Lietuvoje vis garsiau ir dažniau kalbama apie afrikinio kiaulių maro protrūkį bei kovos su ja būdus. Tačiau visas šis ažiotažas nenumušė nei kiaulienos kainos, nei sumažino jos nuperkamų kiekių. Apėjus prekybos vietas ir pakalbinus pirkėjus, akivaizdu – kiaulienos kėdainiečiai valgyti tikrai nenustos. Tačiau ar patiekiama mėsa tikrai saugi valgyti? O kas atsitiktų žmogui, suvalgius užkrėstos kiaulienos? 

Kėdainiečiai dėl paskelbto afrikinio kiaulių maro pavojaus savo mitybos įpročių nekeičia ir kiaulienos atsisakyti nežada.

Kėdainiečiai dėl paskelbto afrikinio kiaulių maro pavojaus savo mitybos įpročių nekeičia ir kiaulienos atsisakyti nežada.

Kol kas užkratas Lietuvoje patvirtintas tik šernams, tačiau jis bet kuriuo metu gali persimesti ir kiaulėms. Anot Lioniaus Stanevičiaus, Kėdainių medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko, užkratui persimetus į uždarus tvartus, liga gali sunaikinti visas laikomas kiaules kone šimtu procentu. Sveikatos ministerijos išplatintame pranešime teigiama, kad ligos inkubacinis periodas gali trukti nuo penkių iki 15 dienų, bet natūraliomis sąlygomis klinikiniai požymiai gali išryškėti po užkrėtimo praėjus kelioms savaitėms ar net vėliau. Tad kas gali atsitikti žmogui, suvalgusiam maru užsikrėtusios kiaulės mėsos?

Pasak Alfonso Genio, Kėdainių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko, žmogui – nieko. „Suvalgius afrikiniu kiaulių maru užkrėstos mėsos, žmogaus organizme jis jokių neigiamų padarinių nepaliks – žmogaus sveikatai tokia mėsa visai nekenksminga“, – patikino jis.

Prekyvietėse parduodama žaliava saugi

„Yra paskelbta ekstremali situacija Lietuvos pietiniuose rajonuose. Iš tų rajonų yra uždrausta išvežti kiaules be tarnybos leidimo. Ten specialistai vykdo apžiūrą – jei pažeidimų nerandama, tuomet leidžiama kiaules vežti į skerdyklas. Ten gyvulys paskerdžiamas, o ovaliu štampu mėsa pažymima kaip saugi vartoti, bet tik vietinėje rinkoje“, – paklaustas, ar yra rizikos, kad užkrėsta maru mėsa pateks į pardavimo vietas, atsakė A. Genys. Jis teigė, kad dėl biologinės saugos yra akylai stebimi ir smulkūs žmonių ūkiai.

Stambiuose kiaulininkystės ūkiuose kol kas panikos nėra. „Visi stambūs kiaulių augintojai dėl biologinių saugos priemonių naudojimo jau seniai yra įspėti. Jas jau yra įgyvendinę ir jų laikosi. Tačiau taip, žinoma, kiekvienam yra neramu dėl gresiančio maro protrūkio,“ – sakė tarnybos viršininkas.

Perka drąsiai

„Ne, tikrai nebijau pirkti kiaulienos. Girdėjau kalbas apie kiaulių marą, bet didelio dėmesio tam neskiriu, – sakė viename prekybos centre sutikta pirkėja Jolita, paklausta, ar nebijo pirkti kiaulienos. – Turgavietėse mėsos neperku, labiau pasitikiu prekybos centrų produkcija“. Moteris patikino, kad jos mitybos įpročių žinios apie plintančią mirtiną kiaulėms ir šernams ligą nepakeitė – ji teigė ir toliau pirksianti kiaulieną.

Moteriai antrino ir vienoje miesto prekyviečių sutiktas pensininkas Stasys. „Maro tikrai nesibijau ir kaip pirkau, taip ir pirksiu kiaulieną. O kodėl turėčiau bijoti? Mėsos greičiau nenusipirksiu dėl pinigų trūkumo, o ne dėl to, kad galbūt ji yra kažkuo užkrėsta“, – įsitikinęs pirkėjas.

Pirkti nebijo

Pakalbinta firminės Krakių žemės ūkio bendrovės parduotuvės pardavėja Virga sakė, kad pirkėjai nesibaimina pirkti kiaulienos, jos gaminių. „Iki šiol dėl užkrėstos mėsos panikos tarp pirkėjų tikrai nepastebėjau. Galbūt dėl to, kad dar viskas per daug neįsisiūbavo. Tačiau esu įsitikinusi, kad kėdainiečiai kiaulienos ir jos gaminių tikrai neatsisakys bei ir toliau ją valgys“, – šypsojosi pardavėja Virga. Tokios pat nuomonės buvo ir Josvainių gatvėje įsikūrusios prekyvietės pardavėja Nijolė. „Kiaulienos žmonės pirkti nebijo, vos vienas kitas atėjęs teiraujasi dėl maro grėsmės. Pirkimo mažėjimas yra, tačiau, manau, tikrai ne dėl maro grėsmės, o dėl to, kad artėja mėnesio pabaiga ir žmonės pinigus taupo. Kiaulienos subproduktai perkami gerai, tačiau kumpiai, nugarinės – kol kas nelabai“, – pastarųjų itin šaltų dienų pirkėjų pirkimo nuotaikas apibendrino mėsos pardavėja Nijolė.

Panašiai yra ir didžiuosiuose prekybos centruose – kiaulienos perkamumas mažėjo labai nežymiai, tačiau tai taip pat gali būti susiję su mėnesio pabaiga ir sumažėjusiomis gyventojų pajamomis.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.