Visą Lietuvą sukrėtė protu nesuvokiama tragedija, nutikusi šių metų pradžioje. Naktį iš penktadienio į šeštadienį Pelėdnagių seniūnijoje, Saviečių kaime, 36 metų vyras įmetė savo du kūdikius į šulinį. Abu vaikai mirė.

Kėdainių rajono mero Sauliaus Grinkevičiaus (dešinėje) iniciatyva aiškintasi, ar buvo galima išvengti skaudžios tragedijos.

Kėdainių rajono mero Sauliaus Grinkevičiaus (dešinėje) iniciatyva aiškintasi, ar buvo galima išvengti skaudžios tragedijos.

Po nelaimės vyras išvežtas į policijos komisariatą, kitą dieną į Kauno apylinkės teismą atvežtas Aurelijus sužinojo, kad teismas patenkino prokurorų siūlymą – jis bus suimtas trims mėnesiams. Tai ilgiausias leistinas terminas. Už tokį nusikaltimą vyrui gresia laisvės atėmimas iki gyvos galvos.

26 metų vaikų mama dėl išsekimo atsidūrė medikų priežiūroje.

Kadangi šeimoje auga dar du vyresni vaikai, tai jie palikti prižiūrėti močiutei, gyvenančiai Jonavos rajone. Koks bus tolesnis vaikų ir jų mamos likimas, paaiškės artimiausiu metu.

Policijos pareigūnai apie įvykį kalbėjo gana kukliai, nes vyksta ikiteisminis tyrimas.

Policijos pareigūnai apie įvykį kalbėjo gana kukliai, nes vyksta ikiteisminis tyrimas.

Ar nelaimės buvo galima išvengti?

Po šios tragedijos tyrimų ėmėsi daugybė institucijų. Ne vieną pasitarimą sušaukė aukščiausioji šalies valdžia, abejingi nelaimei neliko ir Kėdainių rajono vadovai bei specialistai. Pirmadienį ryte jie susirinko į skubų pasitarimą ir ieškojo atsakymų, kodėl nutiko tokia nelaimė.

„Pirmiausia reiškiu užuojautą tragedijos ištiktai šeimai ir jų artimiesiems. Mes susirinkome diskusijai, kad išsiaiškintume, ar viskas buvo padaryta, kad nelaimės būtų išvengta. Akivaizdu, kad trūksta bendradarbiavimo tarp institucijų ir, panašu, neišlaikytas bendruomeniškumo egzaminas – po tragedijos daugelis pradėjo kalbėti, kad toje šeimoje smurtauta, tačiau iki tol jokių pranešimų nebūta. Kėdainių krašto žmonės žino, kad trečiadieniai yra mero priėmimo diena. Kiek dirbu šį darbą, nesulaukiau nė vieno pastebėjimo, kad kaimynų šeimose yra kažkokios smurtinės problemos. Vadinasi, mes dar esame abejingi kitiems. Rajone yra per 200 socialinės rizikos šeimų, jose auga per 500 vaikų. Turime jiems skirti dar daugiau dėmesio negu dirbta iki šiol. Jau artimiausiu metu kalbėsimės su seniūnaičiais, kaimų bendruomenių pirmininkais, raginsime būti akylus ir pilietiškus – jei matomos kokios negerovės, būtina apie jas informuoti atsakingas tarnybas“, – sakė rajono meras Saulius Grinkevičius.

Pelėdnagių seniūnas Valentinas Tamulis pasakojo, kad Aurelijaus ir Linos šeima buvo socialinės rizikos šeimų sąraše, bet nebuvo degradavusi.

Pelėdnagių seniūnas Valentinas Tamulis pasakojo, kad Aurelijaus ir Linos šeima buvo socialinės rizikos šeimų sąraše, bet nebuvo degradavusi.

Elgesio nuspėti neįmanoma

Pelėdnagių seniūnijos socialinė darbuotoja su rizikos šeimomis Violeta Tamulienė ne kartą lankiusi Aurelijaus ir Linos šeimą teigė nepastebėjusi, kad tuose namuose būtų problemų: „Namuose buvo šilta, vaikai aprengti, pavalgydinti. Vyras rūpinosi vaikais, juos prižiūrėdavo, kai mama buvo išvažiavusi į Jonavos rajoną. Pagrindo paimti vaikus iš tos šeimos tikrai nebuvo. Socialiniai darbuotojai, pažiūrėję, į žmones negali nuspėti jų elgesio. Aurelijaus elgesyje agresijos nemačiau. Gaila, kad jeigu smurto toje šeimoje buvo ir kažkas apie tai žinojo, buvo tylima.

Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Vilima Jucevičiūtė antrindama socialinei darbuotojai teigė, kad Aurelijaus elgesyje problemų nematė: „Gaila dėl nelaimės, tačiau jos nuspėti mes negalėjome. Mano turimomis žiniomis atsakingi darbuotojai padarė tai, ką turėjo padaryti. Socialinė darbuotoja bei policijos igaliotinis Aurelijaus ir Linos šeimą lankė be išankstinio perspėjimo dar dažniau negu priklausė pagal įstatymus. Duomenų apie girtavimą mes neturėjome, o moteris kategoriškai neigė smurtą. Dabar aiškinsimės, kur ir kaip Lina planuos gyventi. Jei ji liks Kėdainių rajone, mes jai padėsime. Jei moteris nutars likti Jonavos rajone, tada talkinsime kolegoms jonaviškiams.“