Naujųjų Kėdainių dumblo apdorojimo įrenginių statybos darbai, ateityje leisiantys saugiai apdoroti mieste ir rajone susidarantį dumblą, jau beveik baigti. Pasak UAB „Kėdainių vandenų“ direktoriaus Kęstučio Vaitkevičiaus, ilgos ir komplikuotos statybos beveik pasiekė finišo tiesiąją.

Naujųjų Kėdainių dumblo apdorojimo įrenginių pajėgumas sieks 4 250 kg dumblo sausos medžiagos per parą.

Naujųjų Kėdainių dumblo apdorojimo įrenginių pajėgumas sieks 4 250 kg dumblo sausos medžiagos per parą.

„Jau ketvirtą kartą žinau tikslią datą, kada įrenginiai turėtų pradėti veikti. Numatoma, kad atidarymas turėtų vykti lapkričio 29 dieną“ – sakė jis. Vis dėlto, jei ir tądien apdorojimo įrenginiai nebus parengti eksploatacijai, direktorius statybos darbus atliekančioms įmonėms taikys finansines sankcijas.
Sklandiems objekto statymo darbams trukdė ir atsilikimą nuo darbų grafiko daugiausiai lėmė vieno iš statybos rangovų – olandų įmonės „Dorset Green Machines BV“ darbo metodai. Jie nesilaikė numatyto grafiko, vėlavo pristatyti džiovyklės elementus, negana to, pasitaikydavo, kad darbuotojai laiku neatvykdavo į darbą. „Pernai rudenį pats važiavau pas partnerius į Olandiją savo akimis įsitikinti, ar įrenginys yra tikrai gaminamas, mat kilo pagrįstų abejonių, kad apskritai nieko nėra daroma. Paskutinė statybos darbų pabaigos data – lapkričio 29 diena. Daugiau pratęsimų nebetoleruosime, o imsimės finansinių sankcijų – reikalausime delspinigių už nevykdomas sąlygas mokėjimą“ – kaip galimą statybos darbų spartinimo priemonę komentavo UAB „Kėdainių vandenų“ direktorius.
Kiti statybų rangovai – UAB „Laugina” bei UAB „Manfula“ numatytus darbus ir įsipareigojimus vykdo sklandžiai.

Gamtai draugiškos technologijos
Naujųjų Kėdainių dumblo apdorojimo įrenginių pajėgumas sieks 4 250 kg dumblo sausos medžiagos per parą. Kėdainių nuotekų valykloje statomi bendri dumblo mechaninio tankinimo ir sausinimo, pūdymo ir džiovinimo įrenginiai, o Akademijos ir Josvainių nuotekų valyklose – gravitaciniai šių nuotekų valyklų dumblo tankintuvai. Pasitelkiant naująsias technologijas, bus tvarkomas vietinis dumblas, susidarantis mūsų rajono nuotekų valyklose. Perdirbto dumblo tūris bus žymiai mažesnis, tad bus lengviau jį sandėliuoti. K. Vaitkevičius net neabejoja šio projekto ekonomine bei ekologine nauda. „Anksčiau šis dumblas buvo pastoviai ir be galo pilamas į aikšteles. Dalis jo supūdavo natūraliai. Dabar įdiegę naujus dumblo apdorojimo įrenginius, nuotekų dumblą galėsime saugiai pūdyti ir džiovinti, dėl to padidės apdoroto dumblo panaudojimo galimybės, sumažės dumblo kiekis aikštelėse, bus užkirstas kelias dirvožemio taršai“ – naujomis, gamtai draugiškomis technologijomis džiaugėsi pašnekovas.

„Jau ketvirtą kartą žinau tikslią datą, kada įrenginiai turėtų pradėti veikti. Numatoma, kad atidarymas turėtų vykti lapkričio 29 dieną“ – sakė UAB „Kėdainių vandenys“ direktorius K. Vaitkevičius.

„Jau ketvirtą kartą žinau tikslią datą, kada įrenginiai turėtų pradėti veikti. Numatoma, kad atidarymas turėtų vykti lapkričio 29 dieną“ – sakė UAB „Kėdainių vandenys“ direktorius K. Vaitkevičius.

Neaišku, kur panaudoti
Tačiau sudžiovinto ir supūdyto dumblo tolesnė panaudojimo perspektyva – neaiški. „Visa tai – tik dėl neaiškios valstybinės politikos, mat iki šiol nėra nuspręsta, kaip tą apdorotą dumblą traktuoti – ar kaip atliekas, ar kaip atsinaujinantį energijos šaltinį. Dumblą pūdant išgaunamos dujos, kurios gali būti panaudojamos elektros energijai gaminti, o tai – neblogas atsinaujinantis energijos šaltinis. Tačiau jei mes tą dumblą traktuojame kaip atlieką, dar susidurtume su papildomomis išlaidomis, mat už šių atliekų tvarkymą kažkam dar reiktų mokėti pinigus“ – susidariusią neaiškią ir dviprasmišką situaciją apibrėžė K. Vaitkevičius. Vis dėlto jis neatmetė galimybės dalį puvimo procese išsiskiriančių dujų „sugaudyti“ ir jas panaudoti elektros energijos gamybai savo reikmėms.

Veikia ir kituose šalies miestuose
Bendra projekto vertė siekia apie 23 mln. litų. Didžoji dalis, apie 80 proc. visų piniginių lėšų, buvo gauta iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. 10 proc. prie projekto prisidėjo Lietuvos Respublikos Vyriausybė, dar po 5 proc. pridėjo Kėdainių rajono savivaldybė bei UAB „Kėdainių vandenys“. Pasak K. Vaitkevičiaus, panašūs objektai Lietuvoje nėra naujiena. Tokie perteklinio dumblo apdorojimo įrenginiai jau veikia arba baigiami įrengti Mažeikiuose, Alytuje, Šiauliuose, Panevėžyje ir kituose Lietuvos miestuose.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.