„Ar tai yra normalu, kad giriamės, jog dirbame savojo krašto žmonėms, o mūsų mieste gyvenanti išskirtinė mažamečius trynukus auginanti daugiavaikė šeima lieka be elektros ir dujų. Tai šeimai reikia socialinės pagalbos. Deja, jau kuris laikas ji palikta likimo valiai“, – pastarajame rajono Tarybos posėdyje kolegoms sakė Tarybos narys Saulius Grinkevičius, kai buvo perskirstomos socialinei paramai tenkančios lėšos.

Sauliaus Grinkevičiaus (dešinėje) teigimu, savivaldybėje, kuri visai neseniai apdovanota „Auksine krivūle“ už socialinių paslaugų plėtrą“, neturėtų būti vargstančių vaikų. Jo pastaba, kad trynukus auginanti kėdainiečių šeima liko be dujų ir elektros, suglumino ne vieną kolegą Tarybos narį.

Sauliaus Grinkevičiaus (dešinėje) teigimu, savivaldybėje, kuri visai neseniai apdovanota „Auksine krivūle“ už socialinių paslaugų plėtrą“, neturėtų būti vargstančių vaikų. Jo pastaba, kad trynukus auginanti kėdainiečių šeima liko be dujų ir elektros, suglumino ne vieną kolegą Tarybos narį.

S. Grinkevičius iškėlė klausimą, jog galbūt geriau 40 tūkstančių litų ne skirti kalėdinėms dovanėlėms socialiai remtiniems asmenims, kurie ir taip šventiniu laikotarpiu sulaukia įvairių organizacijų dėmesio, bet padėti kelioms tvarkingoms, bet vargstančioms šeimoms.

Pamiršta išskirtinė šeima
„Savivaldybėje, kuri visai neseniai apdovanota „Auksine krivūle“ už socialinių paslaugų plėtrą“, neturėtų būti vargstančių vaikų. Turėdamas galimybę jau kelintą kartą padėjau trynukus auginančiai Šakalių šeimai, nes sunku suvokti, kad dvidešimt pirmajame amžiuje, kai giriamės puikiomis paslaugomis ir tuo, kad valdžia dirba žmogui, kai kuriuos kraštiečius pastatome ant prarajos krašto. Šakalių šeimoje susiklostė gana sudėtinga situacija: tėtis susirgo, mama taip pat ne pačios stipriausios sveikatos, auga keturi maži vaikai. Išlaidų daug, pajamų minimaliai. Natūralu, jog susidarė skolos. Ar ne mūsų pareiga pasirūpinti, kad skolos ne didėtų, bet mažėtų ir neatsitiktų taip, kaip nutiko šią savaitę – šeima liko ne tik be dujų, bet ir elektros. Vadinasi, be galimybės pasigaminti šiltą maistą. Sumokėjus kelių tūkstančių litų skolas, šiandien elektra jau pajungta, dujos bus įjungtos pirmadienį, tačiau toje šeimoje problemų yra ir jai reikalinga socialinio darbuotojo pagalba, kurios iki šiol negauna“, – sakė S. Grinkevičius.

Kėdainių vaikų žaidimų aikštelės paskelbtos nerūkymo zona.

Kėdainių vaikų žaidimų aikštelės paskelbtos nerūkymo zona.

Vicemerės žodžius paneigė mama
Rajono mero pavaduotoja posėdžio metu sakė, kad trynukus auginanti šeima sulaukia rajono specialistų dėmesio, tačiau kiek vėliau pakalbinta daugiavaikė mama atviravo, jog pastarąjį kartą savivaldybėje lankėsi praėjusią vasarą, kai prašė rasti galimybių sumažinti mokestį už darželį. „Gal kam atrodo, kad mūsų šeima gauna daug pinigų, tačiau taip nėra. Mūsų piniginės nuolat tuščios. Kiek lengviau buvo, kol dirbo vyras, tačiau dabar jis jau kuris laikas serga. Vaikai irgi dažnai serga, tenka juos gydyti, pirkti vaistus. Be to, namuose nuolat sukasi skalbyklė, tad sąskaitos už vandenį ir elektrą tapo nepakeliamos. Bijau ir pagalvoti, kas bus toliau – vaikai auga, jų poreikiai didėja, o mes jau dabar nesusitvarkome“, – sunkiai tramdydama ašaras kalbėjo Vanda Šakalienė. Moteris tik atsiduso: „Kai beveik prieš ketverius metus susilaukėme trynukų, puikiai supratau, kad tai – trigubas džiaugsmas ir trigubi vargai.“ Trynukų mama nuoširdžiai dėkojo S. Grinkevičiui už pačią geriausią dovaną vaikučių ketvirtojo gimtadienio išvakarėse – sumokėtas dvi dideles skolas, kurios suteikė galimybę išvirti maisto ir vaikus išmaudyti šiltoje šviesioje vonioje.

Netikėtas operatyvumas. Tą pačią dieną, kai rajono Taryba nutarė viešajai įstaigai „Vilties švyturys“ patikėti Kalnaberžės dvaro priežiūrą, prie jo jau matėsi statybiniai pastoliai.

Netikėtas operatyvumas. Tą pačią dieną, kai rajono Taryba nutarė viešajai įstaigai „Vilties švyturys“ patikėti Kalnaberžės dvaro priežiūrą, prie jo jau matėsi statybiniai pastoliai.

Verslo liudijimai kainuos tiek pat
Šiokių tokių diskusijų paskutiniajame rajono Tarybos posėdyje kilo svarstant veiklas, kuriomis verčiamasi turtint verslo liudijimus, ir fiksuotų pajamų mokesčių bei lengvatų nustatymo kitiems metams.
Kėdainių rajone daugiausia verslo liudijimų išduodama užsiimantiems prekyba, statybos bei kirpėjų paslaugomis. Per 2012 ir 2013 metus išdavus verslo liudijimus gauta apie 200 tūkstančių litų. Todėl kai kurie Tarybos nariai siūlė norintiesiems užsiimti veikla su verslo liudijimais taikyti nulinį tarifą. Deja, nutarus, kad taip galima pradėti plauti nesąžiningai uždirbtus pinigus, buvo nuspręsta verslo liudijimų įkainius kitąmet palikti tokius pačius kaip ir šiais, 2014-aisiais, metais. Prekybininkai 2015 metais turės mokėti 125 eurų fiksuotą pajamų mokestį, kirpyklų, kosmetikos salonų darbuotojai – 145, o statybos baigimo apdailos meistrai – 466 eurų mokestį.

Ramybės skveras – nerūkymo zona
Iki šiol Kėdainių rajone rūkyti buvo draudžiama vaikų žaidimų aikštelėse, sporto aikštynuose, laukimo paviljonuose (stotelėse). Paskutiniajame rajono Tarybos posėdyje po šiokių tokių diskusijų beveik vienbalsiai nuspręsta šias vietas papildyti dar viena – neseniai baigtu tvarkyti Ramybės skveru mieste. „Ramybės skveras gausiai kraštiečių lankoma vieta. Ten būna daug vaikų. Tad norime, kad jie matytų kuo mažiau blogų pavyzdžių. Nerūkymo zonų paskelbimo tikslas – prevencinė priemonė, bandymas ne tik įrodyti, kad rūkymas kenkia žmogui, bet ir siekis pakeisti rūkaliaus įpročius“, – pristatydama klausimą sakė savivaldybės gydytoja Ramunė Kabošienė.

Kalnaberžės dvarą gelbės reabilitacijos centras
Tarybos nariai ilgokai svarstė, ar viešajai įstaigai „Vilties švyturys“, kuri rūpinasi priklausomybę turinčių asmenų reabilitacija, leisti 20 metų panaudos pagrindais naudotis Kalnaberžės dvaru. Kai kam kilo klausimų, ar tikrai 40 narių turinti bendruomenė sugebės prikelti dvarą, kurį nugyveno tūkstančius darbuotojų skaičiuojantis „Vikondos“ koncernas.
Įsitikinus, kad ir Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos prisiima įsipareigojimų, ir rajono savivaldybė nesikrato pagalbos, nutarta sutikti Kėdainių rajono savivaldybės nuosavybėn perimti valstybei priklausantį dvarą ir jį perduoti „Vilties švyturiui“.
Šį viešoji įstaiga turi planų dabar avarinės situacijos dvare įkurti kultūros centrą. Rajono vadovai sakė, kad Kultūros paveldo departamentas pasižadėjo parengti dvaro tvarkymo projektus, savivaldybė tvarkys juridinius reikalus ir suformuos žemės sklypą. „Vilties švyturio“ bendruomenei teks didžiausia atsakomybė – ieškoti lėšų ir tvarkyti dvarą bei visą dvarvietę.

Svarstytas tūkstantasis klausimas
Penktadienį vykęs rajono Tarybos posėdis pasižymėjo gausa klausimų, tačiau didžioji dalis jų buvo gana formalūs – nuo naujų metų litą keičiant euru teko perkainoti kita valiuta teikiamas paslaugas.
Būtent su tuo susijęs 47-asis posėdžio darbotvarkės klausimas „Dėl Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos paslaugų kainų nustatymo“ tapo istoriniu – jis buvo tūkstantasis šios kadencijos rajono Tarybos darbe.