„Kad pamatytumėte, kaip mes gyvename, reikia čia ilgiau pabūti. Mums net laikas eina kitaip negu miestiečiams, juk niekur neskubame, dirbame savo ūkeliuose ir mėgaujamės tuo, ką turime“, – kaime apsilankantiems svečiams sako Paaluonio bendruomenės pirmininkė Bronislava Falentinienė.

„Kad pamatytumėte, kaip mes gyvename, reikia čia ilgiau pabūti“, – kaime apsilankantiems svečiams sako Paaluonio bendruomenės pirmininkė Bronislava Falentinienė.

„Kad pamatytumėte, kaip mes gyvename, reikia čia ilgiau pabūti“, – kaime apsilankantiems svečiams sako Paaluonio bendruomenės pirmininkė Bronislava Falentinienė.

Moters žodžiuose slypi tikra tiesa – kaimas nuo rajono centro nutolęs apie 40 kilometrų. Vasarą į jį tik kartą per savaitę atvažiuoja maršrutinis autobusas.

Reikalus tvarko pas kaimynus
Paaluoniškiai dabar suskaičiuoja apie 250 kaimo gyventojų, maždaug 40 iš jų – vaikai ir jaunimas.
„Esame gana jaunas kaimas, nors ir rajono užkampyje. Kiek prasčiau, kai prireikia tvarkytis kokius valdiškus reikalus. Tada būtina pasiekti Kėdainius. O šiaip, prireikus kokios pagalbos, skubame pas kaimynus į Raseinių rajoną. Juk Ariogala nuo mūsų vos už kelių kilometrų. Ir mūsų vaikai ten mokyklą lanko, ir į paštą ten važiuojame. Neturime nei savo kunigo, nei kapinių, tad melstis ir laidotis irgi važiuojame pas raseiniškius. Džiaugiamės, jog pavyko kaime išsaugoti medicinos punktą, tai bent su medicina turime mažiau problemų“, – kaimo aktualijas vardijo bendruomenės pirmininkė.

 Aštuoniasdešimtmetė B. Grigienė sako, kad nieko neveikti būtų per didelė prabanga, net ir sulaukus garbaus amžiaus.

Aštuoniasdešimtmetė B. Grigienė sako, kad nieko neveikti būtų per didelė prabanga, net ir sulaukus garbaus amžiaus.

Kiekvienam savi rūpesčiai
Bronislavai Falentinienei pritaria jos bendravardė Bronė Grigienė. Garbaus amžiaus moteris sako, kad kaime daktaras tiesiog būtinas. „Turime daug pagyvenusių žmonių, kuriems iki miesto ligoninės nėra paprasta nuvažiuoti. Tai į punktą atvažiuojantys daktarai ir sveikatėlę patikrina, ir vaistukų išrašo. Dabar turiu rūpestį, kaip pasą pasikeisti. Juk autobusai važiuoja labai retai, nežinau, ar per vieną dieną spėsiu visus dokumentus sutvarkyti. Šiaip gyvename gana neblogai. Dar turiu karvutę, kiaulę. Kol gyvuliukais rūpinuosi, sugriūti negaliu. Kiekvienas turime savų rūpesčių“, – atsiduso guvi aštuoniasdešimtmetė. Bendruomenės pirmininkė netruko B. Grigienę pagirti, jog ji aktyvi kaimo šviesuolė, tradicinei Rudenėlio šventei išvirdavusi didžiulius puodus cepelinų.

Bendruomenė atšventė penkmetį
Birželio pabaigoje Paaluonio kaimo bendruomenė gyveno kiek aktyvesnį gyvenimą. „Švenčiame bendruomenės penkmetį. Smagu, kad tapome draugiškais, turinčiais svajonių ir darbų nebijančiais aktyviais nariais. Kai prieš penkerius metus susirinkome į pirmąją šventę, kaimo žmonių paprašiau parašyti savo norus. Dauguma jų parašė, jog norėtų, kad visi taptų draugiškesniais. Ar mums tai pavyko? Manau, jog taip. Juk per penkerius metus surengėme daugybę švenčių, organizavome įvairių susitikimų, įgyvendinome kelis projektus. Tiesiog mokėmės bendravimo, bendruomeniškumo, draugiškumo, atsidavimo kitam“, – pasidžiaugė B. Falentinienė. Ji suskubo pagirti aktyviausius bendruomenės narius: Danguolę Nekrošienę, Juliją Jankūnienę, Edmundą Makauską, Verutę ir Aleksą Sokolovus, Reginą ir Eugenijų Sabašinskus, Jolantą Karosevičienę, Reginą Kemzūrienę.

Bendruomenės namai įkurti buvusiame mokyklos pastate.

Bendruomenės namai įkurti buvusiame mokyklos pastate.

Džiaugiasi tvarkomais namais
Ne mažiau negu išsaugotu medicinos punktu paaluoniškiai džiaugiasi ir tvarkomais bendruomenės centro namais. Dauguma aktyvistų puikiai mena, kaip pirmieji susirinkimai vykdavo prie uždarytos mokyklos laiptų. Dabar kaimo žmonės kuriasi toje mokykloje, kur vietos užtenka ne tik bendruomenei, bet ir medicinos punktui, bibliotekai, kultūros darbuotojui. „Savo namus tvarkome už Europos Sąjungos lėšas. Netrukus baigsime projektą ir švęsime įkurtuves“, – sakė bendruomenės pirmininkė.

 

 

Šią vasarą skautų stovykloje poilsiavo net 22 jaunieji paaluoniškiai.

Šią vasarą skautų stovykloje poilsiavo net 22 jaunieji paaluoniškiai.

Jaunimui – daugiausia dėmesio
Paaluonio kaime neužmirštas nė vienas jo gyventojas. „Mums, kaimo žmonėms, rajono vadovai galėtų skirti daugiau dėmesio. Miestiečiai turi įvairių pramogų, pradedant sporto varžybomis, baigiant teatrų gastrolėmis ir koncertų lankymu. Labai norėtume, kad atsirastų galimybių mums bent kada apsilankyti rimtuose renginiuose“, – pasiguodė aktyvi paaluoniškė. Tvirto būdo žemaitė pastebėjo, jog jų kaime daug dėmesio skiriama jaunimui. „Vaikai mūsų ateitis, tad neatsitiktinai jiems rengiame daug švenčių ir projektų. Ir šią vasarą 22 kaimo vaikai smagiai laiką leido skautų stovykloje. Tiesiog ugdome savus lyderius, mokome išgyvenimo ir gyvenimo paslapčių“, – sakė B. Falentinienė.

 Danguolė Nekrošienė kaimo žmones subūrė į teatro grupę ir stato mėgėjiškus spektaklius.

Danguolė Nekrošienė kaimo žmones subūrė į teatro grupę ir stato mėgėjiškus spektaklius.

Paaluoniškiai sunkiai suskaičiuoja nuveiktus darbus, juos liudija gausybė padėkų.

Paaluoniškiai sunkiai suskaičiuoja nuveiktus darbus, juos liudija gausybė padėkų.

 

 

 

About The Author

Related Posts

2 Responses

  1. buvęs kaimietis

    Malonu skaityti tokius rašinius, žinoti, kad kaimas dar gyvas, vadinasi, gyvas ir lietuvis. Iš tiesų, reikia visais būdais stengtis išlaikyti kaimo medikus, kurių dauguma jau garbaus amžiaus, nes jaunimą vargiai beprisiviliosi, kultūros šviesuolius ir židinius. Tokiš rašinių jau galima surasti, deja, tik regioninėje spaudoje, visiems kitiems rūpi tik skandalai, pupytės, ir kitoks marazmas.

    Atsakyti
  2. Augenija

    Šaunuolė Bronytė. Kuo šilčiausi linkėjimai iš tokio pačio, mažo kaimo. Jūs jau pramokot bendravimo, bendrystės, o mes dar mokomės, bet tvirtai tikiu, kad kaimas, tai ne prakeiksmas, o didelis malonumas ir bendromis jėgomis to pasieksime. Linkiu stiprybės ir Jūsų ir mano kaimo žmonėms. Mes nugalėsim!!!!.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.