„Žmonėms gresia baudos. O miškininkams?“ – publikacija tokiu pavadinimu buvo išspausdinta šių metų balandžio mėnesį ,,Kėdainių mugės“ numeryje 32 (1693).

Už tai, kad iš šios vietos pasikasė smėlio, Kęstučiui Kalteniui grasinama bauda.

Už tai, kad iš šios vietos pasikasė smėlio, Kęstučiui Kalteniui grasinama bauda.

Toje publikacijoje rašyta apie tai, kad netoli Kėdainių, Josvainių miške, galinga technika išklampojo meškinio česnako augimvietę.

,,Pasidairiau ir tuo viskas baigėsi“
Meškinis česnakas įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą, tad saugomas įstatymų.
Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos skyriaus vedėjas Vilmantas Graičiūnas tąkart patikslino, kad už saugomų laukinių augalų (vadinasi – ir meškinio česnako) rinkimą ar naikinimą eiliniams asmenims gresia baudos nuo 100 iki 1000 litų, o pareigūnams – nuo 200 iki 2000 litų.
Kėdainių urėdijos vyriausiais miškininkas Kazys Vutencas tada pripažino, jog nurodytame miške tikrai dirbama.
„Žiemą ten išpjovėme išretėjusį mišką, o dabar kirtavietę atsodiname jaunais ąžuoliukais.
Galbūt sodinukus gabenę darbuotojai kiek išvažinėjo tą vietą. Nuvyksiu ir pasižiūrėsiu“, – tuomet sakė vyriausiasis miškininkas.
Nuo minėtos publikacijos išspausdinimo praėjo apie porą mėnesių. Ar buvo kaip nors įvertinti Lietuvos įstatymais saugomo meškinio česnako augimvietės niokotojai? Be abejo, kad ne.
K. Vutencas tik patikino, kad į publikacijoje minimą vietą buvo nuvažiavęs. Tačiau nieko baisaus ten nepamatė: ,,Paklampota po elektros perdavimo linija, tačiau česnakas jau atželia. Pasidairiau ir tuo viskas baigėsi.“

Smėliu buvo pabarstyti takeliai, dalis jo naudota pakopoms iš akmenų įrengti.

Smėliu buvo pabarstyti takeliai, dalis jo naudota pakopoms iš akmenų įrengti.

„Kažkiek išsivežė Kaltenis“
Kur kas griežčiau K. Vutencas vertino kitą situaciją. Kokią? Ogi tai, kad kelis dešimtmečius Skinderiškio dendroparką puoselėjantis Kęstutis Kaltenis klojamiems lauko laiptams ir pabarstyti takeliams iš urėdijos teritorijos pasikasė smėlio.
Per kelis dešimtmečius smėlio toje vietoje K.Kaltenis pasikasdavo ne kartą ir ne du. Ir nėsyk dėl to niekam nekliūdavo.
O šįmet ėmė ir užkliuvo. ,,Pažeidimas įvykdytas įmonės teritorijoje. Pagal įstatymą apie tai privalome informuoti Aplinkos apsaugos departamento specialistus. Tai ir padarėme surašydami tarnybinį pranešimą“, – tokius K. Vutenco žodžius cituoja laikraštis ,,Rinkos aikštė“.
O Ąžuoloto girininkas Romaldas Bukauskas dar pridūrė: ,,Prieš įstatymą visi turi būti lygūs.“
Beje, R. Bukauskas pripažino ir tai, kad smėlį iš nurodytos vietos imdavo ne tik K. Kaltenis: ,,Suskaičiavome, kad šiuo metu iškasta apie 100 kubinių metrų. Žinoma, mes nesakome, kad jį visą išsivežė Kaltenis, tačiau kažkiek savavališkai pasiėmė…“

Už šį į Raudonąją knygą įrašyto meškinio česnako augavietės suniokojimą nenubaustas niekas.

Už šį į Raudonąją knygą įrašyto meškinio česnako augavietės suniokojimą nenubaustas niekas.

Pagal analogiją – klausimai
Mieli skaitytojai, palyginkite abi aprašytas situacijas ir patys nuspręskite, ar pas mus prieš įstatymą tikrai visi lygūs.
Juk pagal savaime besiperšančią analogiją, kai įstatymu saugomi meškiniai česnakai buvo niokojami ,,įmonės teritorijoje“, tos įmonės pareigūnai privalėjo apie tai ,,informuoti Aplinkos apsaugos departamento specialistus: … surašydami tarnybinį pranešimą.“
Kita vertus, jei iš ,,įmonės teritorijos“ iškasta apie 100 kubinių metrų smėlio, o K. Kaltenis jo pasiėmė tik ,,kažkiek“, ar ne tos įmonės pareiga išsiaiškinti, kur dingo visas kitas smėlis? Gal tada atsiskleistų dar įdomesnių dalykų?

Kėdainių urėdijos vyriausiojo miškininko Kazio Vutenco teigimu, prieš įstatymą visi lygūs.

Kėdainių urėdijos vyriausiojo miškininko Kazio Vutenco teigimu, prieš įstatymą visi lygūs.

Tegu žino savo vietą?
Kur kas labiau ši istorija panaši į ,,pranešimų rašymo meistrų“ kovą su visoje Lietuvoje pagarbą pelniusiu Skinderiškio dendroparko kūrėju. Esą tegu žino savo vietą.
Dar neseniai būta laikų, kai tie patys Kėdainių urėdijos vadai į Skinderiškį vežiodavo delegacijas ir K. Kaltenį su pasididžiavimu pristatydavo kaip unikalų parką išpuoselėjusį gamtininką.
Tačiau pakako K. Kalteniui pasipriešinti kai kuriems urėdijos Skinderiškyje pradėtiems darbams ir viskas apsivertė aukštyn kojomis – garsių aplinkosaugininkų Valdo Adamkaus ir Viktoro Bergo premijų laureatas, Žemės ūkio ministerijos konkurso ,,Lietuvos kaimo spindulys“ nominantas buvo apkaltintas kenkimu gamtai.

About The Author

Related Posts

One Response

  1. Feliksas

    Girdėjau, kad Kaltenis pasikeitė, tapo aikštingas ir nesukalbamas. Tačiau kaip bebūtų, šis žmogus nusipelnė ramios senatvės, o ne būti apvaginamas. Gėda tiems, kurie šito nesupranta.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.