Birželio 9-osios rytas Kėdainių rajono aplinkosaugininkas, geležinkelininkams ir stumbrininkams prasidėjo rūpesčiu, kaip pašalinti stumbrų gaišenas nuo bėgių netoli Šilainių geležinkelio stoties.

Pasak geležinkelininkų, stumbrų susidūrimas su prekiniu traukiniu įvyko keliasdešimt minučių po vidurnakčio.

Jau ir anksčiau tiek geležinkelininkai, tiek stumbrininkai buvo pastebėję, kad gana nemaža apie 50 gyvūnų banda migruoja bendrovės „Lifosa“ apylinkėse, o taip pat kerta ir geležinkelio bėgius. Šįkart stumbrų kelionė nebuvo tokia sėkminga – ant bėgių žuvo dvejų ir aštuonerių metų patelės ir ketverių metų patinas. „Labai sunku pasakyti, kas sukliudė stumbrams sėkmingai kirsti geležinkelio liniją. Aš pats ne kartą juos stebėdamas mačiau, kaip jie pajutę artėjantį traukinį pasitraukia. Galbūt žvėrys neįvertino artėjančio traukinio nuotolio. Aplinkybes aiškinsimės. Dabar svarbu pasirūpinti tas gaišenas saugiai paimti iš įvykio vietos ir nusivežus į laboratoriją ištirti. Mums rūpi sužinoti, kuo daugiau informacijos apie laisvėje gyvenančius stumbrus. O tai galime padaryti ne tik juos stebėdami, bet ir tyrinėdami gaišenas“, – sakė stumbrininkas Rytas Papšys.

Kartu su stumbrininku į stumbrų žūties vietą atskubėjęs ir veterinarijos gydytojas Algimantas Lūža sakė, jog labai gaila tokios beprasmės miško galiūnų žūties: „Tačiau toks jau yra žvėrių gyvenimas. Būna visko. O pastaruoju metu vis dažniau išgirstame žinių apie stumbrų žūtis, nes jų populiacija sparčiai auga ir žvėrių daugėja. Kėdainių apylinkėse laisvėje dabar gyvena per pusantro šimto stumbrų. Mūsų manymu, palaikyti populiacijai užtektų maždaug trečdalio tokio skaičiaus. Turime suprasti, kad stumbrai yra didelis turtas mums, tad turime išmokti gyventi kartu su jais. Tačiau valdžia turi nuspręsti, kiek ir kaip stumbrų Lietuvai reikia. Specialistai ruošia projektus. Manau, kad labai greitai paaiškės, kokia ateitis stumbrų laukia.“

Stumbrininkas R. Papšys ir aplinkosaugininkas Alfonsas Čeida suskubo aiškintis stumbrų žūties aplinkybių.

Stumbrų žūtis abejingų nepaliko ir jų žūties vietos apylinkėse medžioklės plotus turinčio medžiotojų klubo „Aras“ narių. Medžiotojas ir ūkininkas Henrikas Žebarauskas sakė laukiąs susitikimo su aplinkosaugininkais ir stumbrininkais, kad išgirstų, ar nereikia kokios pagalbos padedant pašalinti stumbrų gaišenas nuo geležinkelio bėgių. „Aišku gaila gyvūnų, bet šiaip valdžia turi rasti sprendimą, kaip mums draugiškai gyventi su šiais žvėrimis. Negali būti taip, kad stumbrai dabar karaliauja, o mes turime besąlygiškai taikstytis su jų niokojamais laukais ir miškais. Mes jau pradėjome aptverti savo laukus, tačiau tai ne išeitis. Reikia rimtų sprendimų, kad gerai būtų ir žmonėms, ir žvėrims“, – sakė H. Žebarauskas.

Panašios naujienos