Kad esame ištikimi tradicijoms ir mirusiesiems nestokojame pagarbos, galime įsitikinti užsukę į MB „Kėdainių akmenukas“ būstinę, esančią Sirutiškio kaimo prieigose. Gražiai sutvarkytos ir puikiai prižiūrimos aplinkos šeimininkai Lina ir Valdas Končiai vos spėja priiminėti klientus, kurie atvyksta su prašymais sutvarkyti artimųjų kapus.

„Kadangi turime darbų savame krašte, tai į kitus rajonus nelabai noriai važiuojame, tačiau pasitaiko, jog padirbėti tenka ir tolimesnėse vietovėse“, - konstatavo V. Končius.

„Kadangi turime darbų savame krašte, tai į kitus rajonus nelabai noriai važiuojame, tačiau pasitaiko, jog padirbėti tenka ir tolimesnėse vietovėse“, – konstatavo V. Končius.

Jau dešimt metų paminklus bei tvoreles gaminančių ir kapus tvarkančių Končių teigimu, lietuviai kapų priežiūrai negaili lėšų. „Galioja įsitikinimas, kad kapas – amžinieji namai, tad jie tvarkomi negailint investicijų“, – sako L. Končienė.

Nemėgsta nusileisti kaimynams
Kas daro didžiausią įtaką kapų tvarkymui? Končiai neslepia, jog jų darbe neišvengiama nei madų, nei naujų vėjų. „Lietuviai stebina tuo, kad nemėgsta nusileisti kaimynams, o neretai nori juos ir aplenkti. Jei vieni kapų tvarkymui išleidžia 5 000 litų, tai kiti juos aplenks ir nepagailės bent poros tūkstančių daugiau.
Kapų tvarkymo kainos labai svyruoja. Juos galime sutvarkyti ir už 3 000 litų, tačiau buvo atvejų, kai nepagailėta ir 35 tūkstančių. Kainas lemia pasirinktos medžiagos, jų derinimas, kiti darbai“, – pasakojo L. Končienė.
Tačiau pastaraisiais metais vaizdas kapinėse kiek keičiasi: statomi santūresni paminklai, kapai tvarkomi estetiškai, derinant ir akmenis, ir augalus.

Kiniškus akmenis pakeitė skandinaviški
Ilgamečiai paminklų gamintojai išbandė įvairius akmenis, kuriuos siūlo paminklų gamybai. Jau kuris laikas šeimyninį verslą turintys sirutiškiečiai atsisakė kiniško akmens. „Jis netinka mūsų sąlygoms, yra retas, greitai suskeldėja, tad praranda estetinį vaizdą ir patvarumą. Mes siūlome rinktis švediškus ar suomiškus akmenis. Jiems duodame garantiją net 150 metų. Nelabai rekomenduojame rinktis ir lietuviškus riedulius. Dažniausiai jie gražiai atrodo tik iš išorės, o viduje būna suskeldėję. Stengiamės klientus atkalbėti ir nuo marmuro. Jis prabangus, tačiau būdamas lauke gražiai atrodo tik pirmus metus, vėliau apsineša ir išskirtinio grožio nebelieka. Ne visiems tinka ir juodi akmenys. Sutinkame, jog tai prabangiausias pasirinkimas, tačiau jo priežiūra labai sudėtinga. Mes rekomenduojame akmenis rinktis ne pagal madas ar norus, o pagal galimybes ir patogumą“, – sakė L. Končienė.
„Kėdainių akmenuko“ kolektyvas kapus sutvarko gana greitai, tačiau vasarą, kai užklumpa didysis darbymetis darbai gali užsitęsti ir iki pusantro mėnesio. „Visi nori iš karto ir greitai. Kadangi turime darbų savame krašte, tai į kitus rajonus nelabai noriai važiuojame, tačiau pasitaiko, jog padirbėti tenka ir tolimesnėse vietovėse“, – konstatavo V. Končius.

Pusė persigalvoja
Paprastai užsakovai pas paminklų gamintojus ir kapų tvarkytojus ateina jau turėdami galvoje viziją, kokio rezultato nori. Tačiau gyvenimas parodė, jog pakalbėję su specialistais maždaug pusė klientų persigalvoja ir pakeičia nuomonę. „Mes teikiame paslaugas nuo iki. Ne tik paminklą padarome, tačiau ir pamatus išliejame, ir tvoreles pastatome, ir kapo apželdinimą padedame suprojektuoti, ir tą projektą įgyvendinti. Žinome, kas kokioje vietoje tinka, kas dera tarpusavyje. O žmonės ateina prisirankioję atskirų detalių ir iš jų nori sukurti savo svajonių reginį.
Pasitaiko atvejų, kai vaikai ateina su mirusių tėvų laiškais, kuriuose smulkiai surašyta, kaip jų kapai turi atrodyti. Tada stengiamės išpildyti tokius norus kaip galima subtiliau ir tiksliau.
Būna, kad dar gyvi asmenys pasiruošia kapus iš anksto. Dabar ypač populiarėja susideginimas. Tai mes sutvarkome tokius kapus ir iš anksto įrengiame vietą urnai. Padarome viską, ko užsakovai pageidauja, tačiau prašome įsiklausyti į specialistų patarimus“, – sakė L. Končienė.

Komandinis darbas
„Kėdainių akmenukas“ dirba tarsi gerai sustyguotas mechanizmas. Pasak bendrovės vadovų, kolektyve svarbi kiekviena grandis: ir tie, kas sugalvoja, kaip amžinojo poilsio vieta atrodys, ir tie, kas ruošia kapo pagrindus, ir tie, kas stato pamatus, ir tie, kas daro paminklą ar kala raides. „Labai džiaugiamės, kad jau kuris laikas bendradarbiaujame su apželdintoja Rasa Remeikaite-Čižinauskiene. Kartu galime visiškai išbaigti kapų tvarkymą. Mes padarome akmeninę dalį, o Rasa pasirūpina augmenija. Todėl neatsitiktinai apželdintojai pasiūlėme įsikurti šalia mūsų, kad su užsakymais atvykę klientai vietoje gautų visą paslaugų paketą“, – sakė L. Končienė.
R. Remeikaitės-Čižinauskienės teigimu, žmonių norai pastaruoju metu kiek pasikeitę: „Seniau tiek kapinėse, tiek namų aplinkoje dauguma norėdavo matyti smulkius augalus, o dabar juos keičia stambesni. Visi nori gyventi gražiai, tačiau ne vieną užsakovą pristabdo galimybės. Mes siūlome labai daug įvairių variantų, tad atvykstantieji pasirenka sau patraukliausią ir vaizdo, ir kainos atžvilgiu.“

Džiaugiasi ilgu darbymečiu
Darbymetis akmenų meistrams tęsiasi nuo kovo mėnesio iki pirmųjų šalnų. Šeimyninis Končių duetas kartu su pagalbininkais jau ne vienerius metus ne tik tvarko kapus, bet ir puoselėja kraštiečių namų aplinkas. „Kėdainiečiai žino, kad mes galime ir laiptus įrengti, ir namų interjerus praturtinti, ir kiemus sutvarkyti, ir alpinariumus supilti. Mūsų darbai dažniausiai kalba patys už save. Galbūt todėl klientų trūkumu kol kas nesiskundžiame. Praėjome dešimties metų darbo patirties mokyklą. Teko visko patirti, neišvengta net klaidų, bet jas pripažįstame, ištaisome ir visada išsiskiriame su šypsenomis“, – sakė. V. Končius.
Jau porą metų „Kėdainių akmenuko“ kolektyvas puošia ir dvi miesto vietas: savanoriškai gražina ir prižiūri gėlynus prie centrinės „Maximos“ parduotuvės bei J. Basanavičiaus ir Tilto gatvių sankirtos.
Končiai pastaraisiais metais be didelio vargo išmoko susidoroti dar su vienu iššūkiu – kurti dovanas jubiliejams. „Kai pirmą kartą sulaukėme akmeninės dovanos užsakymo, kiek nustebome, tačiau dabar tokius prašymus mielai priimame ir juos pildome. Vienam krepšinio treneriui esame sukūrę originalų akmeninį krepšinio kamuolį, transporto įmonės vadovui darėme akmeninį vilkiką su gaubliu, simbolizuojančiu sėkmingas darbo keliones, o dabar medžiotojui baigiame šlifuoti unikalų šautuvą. Kol kas neįgyvendintų užsakymų nebuvo, susidorojome su visais iššūkiais“, – šypsosi L. Končienė.

Gražiai sutvarkytos ir puikiai prižiūrimos MB „Kėdainių akmenukas“ šeimininkai Lina ir Valdas Končiai vos spėja priiminėti klientus, kurie atvyksta su prašymais sutvarkyti artimųjų kapus.

Gražiai sutvarkytos ir puikiai prižiūrimos MB „Kėdainių akmenukas“ šeimininkai Lina ir Valdas Končiai vos spėja priiminėti klientus, kurie atvyksta su prašymais sutvarkyti artimųjų kapus.

Pastaruoju metu Končiai sulaukia užsakymų padaryti dovanas jubiliejams ar kitoms išskirtinėms progoms.

Pastaruoju metu Končiai sulaukia užsakymų padaryti dovanas jubiliejams ar kitoms išskirtinėms progoms.

Tradicinius paminklus kėdainiečiai linkę keisti originaliais, angelai – bene dažniausias pasirinkimas.

Tradicinius paminklus kėdainiečiai linkę keisti originaliais, angelai – bene dažniausias pasirinkimas.

 

Vilija Mockuvienė

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.