Daugiau nei dešimtmetį vaikus karpinių iš popieriaus meno mokanti mokyklos-darželio „Puriena“ mokytoja metodininkė Jovita Krutkienė teigia, kad karpiniai – ne tik itin daug kruopštumo reikalaujantis užsiėmimas, bet ir puikus atsipalaidavimo būdas.

Prieš gerą dešimtmetį karpinių meną praktikuoti pradėjusi pedagogė dabar be jo jau  nebeįsivaizduoja savo gyvenimo.

Prieš gerą dešimtmetį karpinių meną praktikuoti pradėjusi pedagogė dabar be jo jau nebeįsivaizduoja savo gyvenimo.

„Karpydama pamirštu visus kasdienius rūpesčius. Tam tiesiog nelieka laiko – mat nuolatos tenka galvoti, kaip iškirpti itin smulkias detales“, – šypsodamasi sakė J. Krutkienė.

Mylimiausias karpinys – „Svajonė“
Karpinių iš popieriaus meną J. Krutkienei padėjo atrasti buvusi „Purienos“ vadovė Irena Sokelienė, pasiūlusi vadovauti mokinių karpinių būreliui. „Iš pradžių kiek išsigandau: mat iki tol su karpiniais neturėjau nieko bendro. Bet kuo daugiau gilinausi į šį meną, tuo labiau jis ėmė man patikti. O dabar be karpinių jau nebegalėčiau įsivaizduoti savo gyvenimo“, – prisipažino mokytoja.
Nors per daugelį karpymo metų J. Krutkienė jau spėjo pagaminti nemažai darbų, vis tik turi išsirinkusi patį mylimiausią. „Karpinys „Svajonė“ apibūdina visą mano gyvenimo idealogiją. Jame užfiksuotos kelios itin svarbios detalės – moters galva, jos plaukuose įsitaisęs drugelis ir virš galvos kabantys obuoliai.
Kiekvienas šių simbolių turi savo reikšmę: galva simbolizuoja nuolat joje atsirandančias ir knibždančias idėjas, drugelis – skrydį į šviesą, o obuolys – pažinimo troškimą“, – pasakojo mokytoja.

Dalyvauja parodose
Būtent „Svajonė“ puošia J. Krutkienės darbus pristatančius lankstinukus ar kvietimus į parodas. O pastarųjų per daugelį metų buvo tikrai nemažai.
„Norisi, kad sukurti darbai neliktų dūlėti, bet, kad jais galėtų pasigrožėti ir įvertintų aplinkiniai“, – sakė meniškos gyslelės mokytoja.
Pirmąją autorinę parodą ir su buvusia „Purienos“ vadove I. Sokeliene parengtą knygelę „Einu į šviesą“ J. Krutkienė pristatė prieš septynerius metus Kėdainių rotušėje.
Beje, knygelėje „Einu į šviesą“ puikuojasi ne tik mokytojos karpinių nuotraukos, bet ir I. Sokelienės sukurtos eilės.
Artimiausią parodą J. Krutkienė ketina pristatyti šių metų spalį. Tačiau šį kartą tai bus ne personalinė, bet jungtinė paroda, kurioje „Purienos“ mokytoja J. Krutkienė ir meninio ugdymo vadovė Dalytė Ivoškienė pristatys savo karpinius, o kompiuterių specialistas Arvydas Kantautas – meniškas nuotraukas. Šia paroda ketinama paminėti „Purienoje“ veikiančios pradinės mokyklos dvidešimtmetį.

Aistra užkrečia aplinkinius

„Svajonė“ – mylimiausias J. Krutkienės karpinys. Būtent jo atvaizdas dažniausiai puošia menininkės  darbus pristatančius lankstinukus ar kvietimus į parodas.

„Svajonė“ – mylimiausias J. Krutkienės karpinys. Būtent jo atvaizdas dažniausiai puošia menininkės darbus pristatančius lankstinukus ar kvietimus į parodas.

„Pastebėjau, kad didžiule mano aistra karpiniams netrunka užsikrėsti ir aplinkiniai, o ypač mokiniai.
Daugelis pradėjęs lankyti karpinių būrelį nuo pirmos klasės šį pomėgį tęsia iki pat ketvirtosios, kol ateina laikas atsisveikinti su mokykla.
Šiemet karpinių būrelį lankė 22 moksleiviai: tarp jų ir nemažai berniukų. Vieni berniukai ateina norėdami lavinti rašyseną, kiti, ypač judrūs vaikai, būrelyje randa nusiraminimą“, – pasakojo mokytoja.
Nors pati Jovita karpiniams naudoja tik juodą ir baltą popierių, vaikams leidžia rinktis įvairias spalvas: mat tada karpiniai atrodo žaismingiau, o vaikams tai labai patinka.
Anot mokytojos, karpinių iš popieriaus technologijoje svarbiausia nusipiešti norimą paveikslėlį, paskui jį kuo kruopščiau iškirpti. Geriausiai tam tinka manikiūro rinkiniuose esančios nedidelės žirklutės. O galiausiai išsikirptas dalis atsakingai priklijuoti ant popieriaus – mat vos vienas skubotas žingsnis ir pats gražiausias karpinys gali būti sugadintas.

Stebina originalumu
Dažnas vaikas J. Krutkienę stebina savo originalumu. „Kartais tiesiog negaliu atsistebėti kokių idėjų karpiniams sugalvoja vaikai. Manau, kad tam didžiulės įtakos turi tai, jog mažieji į viską žiūri daug paprasčiau“, – įsitikinusi J. Krutkienė.
Vaikams, anot mokytojos, itin patinka dalyvauti įvairiuose konkursuose. „Šiemet viena iš mano mokinių, ketvirtokė Austėja Leonavičiūtė, buvo patekusi į Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis 2013“ regioninį turą. Šis pasiekimas ir kitus vaikus skatina stengtis visur dalyvauti“, – pastebi karpinių būrelio vadovė.

Temą pasufleravo pažįstama

Idėją šiam karpiniui pakuždėjo mokytojos pažįstama, žinoma aktorė Nijolė Narmontaitė.

Idėją šiam karpiniui pakuždėjo mokytojos pažįstama, žinoma aktorė Nijolė Narmontaitė.

J. Krutkienė įkvėpimo semiasi iš matytų vaizdų, patirtų išgyvenimų ar užvaldžiusių jausmų. Tiesa, kartą temą karpiniui pasiūlė ir mokytojos pažįstama, žinoma aktorė Nijolė Narmontaitė, pasigedusi menininkės darbuose krepšinio temos. „Nors man sportas nėra artima sritis, tačiau netrukus po pastebėjimo padariau karpinį su krepšinio lanku bei jame besipuikuojančiu kamuoliu“, – sakė menininkė.
Beje, J. Krutkienė savo karpinių nekolekcionuoja, todėl daugelį jų stengiasi įamžinti – mat antrą kartą tokio paties nebeatkartosi.
Bent po vieną karpinį menininkė yra padovanojusi artimiems draugams ir giminaičiams. Itin džiugu J. Krutkienei, kai savo darytais karpiniais tėvelius gimtadienio ar kokia nors kita proga susiruošia sveikinti ir jos auklėtiniai.

About The Author

Related Posts

One Response

  1. Ramunė

    Labai gražūs darbai, originalūs, kruopščiai atlikti. Linkiu naujų kūrybinių minčių ir kuo daugiau vaikų „užkrėsti“ šiuo pomėgiu. SĖKMĖS JOVITA !

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.