Geriausiu Lietuvos gastronominiu projektu paskelbtas Jaskonių kaime (4 km nuo Druskininkų) kepamas šakotis. Būtent šis saldus gaminys gruodį bus pristatytas Briuselyje kartu su geriausiais gastronomijos projektais iš visų Europos Sąjungos šalių.

IMG_9614Tradicinių patiekalų rinkimai – projekto „Patrauklios Europos turistinės vietovės“ (angl. „European Destinations of Excellence“ – EDEN) dalis. Jis skatina tvarios turizmo plėtros modelius Europos Sąjungoje ir yra pagrįstas kasmečiais nacionaliniais konkursais, kurių metu kiekvienoje dalyvaujančioje šalyje išrenkama po vieną „patraukliausią turizmo vietovę“. 2015 m. EDEN tema – turizmas ir vietinė gastronomija. Geriausio gastronominio projekto rinkimus vykdė Valstybinis turizmo departamentas. Iš viso konkurso rengėjai gavo 16 paraiškų, iš jų buvo atrinkta 10 gastronominių projektų.

Valstybinio turizmo departamento vadovė Jurgita Kazlauskienė pasidžiaugė, kad konkurse dalyvavo gastronominiai projektai iš skirtingų Lietuvos regionų ir dėka šio projekto buvo sudarytas naujas kulinarinis žemėlapis.

Agurkų šventėje - gausu vaišių.

Agurkų šventėje – gausu vaišių.

II vietą laimėjo Anykščiai – vaisvynių kraštas, kurio vyndarystės tradicijos siekia 1926 metus, kviečiantis užuosti, pamatyti ir, žinoma, paragauti tai, dėl ko kadaise svaigo visa Europa. Organizuojamos kelionės Anykščių siauruku „Siauruko pakelės legenda – Balio Karazijos vyndarystės istorija“ bei originalios degustacijos ne tik vyno gamykloje, bet ir gražiausiuose Anykščių gamtos ir istorinio paveldo kampeliuose.

III vieta atiteko Pakruojo dvarui, puoselėjančiam lietuviško alaus tradicijas. Šiame dvare galima susitikti su alaus daryklos šeimininku Žaldoku ir paragauti jo verdamo autentiško alaus (pirmoko, antroko ir trečioko) bei pasivaišinti originaliais iš šio gėrimo ruošiamais patiekalais.

IV vietą pelnė šakiečiai, svečius kviečiantys užsukti į zanavykų krašto „ragaučių“ degustaciją. Jos metu svečius pasodinusi už tradiciniais indais ir zanavykų valgiais padengto stalo, šeimininkė supažindina su šio krašto tradicijomis.

Agurkų šventė - puiki galimybė šeimininkėms parodyti, ką sugeba pagaminti iš agurkėlių.

Agurkų šventė – puiki galimybė šeimininkėms parodyti, ką sugeba pagaminti iš agurkėlių.

V vietą laimėjo kulinarinis kruizas žuvies keliais, kurį rengia klaipėdiečiai. Jo metu galima susipažinti su pamario krašto, Mažosios Lietuvos gastronominėmis tradicijomis, paragauti iš trijų rūšių žuvies verdamos žuvienės.

VI vieta atiteko Pamario žuvėjų giliukiams (Pamario žvejų laimikiai). Šis gastronominis projektas surinko daugiausia tautiečių balsų – savo nuomonę jie galėjo išreikšti feisbuko paskyroje „Likeable Lithuania“.

VII vietą pelnė Jurbarko r. Šilinėje įkurtas „Medaus slėnis“. Čia galima ne tik apsistoti įspūdingos gamtos prieglobstyje (kempingas įkurtas Panemunėje, miškų apsuptoje teritorijoje), bet ir paragauti bei įsigyti natūralaus medaus iš vietinio bitininko ūkio. Jo prižiūrimos bičių šeimos medų neša iš netoliese esančių miškų ir pievų. „Medaus slėnyje“ organizuojamos unikalios edukacinės programos apie medų bei saldžiosios šio gamtos turto degustacijos. Čia galima paragauti įvairiausių rūšių medaus, pavyzdžiui, kiaulpienių, aviečių ar lipčiaus.

Agurkų šventė kaskart sutraukia minias žmonių.

Agurkų šventė kaskart sutraukia minias žmonių.

VIII vieta skirta Punios Panemunės dzūko pirkioje rengiamoms egzotiškoms kulinarinėms – edukacinėms programoms: autentiškas dzūkiškų bulvinių bandų ir razavų blynų kepimas bei advento ir gavėnios pasninkinių valgių ir papročių pristatymas. Tautiniais drabužiais pasidabinusios šeimininkės dzūkų tarme pasakoja apie tenykštes tradicijas, papročius bei gyvenimo kasdienybę, vaišina arbata iš vaistažolių, rinktų ant Punios Margirio piliakalnio.

IX vietą pelnė tautinio paveldo produktas iš Rytų Aukštaitijos – Gaidelių sodyboje Ginučiuose, ant Sravinaičio ežero kranto, verdama unikali žuvienė pagal autentišką senolių receptą. Jai virti naudojamas ežero vanduo. Sriuba „pagardinama“ Lietuvos žvejų istorija, Rytų Aukštaitijos legendomis ir padavimais.

X vieta atiteko Kėdainiams, nuo 1997 metų rengiantiems unikalią Agurkų šventę. Jo metu lankytojai kviečiami paragauti įprastų, regionui būdingų patiekalų, firminių, taipogi šmaikščių, improvizuotų, neįtikėtinų derinių, kurių komponentas visuomet – agurkėlis.

Panašios naujienos