KiaulesVadovaujantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – VMVT) oficialia informacija, š. m. liepos 28 d. Valstybės ekstremalių situacijų komisija Ignalinos rajono savivaldybėje paskelbė valstybės lygio ekstremalią situaciją dėl afrikinio kiaulių maro židinio, nustatyto UAB „Idavang“ priklausančiame Rupinskų padalinio kiaulių komplekse.

Tai jau 7 šalies rajonas, kuriame paskelbta ekstremali situacija dėl šios kiaulėms itin pavojingos ligos. Šiuo metu ypač griežtai stebimi du kontaktiniai ūkiai Kėdainių ir Radviliškio rajonuose, į kuriuos š. m. liepos 10 d. ir 17 d. iš UAB „Idavang“ Rupinskų padalinio buvo išvežtos kiaulės.

Veterinarijos gydytojai nuolat seka šiuose ūkiuose laikomų kiaulių sveikatos būklę, atlieka būtinus klinikinius tyrimus. Visų šiuose ūkiuose laikomų kiaulių kraujo mėginiai jau du kartus tirti dėl afrikinio kiaulių maro nustatymo, iki šiol visi gauti atsakymai buvo neigiami.

Afrikinis kiaulių maras (toliau – AKM) – ypač pavojinga užkrečiama virusinė gyvūnų liga, kuri labiausiai paplitusi Afrikos žemyne. Ligą sukelia AKM virusas, priklausantis Asfivirus genčiai. Šiems virusams imlūs Suidae (kiaulių) šeimos gyvūnai: naminės kiaulės, šernai, afrikinis karpotis (Phacochoerus africanus), krūmininė kiaulė (Potamochoerus porcus), didžioji miškinė kiaulė ir pekarinių (Tayassu spp.) šeimos atstovai.

Virusai labai atsparūs aplinkos poveikiui. Kraują laikant 40oC temperatūroje, virusai išlieka 1,5 metų, kambario temperatūroje išmatose – apie 11 dienų, užkrėstuose kiaulių garduose – mažiausiai mėnesį, užšaldytoje mėsoje – keletą metų.

Virusai išlieka ilgą laiką kiaulienos produktuose ir taip pat aplinkoje, gali išplisti tarp laukinių kiaulių ir Ornithodoros genties erkėse. Tai labai užkrečiama liga, plintanti žaibiškai tiesioginio ar netiesioginio kontakto būdu.

Plinta tiesiogiai kontaktuojant su sergančiais gyvūnais ir netiesioginio kontakto būdu per įvairius apyvokos daiktus, drabužius, transportą ir pan. Virusus platina erkės (įkandus erkei). Kiti kraujasiurbiai vabzdžiai, uodai ir musės, virusus gali pernešti mechaniškai. Piktmusės (Stomoxys calcitrans) didelį virusų kiekį gali nešioti apie 2 dienas.

Virusai gali būti visuose audiniuose ir kūno skysčiuose, bet ypač didelė koncentracija susikaupia kraujyje. Aplinka gali būti labai užkrėsta, kai kiaulės skrodžiamos, kai jos kovoja ir sužeidžia viena kitą ar viduriuoja su krauju.

Nuo šios ligos nėra nei gydymo, nei vakcinų

Ligos inkubacinis (slaptasis) laikotarpis 5-15 dienų. karščiavimas (40,5-42°C); leukopenija ir trombocitopenija (48-72 valandos); odos paraudimas (baltosioms kiaulėms) – apie ausis, uodegą, galūnių distalinė dalis, pilvą bei krūtinę; padidėjęs pulsas ir kvėpavimo dažnis; vėmimas, viduriavimas (kartais su krauju); anoreksija, cianozė ir koordinavimo sutrikimas, šie simptomai pasireiškia 24-48 valandas iki mirties. Mirtis ištinka per 6-13 dienų. Naminių kiaulių mirtingumas siekia 100 proc.

Klasikinio ir afrikinio kiaulių maro profilaktika

Gydymo nuo šių ligų nėra, o nuo AKM nėra ir vakcinos. Prognozuojama, kad artimiausiu metu ji ir nebus sukurta. Nuo klasikinio kiaulių maro (toliau – KKM) virusų vakcinos jau yra sukurtos, ir kai kuriose šalyse jas leidžiama naudoti. Tačiau taikant vien vakcinavimą KKM likviduoti praktiškai neįmanoma. Vakcinacija taikoma tik kaip pagalbinė priemonė tam tikromis sąlygomis.

Ligos likvidavimas yra labai nuostolingas dėl naikinamų kiaulių ir taikomų apribojimų. Aplink ligos židinį mažiausiai 3 km spinduliu nustatoma apsaugos zona ir 10 km spinduliu priežiūros (stebėsenos) zona.

Ligos židinyje (kiaulių ūkyje) visos kiaulės naikinamos, naikinami sukaupti pašarai, pašarų priedai, veterinariniai vaistai, dezinfekuojamas bei užkasamas mėšlas ir srutos. Ypač svarbūs ir griežti reikalavimai taikomi apsaugos zonoje, kurioje visi kiaulių ūkiai stebimi, draudžiamas naminių gyvūnų judėjimas (išskyrus VMVT nustatytais atvejais), gyvulių parodos ir pan.

Uždrausta į apsaugos ir stebėsenos zonas arba iš jų vežti gyvas kiaules, kiaulieną ir produktus, kurių sudėtyje yra kiaulienos. Šio reikalavimo įgyvendinimą privalo kontroliuoti 24 val. per parą veikiantys kelių kontrolės postai. Praėjus 30 dienų po užkrėstų ūkių pirminio valymo ir dezinfekcijos, galima atlikti laboratorinius tyrimus ligos likvidavimui patvirtinti.

Žmonėms nepavojingas 

Kiaulių maras žmonėms nepavojingas, juo serga tik kiaulės ir šernai. Kadangi ir KKM, ir AKM yra labai užkrečiamos ligos, sergančios ir užsikrėtusios kiaulės ar šernai turi būti tinkamai sunaikinti (vadovaujantis VMVT nurodymais).

Labai svarbu kuo greičiau šias ligas diagnozuoti ir neleisti joms išplisti į laukinių gyvūnų populiacijas. Kilus įtarimams dėl gyvulių sveikatos būklės, kiaulių laikytojai turi nedelsdami informuoti VMVT visą parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403, kreiptis rajonuose į tarnybos teritorinius padalinius, ar tiesiog pranešti aptarnaujantiems privatiems veterinarijos gydytojams.

Orina Ivanauskienė, Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.