VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro Dantų gydymo skyriaus burnos higienistė Inga Barvainienė ne pirmus metus savo darbą tęsia ir už kabineto durų. Visą balandį ji lankėsi ir šį mėnesį tebesilanko Kėdainių J. Paukštelio progimnazijoje, kur pradinių klasių mokiniams veda teorinius bei praktinius užsiėmimus, moko vaikus burnos higienos įgūdžių.

Mokosi žaisdami

Teorinių pamokėlių metu pradinukams rodomas filmukas apie daktarą Triušį, dantų gydytoją, po to su vaikais aptariami jo pamokymai ir patarimai. Pamokėlės vyksta žaidimo forma. Vaikams dalinamos užduotėlės, kur jie turi pažymėti, kokius veiksmus (žaisti, šypsotis, kalbėtis, kramtyti maistą, valgyti, miegoti, piešti) mums padeda atlikti dantys, kas atsitinka dantims, jeigu jie po valgio neišvalomi, kodėl dantukuose atsiranda skylutės, kokius burnos higienos reikmenis vaikai žino ir kt.

Demonstruodama dantų muliažą, Inga Barvainienė supažindina vaikus su pagrindinėmis dantų valymo taisyklėmis. Svarbiausia, anot burnos higienistės, kad vaikas žinotų, kodėl būtina valytis dantis. Vyresnių vaikų burnos higienistė pati daugiau klausinėja, kiek kartų per dieną jie valosi dantis, ar dantims yra išeiginių, kiek dantų pastos dedama ant šepetėlio, ar galima skolintis šepetėlį iš kito šeimos nario ir kt.

Patikrina, ar teisingai išvalyti dantys

Kad būtų aišku, ar vaikai pakankamai gerai išsivalo dantis, I. Barvainienė prašo vaikų iš namų į klasę atsinešti savo dantų šepetėlius ir norintiems su dantų apnašas nudažančiomis medžiagomis patikrina, ar teisingai jie valo dantis. Tuomet vaikai akivaizdžiai pamato, ar jie moka valytis dantis. Išskalavus burną, jei dantys švarūs, jie būna balti, senos dantų apnašos nusidažo melsva, o naujos (vienos dienos) – rausva spalva. Tuomet vaikai aiškiausiai pamato, ar jie moka valytis dantis ir kurios vietos yra neišvalytos, kur kruopščiau reikia valyti.

,,Vaikai dažniausiai išsivalo du priekinius viršutinius dantis. Teoriškai jie tarsi ir supranta, kaip taisyklingai valytis dantis, bet praktinių įgūdžių jiems labai trūksta. Todėl didžiausi pagalbininkai vaikams valant dantis yra jų tėveliai“, – atkreipė dėmesį burnos higienistė.

Pamokėlių metu vaikams dalinami dantų valymo kalendoriai, kad juos visą mėnesį žymėdami matytų, ar jie tikrai du kartus per dieną valosi dantis, ypač papusryčiavus ir prieš einant miegoti. Burnos higienistė pastebi, kad dauguma vaikų vis tik jau moka taisyklingai valytis dantis ir ,,situacija“ vaikų burnytėse šiek tiek geresnė nei ankstesniais metais panašių patikrinimų metu. Po užsiėmimų visi vaikai gauna vadinamuosius sertifikatus, kaip įrodymą, jog išklausė ,,Sveikos šypsenos“ pamokėlę, išmoko taisyklingai prižiūrėti dantukus ir yra pasirengę drąsiai, ryžtingai bei kantriai prižiūrėti savo dantukus ir toliau.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.