Parašykim istorijas apie namus, gatves, aikštes, kad spalvindami galėtų jas paskaityti ir susipažinti ne tik to miesto gyventojai. Nes ne visi žmonės viską žino apie istorinius objektus ar vienos ar kitos gatvės pavadinimo atsiradimo istoriją. Pirmąją knygelę, kurioje pats rašiau tekstus, padarėme apie Vilnių, o antrąją knygelę arba sąsiuvinį nutariau išleisti apie Kėdainius.

Todėl, kad Kėdainiai man patinka. Aš čia seniai lankausi, labai gerai daug metų pažįstu Audronę Pečiulytę. Pamaniau, kad nebus problemų dėl tekstų. Piešinius aš padarysiu, bet juos reikia aprašyti, todėl reikia žmogaus, kuris išmano miesto istoriją. Paskambinęs Audronei ir papasakojęs idėją, pasakiau jai: „Darom“. Audronė man atsakė tuo pačiu: „Darom“, – apie knygos gimimo pradžią pasakojo A. Bėkšta.

Rengiant knygelę, A. Bėkštos teigimu, ne kartą teko atvažiuoti į Kėdainius, vaikščioti gatvėmis, atrinkti tuos objektus, pastatus, kurie labai svarbūs istoriškai, kurie atspindi Kėdainių daugiakultūriškumą. Reikiamus objektus teko nufotografuoti, nes piešinius, tiksliau brėžinius, jis darantis iš nuotraukų kompiuteriu.

Dviračio neišradinėjo

„Kai Arūnas kreipėsi su šiuo pasiūlymu, aš tikrai pagalvojau, kodėl gi neišleisti knygos apie Kėdainius šiek tiek žaismingesnės? Kai tėvai skaito, ką gi tuo metu vaikai veikia? Šią knygelę galės kartu ir skaityti, ir spalvinti. Atrenkant pastatus, kurie pateko į knygelę, man patiko vilniečio žvilgsnis į Kėdainius.

Vaikščiojome Kėdainių senamiesčio gatvelėmis, apėjome beveik kiekvieną namą, pasižiūrėjome, kurio fasadas išraiškingesnis, kuriame yra daugiau smulkesnių detalių, kurias galbūt būtų sunkiau nuspalvinti. Atrinkus objektus, apie juos man teko rašyti tekstus. Rėmiausi jau išleistomis knygomis, knygelės pabaigoje nurodžiau šaltinius, nes tikrai nereikia išradinėti dviračio, kuris jau išrastas“, – teigė A. Pečiulytė, pridūrusi, jog kai kurie pastatai nėra patekę į jokias knygas, todėl apie juos teko ieškoti informacijos, ir tai nebuvo labai lengva.

Rašant tekstus, pasak A. Pečiulytės, ji mąstė, ar rašyti labiau moksliniu, ar lengvesniu stiliumi. Kadangi ji istorikė, legendos jai ir yra legendos, todėl Audronei norėjosi konkretumo. Pagal šiuos tekstus knygos pabaigoje yra paruoštas maršrutas. Plane spalvinami objektai sunumeruoti taip, kaip jie pateikti knygelėje.

Knygą papildo gyvi pasakojimai

Knygos autoriai pasakojo, kad jie orientavosi į tuos skaitytojus, kuriems norėtųsi sužinoti plačiau nei aprašyta knygelėje apie kiekvieną iš pateiktų objektų. Nuskenavę QR kodą „YouTube“ kanale internete galėsite pažiūrėti trumpą A. Pečiulytės pasakojimą apie aprašytą objektą. Tai dar labiau praplečia šios knygos vertę. Pasak A. Bėkštos, įsigiję šią knygelę, jūs gaunate piešinius, kuriuos galima nuspalvinti, pateiktą tekstą lietuvių ir anglų kalba ir dar vaizdą bei pasakojimą.

A.Bėkšta pasakojo, kad į Kėdainius jis atsivežė savo sūnų, kuris yra baigęs garso režisūrą, su kuriuo jie nufilmavo Audronės pasakojimus apie kiekvieną iš tų gatvių ir objektų.
,,Sutilpti į pusę minutės ir pasakyti pačią pagrindinę mintį apie tą objektą buvo sudėtinga. Juo labiau, kad filmuojant senamiestyje, pro šalį važiuodavo automobiliai, kažkas dar trukdė, dar blaškė dėmesį, prieidavo kažko paklausti žmonės“, – filmavimo įspūdžiais dalinosi A. Pečiulytė.

Pavykus šiam projektui, knygos autoriai turi planų rengti ir kitą leidinį, o už šį labiausiai dėkota knygelės rėmėjai AB ,,Lifosa – EuroChem“. Knygelės kaina – 6 Eur.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.