Patalpų įsikūrimui ieškanti Akademijos bendruomenė atkakliai siekia, kad jai būtų perduotas beveik 500 kv. metrų ploto įspūdingas, tačiau laiko negailestingai ardomas pastatas Parko gatvėje, kuriame anksčiau veikė pradinė mokykla.

Sausio pabaigoje rajono savivaldybės Taryba jau antrą kartą svarstys, ar perduoti bendruomenei panaudos pagrindais neatlygintinai valdyti prieš kone 90 metų statytą Dotnuvos dvaro sodybos ir Akademijos statinių komplekso mokyklą – taip šis pastatas apibūdinamas Nekilnojamų kultūros vertybių registre, į kurį yra įtrauktas nuo 2005-ųjų.

Sprendimą atidėjo

Paskutiniame rajono Tarybos posėdyje, kuris vyko praėjusių metų gruodžio 22 dieną, sprendimas dėl perdavimo taip ir nebuvo priimtas, mat rajono politikams kilo abejonių, ar bendruomenė pajėgs sutvarkyti savivaldybei priklausantį blogos būklės pastatą, kurio remontui, be kita ko, taikomi ir kultūros vertybių apsaugos reikalavimai.

Šias abejones dar labiau padidino ir sprendimo projekte numatytas patalpų panaudos terminas – iki turto pardavimo viešame aukcione dienos. Kaip paaiškino savivaldybės administracijos Statybos ir turto skyriaus vedėja Audronė Naujalienė, dar 2014 m. gruodį savivaldybės tarybos sprendimu pastatas buvo įrašytas į Viešame aukcione parduodamo Kėdainių rajono savivaldybės nekilnojamojo turto ir kitų nekilnojamųjų daiktų sąrašą. Taigi savivaldybė jį ruošiasi parduoti, o šiuo metu prie minėto pastato formuojamas žemės sklypas. Akademijos bendruomenė apie šį terminą buvo informuota.

Paskutiniame rajono Tarybos posėdyje, kuris vyko praėjusių metų gruodžio 22 dieną, sprendimas dėl perdavimo taip ir nebuvo priimtas, mat rajono politikams kilo abejonių, ar bendruomenė pajėgs sutvarkyti savivaldybei priklausantį blogos būklės pastatą, kurio remontui, be kita ko, taikomi ir kultūros vertybių apsaugos reikalavimai.

Buvęs mokyklos pastatas savivaldybės reikmėms šiuo metu nenaudojamas, jo būklė bloga ir reikalingas remontas.

„Remontas reikalauja daug pinigų, pati savivaldybė neturi tiek lėšų, todėl ir parengė sprendimą parduoti jį aukcione“, – sakė A. Naujalienė.

Iki to laiko, kol buvusi mokykla „atsidurs“ aukcione, gali praeiti maždaug pusantrų metų, o per kiek laiko pastatas bus įsigytas bei ar atsiras jam pirkėjų – kol kas anksti spėlioti. Tad tiek laiko savo veiklai šiame pastate turės ir Akademijos bendruomenė.

Bendruomenė nekantrauja įsikurti

Tačiau galimybė, kad panaudai gautas pastatas po kelių metų gali atitekti kitam šeimininkui, aktyvių bendruomenės narių negąsdina. Asociacijos „Akademijos bendruomenė“ valdybos pirmininkė Ina Stuogė pripažino, kad toks trumpas laikotarpis nėra palankus.

Asociacijos „Akademijos bendruomenė“ vadovė Ina Stuogė tikisi, kad bendruomenė ras lėšų tinkamai sutvarkyti norimas patalpas.

„Bendruomenei pastato labai reikia, jau 10 metų, kaip nerandama galimybių suteikti patalpų. Prieš keletą metų buvo surinkti parašai, prašoma – bet negauta. Praėjusių metų liepos pradžioje pateikiau bendruomenės prašymą rajono merui, tik tuomet buvo kalbama apie ilgesnį, 5–10 metų, laikotarpį. Gal kažkas nutiko, kad laikas smarkiai trumpėja. Informacijos apie tai neturiu“, – teigė I. Stuogė.

Tačiau pašnekovė tikisi – gal per tuos pusantrų metų pavyks rasti kitą sprendimą.

Ji tvirtina, kad nei remonto darbai, nei kultūros vertybių apsaugos reikalavimai bendruomenės negąsdina.

„Lėšų galima ieškoti ir rasti, viskas yra įmanoma, planų turime ir dėl remonto. Kol pastatas ne mūsų, kalbėti apie tai ankstoka. Turime bendradarbiavimo sutartis su kitomis įstaigomis, rastume būdų, kaip deramai sutvarkyti patalpas“, – tikisi asociacijos vadovė.

Turi įdomių sumanymų

Asociacija turi viziją, kaip atgaivinti ir panaudoti tuščią pastatą: ji norėtų sukurti gyvybingą bendruomenės centrą, kuriame būtų vaikų dienos centras, jaunimo erdvė, kambarys neįgaliesiems, miestelio muziejus, salė, Akademijos informacijos ir turizmo centras, bendruomenės verslo centras, amatų centras. Jau sudarytos bendradarbiavimo sutartys su Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centru, jo filialu Žemdirbystės institutu.

Moteris atkreipė dėmesį, kad tokių gyvenviečių, kaip Akademija, šalyje yra reta. Tad norisi, kad neišsilakstytų čia gyvenantis jaunimas, mokslininkai, kad turėtų ką veikti paaugliai. Bendruomenėje yra energingų žmonių, o jų planams įgyvendinti reikia patalpų. Šiuo metu bendruomenės buveinė įregistruota savivaldybės kultūros centro pastate, tačiau tai nėra savos patalpos. O buvęs pradinės mokyklos pastatas, nors ir smarkiai apleistas, bendruomenės akimis – ideali vieta įsikurti ir vykdyti planuojamą veiklą.

„Kol kas nesame gavę jokių kitų realių pasiūlymų dėl bendruomenės veiklos vykdymo kitose miestelio patalpose. Tiesiog manome, kad buvusi pradinė mokykla yra būtent ta vieta, kuri kiekvienam akademiškiui yra nepaprastai svarbi ir ypatinga, nes daugelis vietos žmonių, jų vaikai ir anūkai mokėsi čia. Jie labai nori, kad būtent čia būtų bendruomenės namai. Ir jaunimui būtų gerai, ir vaikams, senjorams, neįgaliesiems. Ir aplinką sutvarkytume – turime labai įdomų, inovatyvų sumanymą“, – sakė I. Stuogė.

Pašnekovė patikino – bendruomenė darys ką gali ir truputį daugiau, kad būtų perduotas šis pastatas. Ji taip pat sakė tikinti gera politikų valia ir pritarimu.

Kitų patalpų nenori

Dotnuvos seniūnijos seniūno Vytauto Grigo nuomone, norint įgyvendinti bendruomenės planus, reikia ne tik labai daug pinigų, stiprių rėmėjų, bet ir stiprios komandos. „Pastate tvarkyti reikia viską. Mokykla iš jo buvo iškelta todėl, kad buvo nesaugu, antrame aukšte siūbavo grindys. Krinta tinkas. Antras dalykas, tai paveldo objektas. Kambariai didžiuliai, norint juos atitverti, reikės daug leidimų ir, žinoma, lėšų“, – pasakojo seniūnas, primindamas, kad prieš kurį laiką buvo minčių į šį istorinį pastatą perkelti seniūnijos administraciją, bet dėl minėtų priežasčių perkėlimo buvo atsisakyta.

Seniūnas taip pat priminė, kad buvęs mokyklos pastatas nėra vienintelė vieta, kurioje galėtų įsikurti bendruomenė. Akademijos žmonių, senjorų susibūrimams prieš keletą metų, kuomet asociacijos vadove dar nebuvo I. Stuogė, buvo siūlyti trys variantai.

Žemės ūkio konsultavimo tarnyba leido naudotis 30 kv. metrų šildoma sale pirmajame aukšte, taip pat – sporto sale. Sutvarkius teisinius reikalus, buveinę bendruomenei suteikti žadėjo ir buvusios kavinės „Karališkieji kiškiai“ pastatą nupirkęs verslininkas. Taip pat bendruomenė turėtų galimybę įsikurti Akademijos gimnazijos „Kaštono“ skyriuje, nes iš jo į naują gimnazijos priestatą išsikėlus pradinukų klasėms, liks laisvos patalpos. O šiuo metu bendruomenę yra priglaudęs Kultūros centras, bet senjorams sunku užlipti laiptais.

Pasak seniūno V. Grigo, visi pasiūlymai tuomet bendruomenės aktyvui netiko. Prie to prisidėjo ir kai kurių bendruomenės narių siekis įrengti šarvojimo patalpas. Tam tikslui buvęs mokyklos pastatas, kurio siekia bendruomenė, yra tinkamas, šarvojimo patalpas galima įrengti pirmajame aukšte. Kol kas akademiškiai gali naudotis arčiausiai – už 800 metrų – esančiomis Vainotiškių bendruomenės šarvojimui įrengtomis patalpomis.

Sprendimą dėl kultūros vertybe paskelbto pastato perdavimo asocia­cijai „Akademijos bendruomenė“ rajono savivaldybės taryba turėtų priimti artimiausiame posėdyje.

Panašios naujienos