Likus kelioms dienoms iki mero rinkimų antrojo turo Kėdainių ore tvyro neįprasta atmosfera: vieni tai įvardija, kaip „Kėdainių budimą“, kiti „sprogusiu vienos politinės jėgos arogancijos burbulu“, tretiems tai – „Kėdainių laisvėjimo“ pradžia, o drąsiausiems – „pabaigos pradžia“.

Akivaizdu, jog ši atmosfera Kėdainių savivaldos kontekste ypatinga. Veikiausiai pirmą kartą nuo 1990-ųjų kėdainiečiai sudėjo tiek daug lūkesčių į vietos politikos reikalus.

Daugiau nei dešimtmetį Kėdainiuose vyraujanti Darbo partija (DP) po šių savivaldos rinkimų tikėjosi dar labiau sustiprinti savo pozicijas tiek rajone, tiek šalyje.

Tačiau pirmojo turo rezultatai gavosi tokie, jog prašyte prašosi apibūdinimo „ne koks vaizdelis“.

Trijuose didžiausiuose šalies miestuose (Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje) DP negavo nė vieno mandato!

Šiaulių miesto Taryboje DP iškovojo tik dvi, o Panevėžio – tris vietas.

Kėdainiuose, kurie dažnai vadinami DP citadele, darbiečių kritimas buvo ne toks drastiškas. Tačiau jis beprecedentis ta prasme, jog prarastos monopolinės pozicijos ir pakartotiniai mero rinkimai antrajame ture įdiegė pilietines diskusijas socialinėje erdvėje ir į jas įnešė iki šiol neregėto tokiose diskusijose kritinio vertinimo.

Darbiečiai, apgaudinėdami rinkėją o gal ir patys save, šį rezultatą bando vaizduoti kaip pergalę. Tačiau Kėdainiuose, kaip ir visoje Lietuvoje, auga nauja karta, kuri turi teigiamos užsienio praktikos bei platesnį supratimą apie pilietiškumą ir viešojo gėrio sampratą. Tai, beje, gerai pastebėta ,,Lietuvos ryto“ straipsnyje ,,Pilkieji Kėdainių atspalviai: sprogęs tuštybės burbulas“.

Šiame kontekste pastangos kontrkomentuoti kiekvieną neigiamą atsiliepimą apie Darbo partiją netenka prasmės, nes tiesiog nebeveikia.

O kėdainiečiai vis mažiau slapstosi po netikrais vardais ir, taikydami kritinės analizės kriterijus, reiškia savo pilietines pozicijas bei gina viešąjį interesą nuo vienos jėgos monopolizicajos ir dominavimo viešajame gyvenime.

Tikrasis šių rinkimų laimėtojas trumpuoju laikotarpiu – Kėdainių rajono bendruomenė.

Šie rinkimai ir kritinės masės viltis į opozicijos kandidatą Saulių Grinkevičių įgalino, išjudino, suerzino, privertė pradėti diskusijas apie vietos savivaldą.

Dėl to gryninasi ir imami taikyti aukštesni standartai visoms politinėms partijoms. Šį teiginį iliustruoja, pavyzdžiui, tai, kaip greitai Darbo partija atkartojo vieną pagrindinių S. Grinkevičiaus programos punktų – daugiabučių namų renovaciją. Galima pamanyti, kad DP nebuvo valdžioje pastaruosius ketverius metus.

O skaičiuojant su vėl į šią partiją perbėgusia N. Naujokienę: DP valdžioje – dar ilgiau!

Situacija rajone išties gerėja. Tačiau tai – tik pradžia, kuri pati savaime dar nieko negarantuoja. Kėdainių budimas stiprus tik tiek, kiek patys kėdainiečiai yra pasiryžę kurti savo ir savo krašto gerovę.

Valentinas Jankauskas

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.