Nors Kėdainių rajono gyventojai šiuo metu moka bene mažiausią kainą šalyje už atliekų surinkimą ir tvarkymą, nuo 2018 metų sausio mėnesio už šias paslaugas gali tekti mokėti šiek tiek daugiau. Kauno regiono atliekų tvarkymo centras ketina padidinti kainas gyventojams, kuriems, preliminariais skaičiavimais, per metus sąskaitos gali ūgtelti 4-6 eurais.

Į Kėdainių rajono savivaldybę kreipėsi Kauno regiono atliekų tvarkymo centro atstovai, tikindami, kad jau nuo 2018 metų sausio 1-osios dėl objektyvių priežasčių jie privalo didinti atliekų surinkimo ir tvarkymo kainas Kėdainių rajono gyventojams.

Didėja taršos mokestis

Kauno regiono atliekų tvarkymo centras informuoja, kad vidutinis komunalinių atliekų tvarkymo mokestis kils iki 41,48 Eur (be PVM) už vienos tonos nerūšiuotų šiukšlių sutvarkymą. Šiuo metu šios paslaugos vidutinė kaina siekia 25,96 Eur.

Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėjas Egidijus Grigaitis pabrėžia, kad už atliekų surinkimą ir tvarkymą kainos gali augti dėl kelių priežasčių: šalies Vyriausybės didinamo taršos mokesčio ir atliekų deginimo gamyklos „Fortum Klaipėda“ keliamų kainų.

Kaip „Kėdainių mugei“ teigė Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėjas Egidijus Grigaitis, už šias paslaugas rajono gyventojams mokestis nebuvo didinamas 2015 metais, kai to prašė atliekų tvarkytojai. O didesnė našta tuo metu buvo perkelta ant juridinių asmenų (įmonių) pečių.

„Tačiau šiandien situacija keičiasi iš esmės. Visiems atliekų tvarkytojams nuo 2018 metų šalies vyriausybė nusprendė padidinti taršos mokestį. Taip pat didėja ir sąvartynų eksploatacijos išlaidos, jų priežiūros kaina vis kyla. Kita, dar viena priežastis, dėl kurios atliekų surinkimo ir tvarkymo kainos šiek tiek augs, tai – vienintelės Lietuvoje veikiančios atliekų deginimo gamyklos „Fortum Klaipėda“ sprendimas didinti kainas. Blogiausia, kad šios įmonės nustatomų kainų negali kontroliuoti nei Vyriausybė, nei Seimas, nei tuo labiau savivaldybės. Šią gamyklą valdo tik privataus kapitalo įmonė.

Kuomet ši įmonė pradėjo savo veiklą, teisinė bazė iki galo nebuvo sutvarkyta – jei dabar panaši gamykla būtų kuriama, valstybei privalėtų priklausyti daugiau nei pusė – 51 procentas – akcijų. Tuomet valstybė turėtų visas galias nustatyti kainas.

Dar viena opi problema – ši gamykla iš Kauno regiono kas mėnesį priima tik tris tūkstančius tonų atliekų, nors jos pajėgumai leistų sudeginti bent tris kartus didesnį kiekį – apie devynis tūkstančius tonų“, – pabrėžė E. Grigaitis.

Kai kurie kaštai auga dvigubai

Kad didžiuliais tempais auga veiklos sanaudos, „Kėdainių mugei“ patvirtino ir Kauno regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Kęstutis Balčiūnas.

„Pagrindinis ir didžiausias atliekų tvarkymo mokesčio kainos kitimas atsiranda dėl augančio taršos mokesčio tarifo: šiandien mes mokame 3 eurų mokestį už toną pašalintų atliekų, kitais metais mes mokėsime jau 5 eurus už toną, o 2019 metais kaina kils iki 21,72 eurų už toną. 2020 metais, prognozuojama, kaina gali kilti iki 27 eurų už toną atliekų.

Kyla ir atliekų deginimo kaina: pradžioje ji siekė 16 eurų už toną, kai šiandien – jau 28 eurai. Kitais metais ji vėl augs keliais eurais“, – kainų augimo priežastis vardijo K. Balčiūnas.

Daug mažesnis brangimas

Pasak Bendrojo skyriaus vedėjo, atliekų surinkimo ir tvarkymo kainų didėjimui pritarė visos Kauno regiono savivaldybės, išskyrus Raseinius. Tačiau neabejojama, kad ir čia kainos didės. E. Grigaitis taip pat pabrėžė, kad jeigu Kėdainių rajono savivaldybės taryba leis padidinti kainas, jos išliks gerokai mažesnės nei visoje šalyje vyraujantis vidurkis.

„Preliminariais skaičiavimais, Kėdainių rajone kaina miesto gyventojams už atliekų surinkimą ir tvarkymą turėtų augti 6 eurais per metus, kaimo gyventojams – 4 eurais“, – teigia rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėjas.

 

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.